Izvor: Nezavisne Novine, 24.Nov.2017, 18:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haški tribunal objavio presudu protiv Mladića na više od 2.500 stranica

DEN HAG - Haški tribunal objavio je prvostepenu presudu protiv generala Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), kojom je osuđen na doživotni zatvor za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja koje su počinile srpske snage tokom oružanog sukoba u BiH.

Presuda sadrži 2.527 stranica >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << i podijeljna je u četiri toma, odnosno dijela. U presudi je navedena uloga VRS-a i policijskih struktura, ali i opisani zločini počinjeni u opštinama Banjaluka, Bijeljina, Foča, Ilidža, Kalinovik, Ključ, Kotor Varoš, Novi Grad, Pale, Prijedor, Rogatica, Sanski Most, Sokolac i Vlasenica.

Poseban dio presude je opsada Sarajeva, terorisanje građana snajperisanjem i granatiranjem, kao i uzimanje talaca vojnika UNPROFOR-a.

Presuda u zasebnom dijelu tretira genocid počinjen u Srebrenici, a što uključuje deportacije iz Potočara, sastanke u hotelu Fontana, zločine u Cerskoj, Kravici, Sandićima, školi u Petkovcima, u Roćeviću, Branjevu, Bišini, Trnovu, Potočarima, kao i druga pojedinačna ubistva, javlja BIRN-Justice Report.

Objašnjena je i primjena odgovarajućeg zakona kao i odgovornost optuženog Mladića uključujući i njegovu ulogu u VRS-u i odgovornost za policijske snage i paravojne formacije.

Prvostepenom presudom Mladić je proglašen krivim za deset od 11 tačaka optužnice Tužilaštva u Hagu. Oslobođen je jedino optužbe za genocid počinjen u šest bh. opština tokom 1992. godine.

Vijeće je utvrdilo da je Mladić počinio te zločine svojim učešćem i doprinosom u četiri udružena zločinačka poduhvata (UZP), odnosno sveobuhvatnom udruženom zločinačkom poduhvatu, vezanom za Sarajevo, Srebrenicu i uzimanje međunarodnog osoblja za taoce.

Prema presudi, sveobuhvatni udruženi zločinački poduhvat, koji je postojao od 1991. do novembra 1995. godine, imao je za cilj trajno uklanjanje Bošnjaka i Hrvata s područja u BiH na koja su bosanski Srbi polagali pravo činjenjem zločina u opštinama širom BiH. Vijeće je utvrdilo da dokazi nisu potkrijepili nalaz da je zločin genocida predstavljao dio cilja sveobuhvatnog udruženog zločinačkog poduhvata.

Sudije su utvrdile da su snage bosanskih Srba ubile brojne Bošnjake i Hrvate, dok su brojni drugi prisilno raseljeni iz svojih domova tokom preuzimanja kontrole nad opštinama ili nakon napada na nesrpska sela.

"Okolnosti su bile strašne; oni koji su pokušali da odbrane svoje domove bili su suočeni s nemilosrdnom silom. Izvršavana su masovna pogubljenja, a neke žrtve su podlegle nakon premlaćivanja. Mnogi od počinilaca koji su zarobili bosanske Muslimane pokazivali su malo ili nimalo poštovanja za ljudski život i dostojanstvo”, rekao je predsjedavajući sudija Alfons Ori.

Druge žrtve su uhapšene, zatočene u zatočeničkim objektima, često u nehumanim životnim uslovima, izložene mučenju, premlaćivanju, silovanju i drugim djelima seksualnog nasilja, i nakon toga premještene izvan tih opština.

Vijeće je utvrdilo da je Mladić bio od ključne važnosti za počinjenje tih zločina, i to u tolikoj mjeri da bez njegovih djela ti zločini ne bi bili počinjeni. Sudije su stoga utvrdile da je on značajno doprinio postizanju zajedničkog cilja da se trajno uklone Bošnjaci i Hrvati s područja u BiH na koja su Srbi polagali pravo činjenjem zločina. Mladić je proglašen krivim za progon, istrebljivanje, ubistvo, deportaciju i nečovječno djelo prisilnog premještanja.

Vijeće je takođe utvrdilo većinom glasova, uz protivno mišljenje sudije Orija, da su neposredni počinioci u nekoliko opština namjeravali da unište Bošnjake u tim opštinama kao dio zaštićene grupe. Sudije su zaključile da su Bošnjaci koji su bili meta napada u svakoj od opština predstavljali relativno mali dio i nisu na druge načine predstavljali značajan dio zaštićene grupe.

Shodno tome, Vijeće se nije uvjerilo da je jedini razumni zaključak bio da su neposredni počinioci posjedovali potrebnu namjeru da unište značajan dio zaštićene grupe Bošnjaka.

Na presudu Mladiću dozvoljene su žalbe, koje će rješavati Mehanizam za međunarodne tribunale.
Pogledaj vesti o: Ratko Mladić

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Hag objavio presudu Mladiću na 2.527 strana

Izvor: B92, 24.Nov.2017

Haški tribunal objavio je prvostepenu presudu protiv generala Vojske RS Ratka Mladića kojom je osuđen na doživotni zatvor. Presuda sadrži 2.527 strana...Ratko Mladić je u Hagu je proglašen krivim po svim tačkama optužnice izuzev prve koja se tiče genocida u šest opština u BiH. Mladić je...

Nastavak na B92...

Mladićeva supruga: Presuda sramotna i za generala i za srpski narod

Izvor: Nezavisne Novine, 25.Nov.2017, 11:06

BEOGRAD - Bosiljka Mladić, supruga generala Ratka Mladića, izjavila je da ima vjeru u žalbu koja će uslijediti na presudu koju je nekadašnjem komandantu Vojske Republike Srpske izrekao Tribunal u Hagu...Ona je za današnje "Večernje novosti" rekla da general Mladić, kojeg poznaje 52 godine, nikada...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.