Radikali: Otkud Fabrici u skupštini i još na engleskom?

Izvor: Mondo, 12.Jun.2019, 15:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Radikali: Otkud Fabrici u skupštini i još na engleskom?

Posle Kosova, koji će još biti uslovi za Srbiju da uđe u Evropsku uniju, pitaju se u Srpskoj radikalnoj stranci.

Foto: Mondo/ Goran Sivački

Odbor za evropske integracije Skupštine Srbije raspravljao je danas o Izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2019. godinu, a predstavnici Srpske radikalne stranke (SRS) su negodovali zato što je prisutan bio i šef delegacije EU u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << Sem Fabrici, pogotovo posle izjava da proširenja EU neće biti.

Radikali tvrde i da će posle priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije od strane Srbije, pred Srbiju biti stavljeni novi uslovi za ulazak u Evropsku uniju.

Izveštaj Evropske komisije: Šta se očekuje od Srbije

Poslanik i zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj tražio je od predsednika Odbora Nenada Čanka obrazloženje po kojem osnovu daje reč stranom diplomati budući da u Poslovniku tako nešto ne stoji.

"Kada se predstavnici stranih zemalja obraćaju, to čine na posebnim sednicama parlamenta, a ne učestvuju na odborima koji se bave pojedinačnim resorima. Fabriciju smo ukazali gostoprimstvo na Odboru, što ne znači da on ima pravo da nam se i obrati", rekao je Šešelj.

Sin Vojislava Šešelja je potom negodovao jer je Fabrici govorio na engleskom jeziku i optužio vladajuću većinu da dozvoljava da Srbija bude stavljena u podređeni položaj.

On je pitao šta je bio problem da članovi Odbora samo pročitaju izveštaj koji je podnet na ćiriličnom pismu, te da ne razume zašto je Fabrici morao to da obrazlaže.

"Danas smo videli sliku i priliku odnosa vlasti i EU. Predstavnik EU drži predavanje na engleskom jeziku, pušta crtane filmove, a poslanici vladajuće većine hvataju neke beleške", rekao je Šešelj.

Govoreći o kritikama Evropske komisije koje se odnose na rad parlamenta, Šešelj je rekao da radikali ukazuju već duže vreme da predstavnici vladajuće većine krše proceduru, ali da se "svi šokiraju tek kada dođe jedan ovakav izveštaj i diktat iz inostranstva, kao da mi ne znamo kako parlament funkcioniše".

On je rekao i da je pitanje normalizacije odnosa Beograda i Prištine uslov za pristupanje EU, te upitao šta znači normalizacija odnosa i podsetio da je uslov nekada bio i izručenje srpskih državljana u Haški tribunal, i dodao da će novi uslovi EU ka Srbiji uslediti u budućnosti.

"Put Srbije u EU su u stvari non-stop novi uslovi, tapšanje po ramenu i to je sve. Hajde da se sad odreknemo Kosova i Metohije, pa ćemo posle da vidimo šta će još biti uslov", rekao je Šešelj.

On je rekao i da bi EU mogla da reši problem prištinskih taksi na uvoz robe iz Srbije ako bi zabranila izvoz na Kosovo i ako bi tražila od Severne Makedonije i Albanije da učine isto to.

Fabrici Prištini:Ukinite takse pa da se nastavi dijalog

Pozivajući se na izjave pojedinih inostranih zvaničnika, Aleksandar Šešelj je rekao i da se "EU neće širiti".

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.