Hahn: Sporazum Prištine i Beograda mora biti specifičan, ali ne presedan

Izvor: SEEbiz.eu, 21.Sep.2018, 10:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hahn: Sporazum Prištine i Beograda mora biti specifičan, ali ne presedan

BEOGRAD - Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johannes Hahn izjavio je da sporazum Beograda i Prištine mora biti specifičan i prilagodjen, a ne presedan, i da mora biti u skladu sa međunarodnim pravom.

"Stav visoke predstavnice Federike Mogerini kao posrednika u pregovorima je jasan i bio je jasan od početka njenog mandata zajednička akcija o trajnom miru izmedju Srbije i Kosova i u regionu u celini je glavni prioritet za EU", rekao je on u intervjuu >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << za podgoričku Pobjedu.

Upitan da li je za EU prihvatljiva promena granica i da li su stavovi Badinterove komisije o nepromenjivosti granica bivših federalnih jedinica Jugoslavije i dalje na snazi, on je rekao da što se tiče dijaloga Beograda i Prištine trajno rešenje znači održivo, realno rešenje prema medjunarodnom pravu.

"Ovo je vodeći princip, nakon što su radovi na završnoj fazi dijaloga započeli u julu prošle godine. Svaki sporazum mora biti specifičan i prilagodjen, a ne presedan, i da doprinese regionalnoj stabilnosti i putu regiona ka EU. Strane zajednički definišu okvir za zajedničku saglasnost i javno su kazali kako vide prioritete za trajno rešenje. Treba im dati prostor za dogovor o sadržaju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji", rekao je on.

Kako je dodao, kao posrednik neće komentarisati moguće elemente pravosnažnog obavezujućeg sporazuma.

"Trudimo se i nastavićemo da intenzivno radimo sa obe strane na sveobuhvatnom i održivom sporazumu koji će podržati medjunarodna zajednica i koji će u potpunosti sprovesti sve strane. Dozvolite mi da podsetim da se nijedna nova država ne može pridružiti Evropskoj uniji bez rešavanja bilateralnih pitanja", dodao je Hahn.

Govoreći o Crnoj Gori, on je rekao da pet godina nakon početka pregovora o pridruživanju očekuju konkretne rezultate reformi vidljive gradjanima Crne Gore, a posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i slobodi medija.

"Primećen je neki napredak tokom leta, na primer, oduzimanje droge i hapšenja vezana za krijumčarenje cigareta u Luci Bar. Medjutim, i dalje je potrebno još rezultata u ključnim oblastima, uključujući trgovinu ljudima, pranje novca i oduzimanje i konfiskaciju kriminalnih sredstava", rekao je Hahn.

On je ocenio da po pitanju slobode medija u Crnoj Gori stanje nije ništa bolje nakon objavljivanja izveštaja EU o napretku.

"Više puta sam naglasio da očekujemo brzu i efikasnu istragu napada na novinare, uključujući i potpuno neprihvatljiv napad na Oliveru Lakić. Štaviše, političko mešanje u nacionalnu javnu televiziju (RTCG) i dalje je predmet ozbiljne zabrinutosti", rekao je on.

On je dodao da bi sve političke partije trebalo aktivno da se uključe u rad radne grupe koja će se baviti izmenama izbornog zakonodavstva i naglasio da EU "veoma pažljivo" prati dogadjaje vezane za skupštinsku radnu grupu i raduje se njenom formiranju.

"Ova ad hok parlamentarna struktura trebalo bi da počne sa radom što pre, jer ima važne i ambiciozne zadatke pred sobom, uključujuć i sveobuhvatnu izbornu reformu, pitanje političkog mešanja u Savet nacionalnih javnih emitera, uklanjanje izazova vezanih za rad Državne izborne komisije i Agencije za borbu protiv korupcije, pronalaženje rešenja za izbor članova Sudskog saveta i rešavanje pitanja lokalnih izbora", rekao je Hhan.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na SEEbiz.eu...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.