Revolucionarna metoda u Srbiji pomogla mnogima da postanu roditelji, a sada se uvodi još jedna novina

Izvor: BKTV News, 10.Jul.2018, 15:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Revolucionarna metoda u Srbiji pomogla mnogima da postanu roditelji, a sada se uvodi još jedna novina

Luiz Braun prva je beba u svetu koja je začeta potpomognutom oplodnjom, a ovog meseca biće tačno 40 godina od kako se rodila.

Zahvaljujući ovoj revolucionarnoj metodi, četiri decenije kasnije, milioni parova su poput Luizinih roditelja, dobili šansu da osnuju porodice.

If you are in London.....IVF AT 40: LOUISE BROWN AND ROGER GOSDEN IN CONVERSATION@LouiseJoyBrown https://t.co/UE8Zh0jCPp pic.twitter.com/KrpfD072w7

Problem steriliteta u Srbiji je veliki, >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << jer podaci pokazuju da skoro 400.000 parova ne može na prirodan način da dođe do potomstva. Nije poznato koliko je dece do sada rođeno pomoću vantelesne oplodnje, ali ono što se zna jeste da svake godine nešto više od 2.000 parova prođe kroz proces oplodnje koji finansira Republički fond za zdravstveno osiguranje.

Pa je tako samo prošle godine urađeno 2.123 postupaka u državnim i privatnim klinikama, a godinu dana ranije 2.031, podaci su RFZO.

"Ne postoje liste čekanja za VTO. Od početka godine na postupak oplodnje prijavilo se 2.131 osiguranika. Svi oni koji dobiju potvrdu o ispunjenost uslova za uključivanje u proces dobijaju datum prijema od zdravstvene ustanove, a koji ne sme biti duži od godinu dana", kažu za BKTVNews u RFZO.

Zamrzavanje jajnih ćelija samo u državnim bolnicama

Novina koja nedavno počela prvi put da se primenjuje u Srbiji, dodatno će pomoći parovima da postanu roditelji. Naime, svi oni koji su od 15. juna ušli u proces vantelesne oplodnje mogu višak embriona da zamrznu o trošku države. Ova nova praksa od velikog je značaja, jer omogućava da žene imaju više pokušaja vantelesne oplodnje, a da pri tome ne moraju svaki put da prolaze hormonsku terapiju.

Specijalni frižideri u pet državnih bolnica u kojima će embrioni biti zamrzavani i čuvani, testirani su i biće pušteni u rad kada stignu prvi embrioni.

Kada će to biti, još nije izvesno jer je potreban određeni period od kada se parovima odobri vantelesna oplodnja o trošku RFZO, do trenutka kada ih zdravstvena ustanova pozove kako bi započeli ovaj postupak.

Ovu mogućnost će za sada imati samo pet državnih bolnica u Srbiji, dok privatnici, koje imaju potpisane ugovore sa RFZO -om, još uvek nemaju dozvolu da zamrzavaju polne ćelije.

Tu mogućnost imaće bolnica u Valjevu, Klinički centra Niš, Klinički centar Vojvodina, GAK "Narodni front" i GAK "Višegradska".

"Privatne ustanove koje imaju potpisan ugovor sa RFZO nemaju rešenje Ministarstva zdravlja za novu tehnologiju zamrzavanja embriona i reproduktivnih ćelija. Da bi mogli da aneksiraju ugovore sa RFZO -om poslali smo im obrasce i detaljna uputstva za podnošenje zahteva za ovu proceduru Komisije za nove tehnologije“, kažu u Ministarstvu zdravlja.

U ovom trenutku mogućnost za besplatno zamrzavanje embriona imaće samo supružnici ili vanbračni partneri koji budu imali višak embriona u okviru jednog postupka BMPO. Te embrione moći će bez ograničenja u broju, da zamrznu i eventualno iskoriste za sledeći postupak.

Rešenje i za one koji bi mogli da budu trajno neplodni

Uvodi se, međutim, još jedna važna novina - zamrzavanje jajnih ćelija i sprematozoida o državnom trošku i to se neće odnositi samo na parove u procesu vantelesne oplodnje. Prema najavama, da besplatno zamrznu jajne ćelija i spermatozoide moći će i oni kod kojih postoji medicinska indikacija da će, privremeno ili trajno, zbog bolesti biti neplodan. U tim slučajevima reproduktivne ćelije moći će da zamrznu muškarci i žene koji nisu u postupku vantelesne. I te ćelije će kasnije moći samo oni da koriste, potvrđeno nam je u Ministarstvu zdravlja.

"Semene i jajne ćelije čuvaće se ne duže od pet godina, ali se iz medicinskih razloga čuvanje može produžiti za još pet godina", kažu u Ministarstvu zdravlja.

U slučaju pretnje od neplodnosti zbog bolesti, jajne ćelije i spermatozoidi mogu se čuvati neograničeno.

U ovom trenutku, o trošku osiguranja pojedinci koji nisu u postupku vantelesne oplodnje neće moći da čuvaju svoje reproduktivne ćelije po želji, a nakon donošenja podzakonskih akata koji će bliže regulisati Zakon o biomedicinskoj podpomognutoj oplodnji razmatraće se i proširenje usluga, kažu u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.

Vantelesna oplodnja o trošku države do 42 godine

Od 2006. godine država je počela da finansira lečenje neplodnosti, a na početku bio finansiran samo jedan pokušaj vantelesne oplodnja, a starosna granica za žene bila je 38. godina.

Starosna granica na 40. godina za žene pomerena je 2010. godine, a o trošku RFZO parovi su mogli da idu na dva pokušaja vantelesne oplodnje. Šest godina kasnije povećan je broj pokušaja vantelesne oplodnje na tri, da bi 2017. godine pomerena i starosna granica za žene na 42. godine.

U 2018. godini vantelesna oplodnja o trošku RFZO obavlja se u šest državnih ustanova - KC Srbije, Narodni front, KC Vojvodine, KC Kragujevca, KC Niš i OB Valjevo i u 11 privatnih ustanova koje imaju sklopljen ugovor sa Fondom.

Nastavak na BKTV News...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.