Najskuplji stanovi na Novom Beogradu, u Novom Sadu se proda sve što se sazida

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Jan.2020, 18:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najskuplji stanovi na Novom Beogradu, u Novom Sadu se proda sve što se sazida

Cene stanova u Srbiji i dalje rastu. U poslednjem tromesečju prošle godine bile su skoro dva odsto više u odnosu na prethodni kvartal. Najskuplji su na Novom Beogradu, gde koštaju i tri hiljade evra po metru kvadratnom.

Cene stanova u Srbiji nastavile su da rastu. U poslednjem tromesečju prošle godine bile su skoro dva odsto više u odnosu na prethodni kvartal. Najskuplji su na Novom Beogradu, gde koštaju i do 3.000 evra po metru kvadratnom.

Želja da se živi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u prestonici ili u Novom Sadu, ali i da se stanovi kupe radi iznajmljivanja, dovela je do toga da u drugom najvećem gradu u Srbiji maltene ne može da se nađe stan u novogradnji. Odnosno, sve što se napravi, odmah ili još unapred se proda. Ranije je bila veća potražnja za manjim stanovima, a sada se ona proširila i na veću kvadraturu.

"Manja je tražnja za polovnim stanovima. Kupci se odlučuju za nove i takozvane pametne zgrade. Povrat PDV-a od 10 odsto takođe dosta ljudi koristi", ističe Jovica Plavšić iz "Bombiks nekretnina".

Prema podacima portala mojanekretnina, prosečna cena ipak nije najviša ni u Beogradu ni u Novom Sadu, već na Zlatiboru. Iznad hiljadu evra po kvadratu koštaju stanovi i u Čajetini i na Kopaoniku. Najviši rast cena zabeležen je u Somboru i Smederevu. Najveće pojeftinjenje, od skoro 16 odsto, je u Zaječaru, a slično je i u Rumi i Požarevcu.

"Šta je to što opredeljuje cenu? Pre svega, tržišni faktori, veća tražnja od prodaje. To može da bude vezano i za samu izgradnju, odnosno podizanje troškova izgradnje, kao što je kupovina atraktivnih lokacija. I radna snaga postaje deficitarna. Neke stručnjake morate da plaćate više", kaže Aleksandar Grubor, dekan Ekonomskog fakulteta u Subotici

Kupovina stanova u petini slučajeva realizuje se preko kredita banaka. Uslovi njihovog odobravanja i kamatne stope su niže nego što je to ranije bio slučaj, a sada postoje i dinarski krediti.

"Približilo se i kupcima sa plićim džepom, pogotovo mladima, jer su rokovi do 30 godina. Za to vreme mogu da ga i prevremeno otplate. Krediti odgovaraju i onima kojima nedostaje deo sredstava, a sve je mnogo povoljnije sada nego prethodnih godina", navodi Gordana Debelnogić iz Rajfajzen banke.

Procenjuje se da je u Srbiji u prvoj polovini prošle godine prodato blizu 50.000 stanova, ukupne vrednosti skoro dve milijarde evra. Skoro 50 odsto je prodato u Beogradu, a među kupcima je sve više onih iz dijaspore, ali i stranaca.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Cene stanova u Srbiji – gde su najjeftiniji, a gde najskuplji

Izvor: RTS, 11.Jan.2020, 14:00

U prethodnoj godini najjeftiniji stanovi u Srbiji mogli su da se kupe u Majdanpeku, a najskuplji u Beogradu. Može se očekivati rast cena nekretnina i u ovoj godini. Najtraženiji stanovi u novogradnji u novim stambenim kompleksima koji pružaju dodatne sadržaje. ...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.