Kad probodeno srce ponovo zakuca

Izvor: RTS, 02.Okt.2018, 09:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kad probodeno srce ponovo zakuca

Mladić koji je dovezen u Urgentni centar sa povredama pet organa i ubodnom ranom na srcu oporavlja se posle gotovo neverovatnog poduhvata lekara, koji su brzom intervencijom uspeli da mu spasu život. Pacijent je dobro, ali lekari će imati još dosta posla jer je reč o neuobičajenim i veoma teškim povredama, kaže za RTS dr Dušan Jovanović, zamenik direktora Urgentnog centra. Rana na srcu bila je duga šest do sedam centimetara. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Jednim ubodom, mladić je zadobio povrede pet organa – slezine, želuca, jetre, dijafragme i na kraju srca. Rez je bio mali, a povrede ogromne.

Zamenik direktora Urgentnog centra Kliničkog centra Srbije dr Dušan Jovanović rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da se on prvi put u karijeri susreo sa takvim slučajem. Kolege – pet do deset puta.
Pacijent je imao malu ubodnu ranu na grudnom košu, ali je njegovo opšte stanje bilo nesrazmerno loše. Mladić je umirao.
Dr Jovanović ističe da su odmah pozvali kardiohirurga i da je u roku od dvadeset minuta počela operacija. Operaciju na srcu izveo je načelnik Intenzivne nege kardiohirurgije Dragan Cvetković.
"Srce je bilo u svojoj ovojnici potpuno u krvi i krvnom koagulumu, što ga je u stvari i spaslo da ne dođe do iskrvarenja. Povreda na srcu je bila posekotina u dužini od šest do sedam santimetara, od toga je jedan i po santimetar bila povreda gde je srce bilo otvoreno i bila je presečena jedna arterija koja ishranjuje srčani zid", objašnjava dr Jovanović.
Nakon što je sanirana povreda na srcu, hirurzi su zbrinuli i ostale organe.
Situacija, kaže, jeste bila dramatična, ali ukazuje da to i jesu stvari zbog kojih postoji Urgentni centar.
Još jednom ukazuje da veliki problem za sve zaposlene u toj ustanovi predstavlja to što dolazi mnogo pacijenata koji nisu za Urgentni centar.
"Urgentni centar nije za one kojima se vrti u glavi ili imaju blago povišen pritisak, oni treba da se jave svom domu zdravlja ili kliničko-bolničkom centru", napominje dr Jovanović.
Pre nekoliko meseci započeta je i kompletna rekonstrukcija Urgentnog centra – prva od osnivanja. Zgrada je izgrađena još 1903. godine, a crep je poslednji put menjan pre 60 godina.
Pored renoviranja, najavljeno je i proširenje kapaciteta.
"Napravljene su dve operacione sale, potpuno nove, za transplantaciju, dve mikrohirurške sale su potpuno renovirane, a sada se proširuje odeljenje transplantacija", navodi dr Jovanović.
Proteklog vikenda u Urgentnom centru su obavljene četiri transplantacije – srca, jetre i dva bubrega. Pacijenti su, kako kaže dr Jovanović, dobro i stabilno.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.