
Izvor: RTS, 04.Sep.2013, 14:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na Bledu o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana
Raspravom o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana na Bledu završen osmi Strateški forum koji je okupio oko pet stotina stranih učesnika. Savetnik predsdenika Srbije Marko Đurić upozorio da se pregovarački proces sa EU ne sme koristiti za rešavanje bilateralnih sporova, i da je vreme za zrelost na šta ukazuje i dogovor Prištine i Beograda.
Na Bledu je raspravom o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana završen osmi Strateški forum koji je okupio oko pet stotina stranih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << učesnika.
U panel-diskusiji o evropskoj perspektivi zemalja bivše Jugoslavije koju je vodio novinar Goran Milić, a učestvovali su ministri spoljnih poslova, Srbiju je predstavljao savetnik predsednika Republike, Marko Đurić.
Osnovno pitanje panela na koje nije dat odgovor, bilo je ko će sledeći, posle Hrvatske, biti primljen u članstvo Evropske unije.
Savetnik srpskog predsednika, Đurić, upozorio je da se pregovarački proces ne sme koristiti za rešavanje bilateralnih sporova, i da je vreme za zrelost na šta ukazuje i dogovor Prištine i Beograda.
Đurić je juče rekao da je sa Bledskog foruma Srbija poslala poruku da želi da sve zemlje regiona kroz saradnju na političkim i ekonomskim projektima zajednički "poraze zamor" od proširenja Evropske unije, koji postoji kod pojedinih zemalja članica.
Učesnici u diskusiji su više govorili o tome šta je potrebno uraditi da za prijem u EU, dok ljubljanski Dnevnik u današnjem izdanju kaže da "što se više govorilo o perspektivi, manje se govorilo o datumima" stupanja u EU.
Ministar spoljnih poslova BiH Zlatko Lagumdžija je rekao da bi bolje bilo "imati datum, nego perspektivu", a za datum je "potrebno raditi domaće zadatke (koju zadaje Brisel), biti snalažljiv i hrabar".
Ministar spoljnih poslova Makedonije Nikola Poposki je za svoju zemlju koja zbog poznatog spora s Grčkom godinama čeka proceduru za pregovore sa EU, rekao da je Makedonija zato "najiskusniji nepregovarač sa EU".
Pomoćnica generalnog sekretara NATO, Kolinda Grabar Kitarović je naglasila da će prijem budućih članica "trajati dugo", ali i da je "put u EU podjednako važan kao i članstvo".
"Svako mora gledati sebe, to ne sme biti regionalno takmičenje, nego težak rad", rekla je Grabar Kitarović.
Time je pomoćnica generalnog sekretara NATO odgovorila poslaniku Evropskog parlamenta, Slovencu Ivi Vajglu koji je pobornik "velikog praska" - istovremenog prijema svih zemalja Zapadnog Balkana što "za EU ne bi bio veliki problem".
Zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD Filip Reker je mišljenja da to koja će prva zemlja postati naredna članica EU, zavisi od država samih i njihovih građana - da li će to dovoljno odlučno zahtevati od svojih vođa, dok hrvatska ministarka Vesna Pusić kaže da sve države imaju realnu mogućnost članstva.
Tokom završnog dana Bledskog strateškog foruma održan je i panel o odnosu Turske i EU, a razgivaralo se i o budućnosti evropske monetarne unije i međunarodnog krivičnog pravosuđa.