Amerikanci kupuju 14 miliona kola

Izvor: B92, 27.Dec.2011, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amerikanci kupuju 14 miliona kola

Detroit -- Predviđanja prodaje kola u SAD u narednoj godini kreću se od 13 do 14 miliona jedinica, procenjuju analitičari.

Oni su uvereni da će u 2012 doći do rasta isporuka zahvaljujući očekivanom povećanju zaposlenosti, povoljnijim uslovima kreditiranja, novim modelima i hitnosti zamene zastarelih vozila.

Stručnjaci konsultantske kompanije "Vels fargo sikjuritis" procenjuju da će se u SAD iduće godine prodati 13 miliona kola, a eksperti "Morgan stenlija" računaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na veću cifru, čak 14 miliona automobila.

Analitičari ističu da će oporavak auto prodaje, sa najnižeg nivoa od 10,4 miliona u 2009. godini u periodu krize, najverovatnije nastaviti da raste po usporenoj stopi u 2012, što sve zavisi od provrednih kretanja, kao i prihoda zaposlenih, stope nezaposlenosti i prodaje nekretnina. Svi ti parametri, međutim i dalje su slabi. Ali, ostali faktori mogli bi podstaći tražnju, posebno potreba da se zameni američka zastarela flota vozila. Prosečna starost vozila na SAD putevima porasla je na 10,7 godina, u odnosu na osam ili devet godina, koliko je iznosila u poslednjoj deceniji, prema podacima američke agencija za bezbednost na putevima.

Prosečna procena od 13,6 miliona kola biće šest do sedam procenata veća od ovogodišnje prodaje, koja će, najverovatnije biti završena sa 12,7 do 12,8 miliona jedinica, preneo je internet portal "Autonjuz".

Svi analitičari su saglasni da će i u 2012 biti dosta alarmantnih i loših vesti kao i ove godine, ali da američki kupci automobila neće biti tako uplašeni kao što su bili pre tri godine, kada je zemlju pogodila finansijska kriza.

Iako krizom pogođeni, kupci su postali manje osetljivi na promenu navika kupovine automobila na osnovu privrednih vesti, bez obzira da li su one dobre ili loše, smatra Alek Gutjerez, analitičar agencije "Keli blu buk."

Ekonomski usponi i padovi neće mnogo izmeniti sliku prodaje kola u 2012. godini, smatra Džef Ssuster, glavni prognostičar konsultantske firme "LKC automotiv". On predvija američku prodaju od 13,8 miliona naredne godine.

Šuster smatra da bi oštra evropska recesija mogla smanjiti američku prodaju lakih automobila u 2012 za ne više od 300.000, ali da bi američki privredni uspon mogao dodati 200.000 jedinica. Mnogo više na prodaju utiču uzdržana potrošnja, zalihe i lakše dobijanje kredita, kazao je Šuster i dodao da 2012. godina zavisi kako od tih pozitivnih trendova tako i želje kupaca da zamene stara kola.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.