EP: Nezavisnost pravosuđa nije osigurana i nema napretka u slobodi medija

Izvor: Radio 021, 13.Jun.2018, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EP: Nezavisnost pravosuđa nije osigurana i nema napretka u slobodi medija

Srbija treba da uskladi‡ svoju spoljnu politiku s Evropskom unijom i da ojača vladavinu prava, pošto nezavisnost pravosudja nije osigurana i još nema napretka u slobodi izržavanja i medija, navodi se u nacrtu rezolucije Evropskog parlamenta o Srbiji.

U nacrtu izveštaja izvestioca Dejvida Mekalistera navodi se da srpska skupština ne ispunjava svoju ulogu kontrole izvršne vlasti, kao i da treba ubrzati rad na normalizaciji odnosa s Kosovom što treba da bude definisano >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << pravno obavezujućim sporazumom.

"Poziva se Srbija da pojača napore u reformama u oblasti vladavine prava, posebno da se obezbedi nezavisnost i ukupnu efikasnost pravosudnog sistema", navodi se u dokumentu. O nacrtu Mekalisterovog izveštaja će naredne sedmice raspravlja Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta u Briselu.

Uz ocenu da nezavisnost pravosudja u Srbiji nije potpuno osigurana, vlasti se pozivaju da ojačaju odgovornost, nepristrasnost, profesionalizam i efikasnost sudstva i da se uspostavi sistem besplatne pravne pomoći. U dokumentu se poziva Srbija da "progresivno uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s EU, uključujući svoju politiku o Rusiji" i pozdravlja doprinos Srbije u medjunarodnim mirovnim operacijama i njen konstruktivan pristup u migrantskoj i izbegličkoj krizi.

U nacrtu izveštaja je pozdravljen nastavak angažovanja Srbije u procesu normalizacije s Kosovom kao i odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića o pokretanju unutrašnjeg dijaloga, ali i dodaje da treba ubrzati rad na novoj fazi dijaloga u pogledu obuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova koju treba definisati pravno obavezujućim sporazumom.

Ponavlja se zabrinutost što nije bilo napretka u poboljšanju situacije povodom slobode izražavanja i medija i naglašava da pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara ostaje pitanje za brigu.

Srpski parlament i dalje ne upražnjava efikasan nadzor nad izvršnom vlasti, a transparentnost, inkluzivnosti i kvalitet zakonodavnog procesa treba pojačati, naglašava se u dokumentu koji pozdravlja smanjenje hitnih procedura u usvajanju zakona, mada su one i dalje česte. Postupke koji ograničavaju mogućnosti parlamenta da raspravlja i razmatra zakone treba izbeći, dok treba podržati rad nezavisnih regulatornih tela, kao što je ombudsman, navodi se u predlogu izveštaja.

Autor: Beta
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.