U Aleksinačkim rudnicima ponovo se kopa mrki ugalj

Izvor: RTS, 13.Sep.2019, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Aleksinačkim rudnicima ponovo se kopa mrki ugalj

Posle pauze od 30 godina, u Aleksinačkim rudnicima počelo je probno iskopavanje uglja. U prvoj fazi iskopano je oko 3.000 tona uglja, koji će se koristiti u industriji.
Trideset godina posle velike rudarske nesreće u Aleksinačkim rudnicima, ponovo se kopa mrki ugalj. Za sada je to samo probna površinska eksploatacija.

"To je za mene život. Ja se u ovome snalazim, ja ne znam drugo da radim. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Ja sam rudar", kaže upravnik Ljubiša Stanojević.
Po energetskoj vrednosti ovaj ugalj je dvostruko jači od onog za domaćinstva. Može se koristiti u industriji i termoelektranama.
Prema analizama koje su rađene 1970/80-tih godina ovakvog mrkog visokokaloričnog uglja tu ima oko šest miliona tona, dok su rezerve uljanih škriljaca koje se nalaze sa ove strane veće od milijardu i po tona. To omogućava eksploataciju za narednih nekoliko decenija.
"Za mene znači produžetak života ovih ljudi ovde u okolini rudnika konkretno, koji odumire polako", kaže radnik Milorad Savanović.
Sa skoro 1.500 radnika rudnik u Aleksincu bio je, do rudarske nesreće, nosilac privrednog rasta opštine.
"Nada da će rezultati tih istraživanja pokazati ekonomsku isplatovost eksploatacije sirovina koje mi još uvek imamo u velikim količinama", kaže Nenad Stanković predsednik Opštine Aleksinac.
Upravnik Ljubiša Stanojević, kaže da ovo za njega više nije nada, nego java, nije ni san, nego je istina i da sada može i u penziju.
Da bi kompletne zalihe uglja bile na raspaloganju, potrebno je da opština i država pomognu u izmeštanju korita reke Moravice u dužini od 1.300 metara.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U Aleksinačkim rudnicima PONOVO SE KOPA mrki ugalj

Izvor: Blic, 14.Sep.2019, 15:33

U Aleksinačkim rudnicima počelo je probno iskopavanje mrkog uglja, trideset godina posle velike rudarske nesreće. U prvoj fazi iskopano je oko 3.000 tona uglja, koji će se koristiti u industriji.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.