Ako idete kolima kod suseda, OVO MORATE ZNATI: U ovoj zemlji godišnje se ukrade 2.000 AUTOMOBILA!

Izvor: SrbijaDanas.com, 06.Jul.2019, 16:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako idete kolima kod suseda, OVO MORATE ZNATI: U ovoj zemlji godišnje se ukrade 2.000 AUTOMOBILA!

Turisti koji idu na letovanje, u šoping ili su samo na proputovanju kroz susednu Bugarsku trebalo bi da znaju da se u ovoj zemlji godišnje ukrade oko 2.000 automobila, od kojih njih oko 300 sa namerom da se prisvoji, a ostali četvorotočkaši protivpravno "promene" vlasnika samo na kratko, radi korišćenja.

Slučaj bračnog para iz Niša, kojima je pre mesec dana na parkingu ispred prodavnice "Džambo"  u Sofiji ukraden automobil, svega tri minuta od kada su se parkirali, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << najbolje svedoči o tome da se i naši građani mogu naći na meti lopova. Na sreću, po podacima Ministarstva spoljnih poslova Srbije, iako nema precizne statistike, to se ne dešava preterano učestalo.

- Ambasada Republike Srbije u Sofiji ne raspolaže preciznim podacima o tome koliko građana Srbije na godišnjem nivou prijavi krađe automobila u Bugarskoj. Tokom godine ambasadi za pomoć zbog krađe automobila ili delova vozila obrati nekoliko građana. MUP Bugarske objavljuje podatke o krađi automobila na mesečnom i godišnjem nivou, ali bez specificiranja koliki udeo u krađi čine vozila domaćih, a koliko vozila stranih državljana. Prema zvaničnim podacima MUP-a Republike Bugarske, u toku 2017. i 2018. godine, registrovan je manji broj protivpravnih oduzimanja i krađa vozila u odnosu na prethodne godine, navode u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

U 2017.godini u Bugarskoj je protivpravno oduzeto 2.043 vozila a 313 ih je ukradeno dok je prošle godine protivpravno oduzeto 1.751 vozilo, a ukradeno njih 311.

- Bugarski Krivični zakonik razlikuje dva krivična dela u vezi sa krađom vozila (na osnovu subjektivnog elementa, iako obe radnje objektivno predstavljaju krađu vozila). Prvo je protivpravno oduzimanje vozila, čije je bitno obeležje namera da se vozilo koristi, što se mnogo lakše dokazuje. Zaprećena kazna za ovo delo iznosi od 1 do 8 godina zatvora. Drugo je krađa vozila, čije je bitno obeležje namera da se vozilo prisvoji, što se mnogo teže dokazuje. Prošle godine zakonodavac u Bugarskoj je pooštrio kaznu za ovo krivično delo – predviđena kazna zatvora iznosi od 1 do 10 godina, umesto dotadašnje kazne bez zakonskog minimuma - do 8 godina zatvora, objašnjavaju u MSP Srbije.

Prema poslednjim dostupnim podacima MUP-a Republike Bugarske, iz aprila 2018. godine, najviše se kradu vozila u velikim gradovima. U Sofiji je ukradeno više od polovine ukupnog broja vozila a potom sledeVarna, Burgas, Plovdiv, kao i u najposećeniji letnji i zimski turistički centri.

- Najviše je ukradenih "mercedesa", zatim vozila Volkswagen grupe (Audi, Volkswagen, Porše, Škoda) i BMW. Prema nekim procenama, od prodaje ukradenih polovnih delova, godišnje se zaradi oko pola miliona evra, navode u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

Preporuka je da se ostavljaju na parkinzima koji se nadgledaju, a posebno onim opremljenim video nadzorom, kao i da se obavezno zaključavaju. Prema saznanjima Ambasade, osiguranje u Bugarskoj ne pokriva naknadu štete u slučaju krađe vozila, ako je do iste došlo tako što je vozilo bilo otključano, a kontakt ključ se nalazio u kontakt bravi.

- U pogledu ličnog prtljaga, ne ostavljati torbe sa ličnim ispravama i novcem u vozilima (ni u prtljažniku, ni na sedištu vozila), odnosno uvek ih nositi sobom i držati pod nadzorom. Važno je da građani znaju da ne raspolažu sve policijske stanice ovlašćenim prevodiocem za srpski jezik, tako da u tim slučajevima nadležni organi prihvataju da lice koje prijavljuje krađu angažuje bugarskog državljanina koji govori srpski. Takođe, ako pokradeni građanin vlada engleskim jezikom, može od policije tražiti da angažuje prevodioca za engleski, objašnjavaju u MSP.

Naši građani, mogu se naći i na meti lopova u Bugarskoj, ali o kojem se broju radi na godišnjem nivou nema precizne evidencije jer se ambasadi javljaju uglavnom samo kada im sa stvarima nestanu i pasoši.

- Još uvek se dešavaju krađe turista na parkinzima - ispred velikih trgovinskih centara, naročito onih na putu od Sofije do granice sa Srbijom, na pumpama, odmorištima i slično.. U najvećem broju slučajeva, naši građani se Ambasadi obraćaju samo ako su im ukradene putne isprave, radi dobijanja putnog lista, koji služi isključivo za povratak u Srbiju, kažu u MSP.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.