Orban: EP koristi sovjetski stil

Izvor: B92, 05.Jul.2013, 15:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Orban: EP koristi "sovjetski stil"

Budimpešta -- Mađarska optužila Evropski parlament da koristi metode "sovjetskog stila" jer je usvojio rezoluciju kojom se osuđuju npromene mađarskog ustava.

Evropski parlament je u sredu predočio mađarskom premijeru Viktoru Orbanu da rizikuje izolaciju Mađarske u Evropi ukoliko ne opozove te "antidemokratske" promene, što je najnoviji u seriji nesporazuma izmedju Budimpešte i Brisela koji strahuje da se ta članica >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << EU vraća autoritarizmu.

"Od vladavine sovjetske imperije nijedna strana sila se nije usudila da pokuša da otvoreno suzbije suverenitet Mađarske, koristeći neku legalnu metodu", rekao je Orban za javni radio, predočivši da neke od preporuka Evropskog parlamenta narušavaju osnivački sporazum EU.

Evropski parlamentarci su saopštili da je Orban, koristeći svoju dvotrećinsku većinu kako bi doneo stotine novih propisa od dolaska na vlast 2010, oslabio demokratski poredak u toj bivšoj sovjetskoj satelitskoj zemlji time što je sproveo ustavne promene.

Mađarski parlament je danas, uz podršku Orbanove stranke desnog centra Fides i partije krajnje desnice Jobik, usvojio rezoluciju u kojoj se kaže da je Evropski parlament delovao protiv evropskih vrednosti i zatražio "poštovanje i ravnopravni tretman" Mađarske.

"Ne želimo da živimo u evropskoj imperiji čiji je centar u Briselu, gde nam govore šta mi na periferiji treba da radimo", rekao je Orban. On je dodao da "trupe birokrata" koje nisu uspele da reše ekonomsku krizu u Evropi sada pokušavaju da osude Mađarsku koja je na putu oporavka.

Orban očekuje dalje konflikte sa Briselom jer je Mađarska na udaru levičarskih političkih protivnika koji smatraju da vladino uvođenje poreza na velike banke i sniženje cena energeneta pogadja strani biznis.

Orbanova vlada je uvela niz populističkih budžetskih mera, uključujući porez na banke i neke druge poslovne sektore. Ona je takođe primorala energetske firme koje su uglavnom u stranom vlasništvu da snize cene gasa i električne struje za domaćinstva, što bi moglo da donese Orbanu nove glasove birača na izborima iduće godine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.