Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Feb.2021, 01:48

NOVI SOJ KORONE DONEO NOVE MERE: Šta nova odluka EU znači za srpske državljane?

Nova pravila

Evropska unija pooštrila je juče svoja pravila za putnike iz zemalja izvan bloka, uključujući tu i Veliku Britaniju.

Kako sada stoje stvari, slobodan ulaz biće dozvoljen samo putnicima iz zemalja sa izuzeztno malim brojem slučajeva korona virusa i gotovo nijednom kada je reč novim, lakše prenosivim sojevima korone (britanski, brazilski, južnoafrički).

Nove >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << mere predviđaju da putnik može doći iz zemlje van EU samo ako u njoj nema više od 25 slučajeva zaraze virusom korona na 100. 000 stanovnika tokom perioda od 14 dana, koji se smatram periodom inkubacije ovog virusa.

Srbija trenutno ima 328 zaraženih na 100. 000 građana i prema tome bi granice EU praktično bile nedostupne za svakog sa srpskim pasošom. Ako bi se propisi EU poštovali striktno, morali bi da imamo najviše 25 bolesnih na 100. 000 stanovnika ili 125 obolelih na dnevnom nivou tokom dve nedelje.

Nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu na ARD komentarisala je vakcinaciju u Srbiji.

Naime, novinarka je Merkelovu pitala da li možda zemlje van EU, kao što su Srbija i Velika Britanija, bolje sprovode vakcinaciju nego članice Evropske unije.Više o tome možete pročitati OVDE.

Trenutno, u EU ne postoji ni jedna država članica koja ima manje od 25 obolelih na 100.000 stanovnika. Najbliža tome je Finska sa 54 obolela a odmah zatim i Grčka sa 71. Ostale članice imaju od 300 do 1500 obolelih na 100. 000 stanovnika.

Podsetimo da je sredinom jula 2020. Srbija je skinuta sa liste bezbednih zemalja za čije građane je važila preporuka da mogu da prežu preko spoljnih granica Šengena i da ta odluka nije povučena.

Tokom leta, Srbija je u jednom trenu imala tek 10 zaraženih na 100. 000 stanovnika, no granice EU su ostale zatvorene.

Ipak, kako EU nije jedinstvena država, ova odluka nije zakon već rezultat mišljenja Evropskog centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti na osnovu kojeg je su ambasadori doneli preporuke za svoje države članice. Tako su neke zemlje EU, poput Nemačke, uvele stroža ograničenja, dok je Belgija zabranila manje važna putovanja u zemlju ili iz nje do marta meseca.

Takvu praksu smo imali priliku da vidimo i letos kada su granice pojedinih država članica ostale zatvorene za nas dok su naše državljane pojedine članice (Bugarska, Rumunija, Slovenija) puštale.

Iz tog razloga bi se, pre putovanja u bilo koju državu koja je članica EU, trebalo obavestiti kakvi su propisi u toj zemlji, kao i zemljama koje su tranzitne, ako se do željene destinacije ide sopstvenim prevozom.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.