Izvor: RTS, 22.Jan.2021, 10:03

U Srbiji se godišnje proizvede 12 miliona tona otpada, kako ga vratiti u proizvodnju

Privredna komora i Vlada su se dogovorile – brzo ćemo otkloniti barijere koje koče "cirkularnu ekonomiju". To podrazumeva vraćanje otpada, kao novog izvora energije, u proizvodnju čime se smanjuje i emisija štetnih gasova. Potencijal Srbije za proizvodnju energije iz otpada je ogroman, a neznatno iskorišćen.
Privrednici od države očekuju da što pre počne organizovano da tretira otpad i da ga pretvara u energiju. Veliki industrijski zagađivači >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << upozoravaju da su dužni da smanjuju aerozagađenje i da im zbog korišćenja fosilnih goriva proizvodnja nije ni održiva, ni konkurentna.

Dimitrije Knjeginjić, direktor Kompanije "Lafarž Srbija", kaže da nema drastičnog smanjenja ugljen-dioksida bez kvalitetnog alternativnog goriva.
"Kad pričamo o održivosti, mi se danas nalazimo na tom nivou da je uvoz cementa u Srbiju na nivou proizvodnje Cementare 'Kosjerić', da su naši troškovi za 30 evra po toni veći nego konkurentske kompanije iz okruženja. Osnovni razlog za to je nemogućnost uvoza i iskorišćenja alternativnih goriva u energetske svrhe u Srbiji", istakao je Knjeginjić.
U Vladi ne spore da u upravljanju otpadom ima problema. Na otklanjanju zakonskih blokada i stvaranju uslova za organizovano zbrinjavanje otpada njegovom pretvaranju u energiju, kažu, već rade jer je to za zemlju prioritetan posao.
"Paralelno s tim i kapaciteti na deponijama, gradskim i nesanitarnim deponijama, kojih ima 3.500, značajno će se dovesti pod kontrolu", rekla je Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine.
Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike, kaže da se otpad koristi za proizvodnju toplotne i električne energije – da imamo kogeneracije.
"Jer ta kogeneracija dovodi do višeg stepena iskorišćenja, znači procent iskorišćenja u kogenerativnim postrojenjima je preko 90 procenta. Druga važna stvar koja menja sve u našoj zemlji, u ovoj i godinama ispred nas, jeste što energetika i zaštita životne sredine više ne mogu jedna bez druge, to mora da bude zajedno", istakla je Mihajlovićeva.
Analize pokazuju da se u našoj zemlji godišnje proizvede 12 miliona tona raznog otpada. Čak 10 miliona se ne tretira, odnosno ostaje i zagađuje životnu sredinu, mada bi "cirkularna ekonomija" mogla da otvori više od 30.000 radnih mesta.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Naled: Razvoj cirkularne ekonomije u Srbiji otvara 30.000 radnih mesta

Izvor: N1 televizija, 22.Jan.2021

U Srbiji se godišnje proizvede 12 miliona tona otpada od kojeg se čak 10 miliona ne tretira i zagađuje životnu sredinu. Više od 80 odsto ukupnog otpada, kako je saopštio NALED, kreiraju rudarstvo i energetika, dok 2,3 miliona tona čini komunalni otpad, koji obuhvata i gotovo 900.000 tona otpada...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.