
Izvor: RTS, 15.Nov.2019, 20:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kakva je uloga Srbije u Tansbalkanskom koridoru za prenos struje
Elektroenergetski sistemi Crne Gore i Italije spojeni su kablom ispod Jadraskog mora. To je deo "Tranasbalkanskog koridora za prenos struje" koji spaja Istoču i Zapadnu Evropu. U njemu je i Srbija.
Struju, ispod mora, prenosiće dvosmerni kabl od Kotora do italijanske Peskare. Taj energetski most je početak spajanja balkanskog tržišta električne energije.
"Inovativna infrastruktura >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u pogledu ekološke održivosti, presudna je za povezivanje tržišta električne energije. Neophodno je napraviti strategiju potpune integracije obnovljivih izvora i obezbediti sigurnost pristupa energiji po niskim cenama", poručile je predsednica "Terne" Katia Bastioli.
U okviru tog dalekovodnog povezivanja, naša zemlja gradi četri deonice. Prvu smo završili pre dve godine – dalekovodima su spojene rumunska-srpska obala Dunava od Rešice do Pančeva.
I taj pravac je dvosmeran pa se čeka da Rumunija uradi svoj deo posla. Očekuje se početak gradnje drugog dalekovoda Kragujevac – Kraljevo a pripremaju se projekti za treći i četvrti.
"To su dalekovodi između Obrenovca i Bajine Bašte i dalekovodi od Bajine Bašte do Bosne i Hercegovine i dalje do Crne gore. Ovi projekti su trenutno u investicionoj fazi realizacije. Za njih, za treću sekciju EMS je podneo zahtev za investicioni grand", kaže izvršni direktor u EMS-u Nadica Stojanović.
"Transbalkaski koridor za prenos struje" treba da bude završen najkasnije do 2026. i da Balkanu obezbedi energetsku stabilnost.
"Na taj način, što se tiče nacionalnog aspekta Srbije, povezivanjem našeg elektroenergetskog sistema povećava se energetska stabilnost u Srbiji. Takođe, omogućava se pristup naših proizvodnih kapaciteta sa tržištima van Srbije i bolja iskorišćenost obnovljivih izvora energije", ističe Nadica Stojanović.
Podsetimo, i da "Elektromreža Srbije", naše preduzeće za prenos struje, ima 10 odsto udela u "Elektroprenosu Crne Gore".