Zaštitnik građana bavi se i pravima dece, ima li potrebe za novom institucijom

Izvor: RTS, 09.Okt.2019, 18:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zaštitnik građana bavi se i pravima dece, ima li potrebe za novom institucijom

Resorni ministar Zoran Đorđević najavio je da će tokom jesenjeg zasedanja Skupštine Srbije biti usvojen zakon o pravima deteta i zaštitniku prava deteta. Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže za RTS da u okviru institucije Zaštitnika građana postoji sektor koji se bavi zaštitom prava dece i da ne vidi razlog da se pravi nova institucija sa istim nadležnostima.
Zoran Pašalić je, gostujući u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << "Beogradskoj hronici", ukazao da nema ništa protiv multiplikacije institucija za zaštitu dece, ali da je suštinsko pitanje da li su potrebne dve takve institucije.

"U okviru institucije zaštitnika građana, već 12 godina postoji sektor koji se bavi zaštitom prava dece. Bavi se prvenstveno zaštitom dece od svih oblika nasilja – prodičnog nasilja, seksualnog nasilja, vršnjačkog nasilja, zanemarivanja dece, prosjačenja, obrazovanja dece sa smetnjama u razvoju", kaže Pašalić.
Naveo je da je za 12 godina pred zaštitnikom građana Republike Srbije sektoru za zaštitu prava deteta dostavljeno 3.600 pritužbi, na desetine hiljada obraćanja, bilo je 1.100 preporuka, gde je 80 odsto tih preporuka država ispunila i uticalo se na sve sistemske zakone koji štite prava deteta.
"Onda ne vidimo potrebu da se multiplikuje institucija i da se radi posao koji mi već radimo dobro", dodao je Pašalić.
Naglasio je da su prioritet prava deteta, a ne umnožavanje broja institucija.
"Ako jedna institucija kao što bi bio zaštitnik prava deteta kaže u zakonu da će se baviti postupanjem po pritužbama, a mi već postupamo po pritužbama, da će se baviti dečjim parlamentom, a već postoji kod nas dečji parlament od tridesetoro dece iz cele Srbije, da će se baviti mišljenjem na zakone, a mi već radimo tu oblast – onda ja zaista ne razumem potrebu za postojanjem jedne institucije koja bi radila isto što i mi, čak i manje", naglasio je Pašalić.
Naveo je podatke da trećina dece ima socijalnu zaštitu, kao i da od toga polovina dobija socijalnu zaštitu zbog siromaštva i da je 8.000 dece tokom 2018. godine pretrpelo nasilje.
"Hajde da usmerimo sve napore i sredstva na zaštitu dece, a ne da multiplikujemo institucije kada one već rade", rekao je Pašalić.
Ukazao je da je za početak rada nove institucije predviđeno 30 miliona, kao i da ta sredstva mogu da se usmere na drugi način i da ne mora da se pravi nova instuticija.
Istakao je da je samo u centrima za socijalni rad 11 odsto manje zaposlenih, što značajno usporava njihov rad.
"Nebitan je zakon, bitno je da se poboljša zaštita dece, odnosno da se poboljša razvoj dečjih prava u svakom smislu, ne kao floskula, ne kao rečenica, ne kao deklaracija, nego u pravom smislu", zaključio je Pašalić.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.