U Vinči najveće i najvrednije gradilište u Beogradu FOTO

Izvor: B92, 18.Avg.2020, 19:11

U Vinči najveće i najvrednije gradilište u Beogradu FOTO

Beograd -- Goran Vesić je rekao danas da je objekat budućeg postrojenja za preradu komunalnog otpada u Vinči najvrednije i najveće gradilište u Beogradu.

Naime, predsednica Vlade Ana Brnabić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić i izvršni direktor kompanije „Beo čista energija” Filip Tiel obišli su danas glavni objekat budućeg postrojenja za preradu komunalnog otpada u Vinči.

Predsednica Vlade Ana Brnabić istakla je da je ovo je jedan od najznačajnijih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i najvećih projekata ne samo u Beogradu, već i u Srbiji u oblasti zaštite životne sredine, preneo je Beoinfo.

"Ovo je posebno važan i značajan projekat za celu zemlju jer njime rešavamo višedecenijski problem čvrstog otpada u Beogradu. Nešto što nismo radili oko pet decenija konačno završavamo, radimo u skladu sa evropskim standardima i to će unaprediti kvalitet života građana Beograda“, rekla je Brnabićeva.

Brnabićeva je istakla da je ovaj projekat važan i za naš BDP, jer je vredan 370 miliona evra.

"Nema kašnjenja čak ni tokom krize prouzrokovane koronavirusom. Ekonomija mora da napreduje, naši projekti moraju da budu nastavljeni, život mora da se nastavi“, rekla je predsednica vlade, podsetivši da na gradilištu radi preko 300 radnika i zahvalivši se svim partnerima na ovom projektu.

Vesić je istakao da se nalaze na najvrednijem i najvećem gradilištu u Beogradu.

"Na ovom mestu već 46 godina grad Beograd ostavlja svakog dana 1.500 tona otpada. Pre 46 godina ovo je bila uvala, a danas je otpad naslagan otprilike do visine Beograđanke, preko 80 metara i ovo je jedna od najvećih neuređenih deponija u Evropi. Bilo je krajnje vreme da Beograd reši problem svoje deponije jer više nismo imali gde da odlažemo otpad. Mi pored toga što otpad odlažemo na neuređenoj deponiji, svake godine sipamo u naše reke, Savu i Dunav zapreminu od 60.000 olimpijskih bazena fekalija. I to je bio naš odnos prema prirodi i životnoj sredini. Ovde u blizini se nalazi jedno od naših najvažnijih arheoloških nalazišta, blizu je reka, prošle godine smo morali da radimo novu branu kako bi zaustavili klizanje deponije, tako da sam zahvalan našim partnerima iz Francuske i Japana kao i svim kreditorima što su stali iza ovog projekta i što će Beograd konačno upravljati svojim otpadom kao i drugi evropski gradovi“, kazao je Vesić.

On se zahvalio Vladi Republike Srbije na podršci i istakao da se radi o najvećem javno-privatnom partnerstvu u ovom delu Evrope.

"Ovde se nalazi postrojenje iz kojeg će se proizvoditi struja iz otpada, proizvodiće se toplotna energija, Grad Beograd već uveliko radi na toplodalekovodu od toplane Konjarnik do Vinče, koristićemo gasove deponije za grejanje Beograda i time rešiti i problem požara na staroj deponiji. Dakle, do kraja godine imaćemo novu deponiju, postrojenje za preradu građevinskog otpada, neće više biti divljih deponija u Beogradu i Srbiji jer će se ovde prerađivati i građevinski otpad. Nakon toga, sledi zatvaranje stare deponije i konačno više nećemo imati ekološku bombu u centru Beograda. Ovo su istorijske stvari za Beograd, rade se jednom u veku poput i fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom Selu. To znači da konačno rešavamo decenijske probleme koje niko nije znao i umeo da reši, kao ni da obezbedi potreban novac“, kazao je Vesić, zahvalivši se svim učesnicima u projektu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.