Evropske banke su jače nego što su bile, ali ne dovoljno

Izvor: SrbijaDanas.com, 07.Dec.2017, 07:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropske banke su jače nego što su bile, ali ne dovoljno

Promenama nikad kraja

Revolucija u bankarskim sistemima ne prestaje. I deset godina posle finansijske krize, evropski bankari se pitaju da li će preokreti ikada stati.

Već sledećeg meseca počinje primena novih naređenja koja stižu iz Evropske unije. Naime, da bi se trgovina učinila transparentnijom banke će naplaćivati klijentima posebno pretrage i istraživanja; a jedan od programa koji će verovatno biti usvojen će bankama izložiti veću >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << konkurenciju od tehnoloških kompanija.

Pročitajte i:

Takođe, kao jedna od novotarija je i jedno računovodstveno pravilo, koje će podrazumevati nalaženje adekvatnih vremenskih okvira za kreditne gubitke.

Takođe, Evropska komisija poziva vlade i Evropski parlament da dovrše bankarsku uniju EU do 2019. godine i na taj način smanjuju budući rizik, u kojoj se slabe banke povlače. Budući da regulatori tretiraju sve državne obveznice evrozone, bez obzira na poreklo, kao bez rizika, banke imaju podsticaj da ih opterećuju kako bi se uštedelo na jednakosti; i oni favorizuju obveznice svojih domova.

Ako bi cene suverenih obveznica pale, kao što su to činile u Grčkoj, lokalne banke zadaju veliki udarac.

Mnogo je već učinjeno da bi se ova veza oslabila. Jedan supervizor, smešten u Evropskoj centralnoj banci, posmatra najveće zajmodavce evrozone. Odbor za pojedinačnu rezoluciju, podržan od centralnog fonda, bavi se neuspelim bankama. Ipak, bankarska unija je samo poluizgrađena. Kako god, čekanje na sledeću finansijsku krizu bi bilo još veća ludost.

Jedan veliki nedostajući deo je zajednička evropska šema osiguranja depozita. Nemci i drugi sa severa nisu hteli da poture leđa da bi se spasili navodno bezobzirni Grci. Kako bi se ublažili takvi strahovi, komisija želi postepeno da ide: u početku, deponenti moraju biti stabilni, evropski fond za osiguranje samo bi pozajmio novac za nacionalne šeme, a potom bi se "povratili" od drugih banaka.

Neophodan završetak bankarske unije

Konsolidacija unutar i preko granica, jedino bi pomogla u ovom slučaju. Evropa ima previše malih banaka. Povodom toga, mnogi akademici veruju da banke svuda treba da dodaju još veću ravnopravnost njihovim bilansima. Zato je završetak bankarske unije neophodan za finansijsku stabilnost.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.