Vučić: Kapa dole, samo da nas ostave na miru

Izvor: Blic, 25.Sep.2015, 17:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Kapa dole, samo da nas ostave na miru

Srbija je dobila ohraberenje od Hana za otvranje poglavlja sa EU do kraja godine- izjvao je premijer Srbije Aleksandar Vučić posle sastanka sa evropskim komesarom za susedsku politiku i proširenje Johanesom Hanom. Han je danas apelovao na Hrvatsku da otvori granice sa Srbije.

Kako je rakao Vučić, Srbija je dobila ohraberenje od Hana za otvranje poglavlja sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << EU do kraja godine.

Premijer Srbije izrazio je uverenje da je Srbija zaslužila otvaranje pregovaračkih poglavlja u pregovorima o članstvu u EU do kraja godine.

- Mi smatramo da smo se u prethodnom periodu u svemu ili u najvećem delu u različitim sferama društvenog života ponašali na dobar i ozbiljan način i da smo zalsužili otvaranje poglavlja pre kraja godine - rekao je Vučić dodajuće da očekuje podršku EU kakva je i do sada bila i nastavak saradnje na viskom nivou.

Han: Deset miliona evra od EU stići će Srbiji kao prva rata za dodatne troškove

Kometnarišući odnos Srbije prema izbeglicama, Jonahes Han je rekao da je ono što je danas video na terenu zadivljujuće.

- Podržavamo Srbiju kao i tokom prošlogodišnjih poplava, možete da se oslonite na Evorpsku uniju - rekao je Han i ponovio da Srbija nije kriva za krizu sa izbeglicama, već da ona ima globelne razmere.

On je najavio da će 8. aprila biti organizovana velika evropska konferencija o izbeglicama.

Han je reako da ceni izjavu premijera Vučića da učestvuje u kvotnom režimu i pokaže evroski duh i solidarnst.

Vučić: Onog trenutka kada Hrvatska odustane od protivzakonitih mera, istog sekunda sve stvari vraćamo u pređašnje strane

- Zato mogu da kažem da sam jako zabrinut sitaucijom na sprsko-hrvatskoj granici - rekao je Han i naglasio: "Granica mora da se otvori, tu nema šta da se pregovara".

On je reako da apeluje na hravtsku vladu da promeni svoju odluku, jer je to u obostranom interesu - važno je za slobodu kretanja i ekonomsku stabilnost.

- Evopska unija će moći da se nosi sa ovim talasom izbeglicama, ali me brinu odluke koje su donete tokom ove trenutne krize. Svi bi trebalo da budu svesni posledica. Treba razmišljati o ljudima, a ne izborima - rekao je Han.

On je odgovarajući na pitanja novira reko i da ne bi trebalo da se raspravlja o readmisiji unutra Evrope, već "kako ćemo se nositi sa ovim problemom kao Evropljani".

Vučić je, reagujući na Hanovu izjavu, poručio da su sada propale sve zavereničke teoriji o vraćanju izbeglica u Srbiji.

- Taman sam se nadao kako će milion i po ljudi doći, ali eto propalo je - prokomentariso je Vučić i dodao: "Šalu na stranu, nadam se da će se u ragionu završiti sa takvim teorijama zavere, a mićemo učiniti sve što je potrebno kada je reč o pomoći izbeglicama".

Vučić: Nismo deo kvota, mada smo ponudili da ih prihvatimo

Srpski premijer kaže da Srbija nije ušla u kvote koje je odredila EU za raspodelu izbeglica, iako je, dodao je, više puta istakao da je Srbija spremna da preuzme svoj deo obaveza i da je spremna da prihvati kvote.

On je rekao da tu ideju niko nije prihvatio, ali i ponovio da Srbija ni u budućnosti neće bežati od svojih obaveza.

- Smatramo da smo deo evropskog društva i želimo da delimo i teške trenutke - podvukao je Vučić.

On je najvio da će deset miliona evra od EU stići Srbiji kao prva rata za dodatne troškove.

Vučić je rekao i da se u razgovorima sa evropskim komesarom Srbija pohvalila i ekonomskim rezulatima, ali i da je preneo da za nas veliko opterećenje i veoma loša vest, u ekonomskom i političkom smislu, zatvaranje granica prema Srbiji na jednostran način od strane Hrvatske.

- Zahvalan sam EU ne samo na pomoći u novcu koja nikada nije beznačajna, nego i u znanju i mnogo čemu drugom. Nadam se da će se takva saradnja nastaiti", rekao je Vučić.

Na pitanje novinara da prokomentariše to što je hrvatski premijer Zoran Milanović rekao da će danas ili sutra ukinuti mere, Vučić je rekao da je to jedino što je Srbija tražila.

- Četiri dana molimo Hrvatsku da otvori granicu. Tražili smo samo ono što je po zakonu i sporazumu. Onog trenutka kada Hrvatska odustane od protivzakonitih mera, istog sekunda sve stvari vraćamo u pređašnje strane. Tako ćemo pokazati koliko smo bili na strani istine i pravde - rekao je Vućić.

Vučić: Skidamo kapu Hrvatima, samo da nas ostave na miru

Zamoljen da prokomentariše nove opužbe hrvatskog premijera Zorana Milanovića da je u "talu sa Karamarkovim i Budimpeštom", da su "oni ekipica" i da je "Srbija slučajna država", Vučić nije želeo da govori:

- Kada kažete da je Srbija slučajna država, a srpska državnost je jedna od starijih u Evropi... Ja na to ne znam šta da kažem. To mnogo više govori o onima koji tako pričaju - kaže Vučić.

On je odbacio i to da se tajno sretao sa Karamarkovim.

Vučić je rekao da mu je drago što je Milanović promenio mišljenje (najava da će danas ili sutra ukinuti mere, prim. aut.), jer je to važno za ceo region.

- Skidamo im kapu, samo da nas ostave na miru - kaže Vučić.

Han osudio Milanovićevu izjavu o "Srbima varvarima"

Johanes Han poručio je da je izjava hrvatskog premijera Zorana Milanovića o "podizanju ograda prema varvarima, Srbima", neprihvatljiv rečnik i za obične građane, a naročito za predstavnike država.

- Ja osuđujem ovakav rečnik bez obzira ko je takvu izjavu dao. Apelujem da se odustane od ovakih reči i da se radi na pronalaženju rešenja - rekao je Han.

On je dodao da mu se takve reči "ne sviđaju" ni privatno, ni kao političaru, te da to svakako "ne bi trebalo da bude nivo odnosa".

Naglasivši da može da govori samo u svoje ime, Han je upitan zašto je izostala međunarodna reakcija na takvu izjavu Milanovića, rekao da nije želeo da doprinosi rasplamsavanju takvih izjava koje nisu od pomoći, već doprinose daljoj šteti.

Na pitanje da li će biti zvanične reakcije rekao je: "Ne morate da me provocirate, ali jednostavno mi svi u Evropi imamo dugu istoriju civilizacije i niko nije varvatrin. Bilo je nekih varvara u prošlosti, ali činjenica je da smo mi to prevazišli i dajemo sve od sebe da na tlu Evrope toga više ne bude".

Vučić je rekao da su on i Han danas imali duge i ozbiljne razgvore o različitim pitanjima - migrantska kriza, evorpski put Srbije, azilantima koji idu u evorpske zemlje, odnosima u regionu i o eknomskim i drugim prilikama, kao i o pridruživanju EU.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.