Izvor: RTS, 29.Nov.2021, 14:49

Pandemija je posebno pogodila osobe s invaliditetom - sa kojim se sve barijerama suočavaju

U Srbiji živi oko 700.000 osoba s invaliditetom. Problemi s kojima se svakodnevno suočavaju su brojni. Svega devet odsto njih je zaposleno. Ivanka Jovanović iz Nacionalne organizacije za osobe s invaliditetom istakla je da je pandemija posebno pogodile te osobe kao jednu, inače marginalizovanu grupu. Što se tiče zaposlenih osoba s invaliditetom, naglasila je da ta preduzeća ne bi opstala u uslovima pandemije bez pomoći države.
Ivanka Jovanović >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je istakla za RTS da je pandemija posebno pogodila osobe s invaliditetom kao jednu marginalizovanu grupu, koja je inače u velikom problemu i pre toga bila u smislu izloženosti respiratornim infekcijama, posebno kod ljudi koji ne mogu da se kreću ili imaju intelektualni invaliditet i teže komuniciraju svoje potrebe.

"Posebno je pogodila osobe koje žive same ili sa starim roditeljima, one koji žive u institucijama, dijalizirane ali i druge. Uz podršku institucija sistema i nezavisnih uspeli smo da sprečimo mnoge probleme, da ublažimo štetne posledice i da omogućimo da sistem funkcioniše u svim oblastima da bi osobe s invaliditetom mogle da uživaju svoja osnovna ljudska prava", rekla Jovanovićeva. 
Što se tiče zaposlenih osoba s invaliditetom, navela je da ta preduzeća ne bi opstala u uslovima pandemije bez pomoći države.
Ministarstvo je tim preduzećima obezbedilo redovne subvencije za plate zaposlenih, ali ono što oni nisu dobili kako je rekla, su dodatni podsticaj države u smislu poreskih subvencija ili isplata nekih zarada za sve zaposlene.
Ukazala je i na druge goruće probleme osoba s invaliditetom, pre svega na javni prevoz koji im nije pristupačan na teritoriji cele zemlje. Javni prevoz specijalizovani za osobe s invaliditetom postoji samo u Beogradu, ali ne i u drugim gradovima.
Nastavlja se kampanja "Srbija bez barijera"Nacionalna organizacija osoba s invaliditetom nastavlja i ove godine kampanju "Srbija bez barijera".
"Kada mislimo na sve prepreke u pristupu informacija i komunikacijama s kojima se suočavaju osobe sa oštećenim sluhom i vidom. Na tome se paralelno radi i mi smo i kroz kampanju i kroz razne druge projekte radili na tome da se saobraćajnice učine pristupačnim i sigurnijim slepim i slabovidim osobama postavljanjem zvučnih semafora", rekla je Jovanovićeva.
Navela i da se trenutno se menja Zakon o javnim medijskim servisima i da pokušavaju da unesu amandmane koji će omogućiti gluvim osobama da imaju veću mogućnost da primaju informacije na jeziku koji je njima pristupačan, odnosno na srpskom znakovnom.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.