Izvor: Vostok.rs, 04.Jun.2026, 05:08
Beograd razmatra ukidanje bezviznog režima sa Rusijom radi približavanja EU?
"Vlasti razmatraju mogućnost ukidanja bezviznog režima sa Ruskom Federacijom radi pristupanja Evropskoj uniji", prenosi list "Izvestija" njegovu izjavu.
U novembru 2025. godine šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Andreas fon Bekerat pripremio je izveštaj o napretku Srbije na putu ka evropskim integracijama. U dokumentu je posebno naglašeno da Srbija treba da uskladi svoju spoljnu politiku sa stavovima Brisela.
Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije u martu 2025. je saopšteno da se Srbija usklađuje sa standardima EU i da u tom kontekstu usaglašava svoj vizni režim sa viznim režimom EU. Kako je Tanjugu tada rečeno u ministarstvu, do kraja 2026. biće sprovedene sve neopodne reforme kako bi se ispunili uslovi za punopravno članstvo.
U Reformskoj agendi Republike Srbije pod nazivom "Instrument za reformu i rast za Zapadni Balkan" navodi se da će Srbija nastaviti da usklađuje svoju viznu politiku sa EU.
Srbija se obavezala da aktivno doprinosi upravljanju mešovitim migracionim tokovima i jača saradnju sa državama članicama EU i susednim državama u ovoj oblasti.
Takođe, Beograd se obavezao da će ojačati osnove procesa evropskih integracija kroz usklađivanje svoje vizne politike sa EU.
Navodi se i da usvojeni Plan harmonizacije viznog režima RS sa viznim režimom EU sadrži jasan plan sprovođenja aktivnosti za ispunjavanje obaveze Srbije iz pristupnih pregovora sa EU, u okviru Poglavlja 24.
Izvor: RT Balkan (F)

















