Gde završava otpad iz EU?

Izvor: B92, 21.Apr.2021, 11:08

Gde završava otpad iz EU?

U 2020. godini izvoz otpada iz Evropske unije u zemlje koje nisu članice EU dostigao je 32,7 miliona tona.

Kako pokazuju podaci Evrostata, to je povećanje od tri četvrtine, odnosno 75 odsto od 2004. godine. Sa druge strane, uvoz otpada iz zemalja koje nisu članice EU smanjio se za 10 odsto od 2004. godine, a 2020. je iznosio 16 miliona tona.

Turska - glavna destinacija

Turska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je glavna destinacija za otpad izvezen iz EU, sa obimom od 13,7 miliona tona izvezenih prošle godine, što je više nego trostruko uvećanje u odnou na 2004.

Druga destinacija je Indija, koja je "primila" skoro 2,9 miliona tona otpada iz EU tokom 2020. godine.

Sledi Ujedinjeno Kraljevstvo sa 1,8 miliona tona, Švajcarska sa 1,6 miliona tona, Norveška sa 1,5 miliona tona, Indonezija i Pakistan - obe zemlje sa 1,4 miliona tona.

Poslednjih godina u Pakistanu je pohranjivanje otpada iz EU povećano, sa 0,1 milion tona, koliko je iznosilo 2004. godine, na 1,4 miliona 2020. godine.

Ono što je oštar kontrast tome jeste da je izvoz otpada iz EU u Kinu opao od 2009. godine, kada je iznosio 10,1 milion tona, na 0,6 miliona 2020. godine.

Otpad od čelika i gvožđa činio je više od pola ukupnog izvoza otpada iz EU

U 2020. godini, izvoz otpada od čelika i gvožđa iz EU iznosio je 17,4 miliona tona, što je činilo 53 odsto ukupnog izvoza otpada.

Glavna destinacija bila je Turska sa 11,8 miliona tona. Ova zemlja je primila više od dve trećine (68 odsto) gvozdenog otpada iz EU.

Sa druge strane, EU je uvezla 4,1 milion tona gvozdenog otpada, od čega je skoro trećina došla iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Iako na dosta manjem nivou, "solidna" količina papirnog otpada takođe je izvezena iz EU - 6,1 milion tona, što je činilo skoro petinu (19 odsto) ukupnog izvoza otpada iz EU prošle godine.

U Indiju je otišlo 1,6 miliona tona tog otpada, 1,2 miliona u Indoneziju i 0,9 miliona tona u Tursku.

Ipak, 2,2 miliona tona je i uvezeno u EU, od čega je najveća količina, oko 0,9 miliona tona, došla iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Pored gvozdenog i papirnog otpada, iz Evropske unije najviše se izvozi plastični otpad (uključujući gumu), bakar, aluminijum i nikl, tekstilni otpad, drvni otpad, animalni i biljni otpad, komunalni otpad, stakleni otpad, plemeniti metali, ostali otpad.

EU, pored gvozdenog i papirnog otpada, najviše uvozi drvni otpad, otpad koji se klasifikuje kao "ostali", bakar, aluminijum i nikl, komunalni otpad, animalni i biljni otpad, plastični otpad (uključujući gumu), stakleni otpad, tekstilni otpad, plemenite metale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.