Srbija je IT eldorado zbog dobrih inženjera, lane izvezla softver za milijardu evra

Izvor: B92, 26.Maj.2019, 11:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija je IT eldorado zbog dobrih inženjera, lane izvezla softver za milijardu evra

Beograd -- Naši inženjeri su vrlo cenjeni i zato velike svetske kompanije dolaze i otvaraju razvojne centre u Srbiji, kaže Veselin Jevrosimović, vlasnik "Komtrejda".

On ističe da je naša zemlja prošle godine zaradila od izvoza softvera milijardu evra.

"Naši inženjeri ne rade po satu kao Indijci. U Srbiji je prisutan viši nivo inženjeringa. Prepoznati smo kao eldorado, što se tiče visokokvalitetne radne snage", rekao je za "Novosti" Jevrosimović.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Velika potražnja za ovim kadrovima dovela je do toga da ljudi mogu da rade gde hoće, pod istim uslovima i sa istim zaradama kao u na zapadu, kaže on.

Napominje i da Srbija nema kompletnu sliku o svom tržištu informacionih tehnologija, jer iako je registrovan izvoz od milijardu evra, nije poznat udeo stručnjaka koji rade za strane kompanije od kuće, a taj deo je mnogo veći od registrovanog.

"Budućnost ove zemlje je da pod svoje okrilje stavi startap tehnološke kompanije. I naravno, školovane ljude koji ostvaruju taj izvozni proizvod", rekao je Jevrosimović.

Prema njegovim rečima, u svetu je trenutno manjak informatičara od 60 odsto, a Srbiji nedostaje 30.000 IT stručnjaka. Danas ne postoji oblast koja ne traži informatičare i zato je došlo do velikog deficita kadrova.

"Činjenica je da je država zamajac svake industrije. Ove godine je država potrošila mnogo više novca za informatiku nego ranije. Premijerka Ana Branbić u svakom svom obraćanju forsira informatiku i njen razvoj. I predsednik Srbije Aleksandar Vučić često spominje informatiku, pa čak i veštačku inteligenciju. Ranije premijeri i predsednici nisu pričali o tome", rekao je on.

Kada je reč o obrazovanju, Jevrosimovć smatra da je za godinu i po teško napraviti dobrog inženjera, ali je to moguće za tri godine.

"Školovanje od pet-šest godina je dugačak period. Dok student dođe do treće godine, program iz prve godine je već zastareo. Više sam za dualno obrazovanje gde bi bili u radnom okruzenju i da od prve godine učestvuju u radu", objašnjava Jevrosimović.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.