Onlajn aukcije: Jagma za fosilima dinosaurusa

Izvor: B92, 04.Dec.2019, 20:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Onlajn aukcije: Jagma za fosilima dinosaurusa

London -- Fosili su u modi, pa se kupci otimaju za njih na onlajn aukcijama.

Međutim, taj trend izazvao je zabrinutost u svetskoj naučnoj zajednici.

U prodajnoj sali aukcionarske kuće Kristi u Londonu kupci se guraju kako bi bolje zagledali - ne umetnička dela, stilski nameštaj ili skupoceni nakit – već fosile toliko stare da je to teško i pojmiti.

Tu su rogovi triceratopsa, zubi tiranosaurus reksa i rep patkokljunog dinosaurusa (hadrosaurida), stari >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 66 miliona godina.

Ponuđači od Kalifornije do Mađarske priključuju se onlajn aukciji i uzbuđeni žagor se pojačava u prostoriji u kojoj se prikazuju slajdovi paleontološkog blaga poput crnih zuba megalodona (džinovske praistorijske ajkule) – ili jaja sauropoda i fosilizovanih vilinih konjica.

Privatni kolekcionari u proteklih nekoliko godina pokazuju povećano interesovanje za praistorijske ostatke, piše BBC. Kupci iz više od 50 zemalja redovno učestvuju prilikom prodaja poput ove, kaže Džejms Hislop, šef Kristijevog odeljenja za nauku i istoriju prirode.

Glumci kupuju

Interesovanje poznatih javnih ličnosti među kojima su Leonardo di Kaprio, Rasel Krou i Nikolas Kejdž pomoglo je fosilnim ostacima da postanu modni hit.

Fosili dinosaurusa možda još ne mogu da se porede sa umetničkim delima u pogledu najskupljih prodajnih primeraka, ali rast tražnje znači da i cene ubrzano rastu.

Tako su se jaja ptice slona pre jedne decenije prodavala za 20.000-30.000 funti, na primer, a sada dostižu cenu od 100.000 funti.

Hisplop ističe prodaju jednog od najređih primeraka: fosil ženke ihtiosaurusa. Sa 3,5 metara visine najveći je ikada prodat fosil. Praistorijska riba-gušter plivala je okeanima u ranom periodu jure, a dostigla je cenu od 240.000 funti.

Hislop pripisuje rastuće interesovanje za praistorijske ostatke generaciji koja je odrasla na filmovima serijala "Park iz doba jure" (1993-2001).

Prema Nacionalnoj geografiji, svake godine otkrije se 50 novih vrsta dinosaurusa.

A na I-beju, popularni su fosili mosasurusa. Ostaci ovih zapanjujućih morskih reptila sada menjaju vlasnika, čak 42 odsto više nego prethodne godine, proda se oko stotinu njih mesečno samo u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Osim toga, tu se mogu naći i lobanje triceratopsa i kosturi beba alosaurusa, čija cena varira od nekoliko hiljada do nekoliko stotina hiljada funti, a I-bej prijavljuje godišnji rast prodaje fosila od 22 procenta.

Naučnici zabrinuti

Međutim, ovakav porast popularnosti fosila zabrinjava naučnike, jer podstiče ilegalnu trgovinu fosilnim ostacima.

Dok neke zemlje poput SAD dozvoljavaju privatnim lovcima na fosile da slobodno prodaju ono što nađu, druge kao što su Kina, Mongolija i Brazil, zabranjuju promet

I pogotovo izvoz svih fosila. Takođe rade na tome da vrate odnesene primerke.

Tako je, na primer, 70 miliona godina stara lobanja tiranosaurusa bataara, azijskog rođaka Ti-reksa, koju je glumac Nikolas Kejdž kupio na aukciji u SAD 2012, docnije vraćena na zahtev mongolske vlade.

Uprkos tome, paleontolog koji je dobio tu pravnu bitku, Bolortsetseg Mindžin, kaže da i pored napora vlasti i dalje ima mnogo slučajeva krađe nacionalnog blaga, što predstavlja rizik po same fosile, jer kradljivci nemaju znanja i veštine potrebne da se oni očuvaju, a delovi ih zanimaju samo radi novca, pa tako unište čitave skelete samo radi zuba.

"Tretiraju ih kao robu, a ti fosili su neprocenljivi", kaže on

Kupci to možda ne shvataju, dodaje on, ali izuzev ukoliko su sigurni u poreklo primeraka koje kupuju, oni možda i indirektno čine štetu podstičući trgovinu na crnom tržištu fosila.

Hislpo kaže da ne bi trebalo demonizovati privatne kupce kao da su "divljaci koji čuvaju svoje kosti dinosaurusa i ne dopuštaju nikom da ih vidi". On ističe da su mnogi od njih srećni što mogu da ih izlože i ponude naučnicima za proučavanja.

Ali problem je što, kako tempo pronalaženja novih fosila nikako ne jenjava, može doći do toga veliki deo tog istorijskog blaga završi u privatnim rukama, često i bez šanse da nauka pokaže interesovanje za njih.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.