
Izvor: B92, 17.Sep.2019, 10:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Naučnici apeluju: Industrija hrane šteti zdravlju ljudi - menjajte je
Svet mora da promeni način proizvodnje hrane i njeno konzumiranje, ili će se suočiti sa poremećajima u snabdevanju.
Oni bi mogli da dovedu do patnje i socijalnih nemira, upozorili su svetski naučnici.
U novoj globalnoj studiji ukazano je na korist po zdravlje i prirodnu sredinu ukoliko se sprovede transformacija proizvodnje hrane i napomenuto da bi prednosti nadmašile troškove promene.
Autori istraživanja pozvali su vlade da dodatno podrže održivu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poljoprivredu.
"Mali poremećaj u isporukama može da nanese mnogo štete i da uzrokuje veliki rast cena", izjavio je Per Faro iz Koalicije za hranu i zemlju, globalnog saveza ekonomista i naučnika koji stoje iza ove studije.
Prevelika globalna zavisnost od malog broja uobičajenih izvora hrane znači da je stanovništvo osetljivo na slabije žetve, a situaciju pogoršavaju klimatske promene, navodi se u izveštaju.
"Četiri različite vrste useva pružaju 60 odsto naših kalorija - pšenica, pirinač, kukuruz i krompir. To povećava našu ranjivost", rekao je Faro.
Panel je saopštio da je ovaj izveštaj prvi u kojem se procenjuje korist od transformacije globalnog sistema za hranu, kao i cena nepreduzimanja akcije.
Šteta koju savremena industrija hrane nanosi zdravlju ljudi, razvoju i okolini košta 12 biliona dolara godišnje, što je ekvivalentno bruto domaćem proizvodu Kine, utvrđeno je u studiji.
Stručnjaci predlažu seriju rešenja, poput ohrabrivanja raznovrsnije prehrane radi poboljšanja zdravlja i smanjenja zavisnosti od određnih useva, da bi se više podržala poljoprivreda koja omogućava obnavljanje šuma, što je ključ u borbi protiv klimatskih promena.
Na primer, vlasti Kostarike uspele su da preokrenu proces seče šuma i ogoljavanja zemljišta ukidanjem subvencija za uzgajanje stoke i uvođenjem isplata farmerima koji upravljaju svojim imanjima na održiv način kada je reč o prirodnoj sredini.
Svijetu prijete glad, patnja i nemiri
Izvor: Nezavisne Novine, 17.Sep.2019
Svijet mora promijeniti proizvodnju i potrošnju hrane ili će se suočiti s teškim poremećajima u snabdijevanju hranom, koji bi mogli dovesti do stradanja i nemira, upozorili su naučnici.