Italija ostaje u eurozoni: Povratak na liru skupo bi ih koštao

Izvor: SrbijaDanas.com, 12.Nov.2018, 15:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Italija ostaje u eurozoni: Povratak na liru skupo bi ih koštao

Uprkos zahtevima da ponovno uvede liru, Italija se najverovatnije neće odlučiti na takav potez. Napuštanje zone eura, naime, Italijani bi skupo platili

Poruka je to Vladimira Gligorova, analitičara uglednog Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije (WIIW), koji u svojoj novoj studiji ''Italija i euro'' analizira mogućnosti da Italija izađe iz zone eura i ponovno uvede liru. Takav potez, ističe Gligorov, ne bi koristio ni italijanskom gospodarstvu niti bi bio popularan >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << u italijanskoj javnosti, a Italiji bi donio velike štete.

- Ostanak u eurozoni izgleda kao bolja opcija, čak i ako je cilj ''labavljenje'' proračuna kako bi se potaknuo rast - ocenjuje Gligorov.

Njegova analiza pokazuje da bi se u slučaju povratka na liru Italijani znatno skuplje zaduživali na financijskim tržištima nego sada. Povratak na liru znatno bi povećao premiju rizika koju Italija plaća na svoja (inače, velika) zaduženja, što bi ugrozilo fiskalnu politiku.

Ne čudi stoga što i italijanski političari, iako se s Briselom spore oko proračuna, stalno ističu kako Italija neće napustiti Europsku monetarnu uniju (EMU).

Očekivanja stručnjaka govore i da bi novouvedena lira morala deprecirati prema euru za 20 do 30 posto, što bi potaknulo inflaciju. Upravo je slaba valuta i rast cijena ono što većinu Italijana podseća na liru pa ni italijanska javnost baš nije sklona takvom valutnom rikvercu, kaže se u studiji.

I italijansko je gospodarstvo, posebno industrija i turizam, usko vezano uz ostale ekonomije eurozone. Izlazak iz eurozone za njih bi bio popriličan šok.

Zbog svega toga Gligorov smatra kako su jako male šanse da Italija napusti eurozonu. Reč je, uostalom, o trećoj po veličini ekonomiji eurozone i četvrtoj u EU, s BDP-om koji je lani, prema podacima Svetske banke, dosezao 1,9 biliona američkih dolara.

Napuštanje eura za Italiju bi, može se reći, značio ulazak u avanturu čije je posljedice teško predvidjeti.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.