Izvor: e-Novine, 25.Maj.2009, 20:37

A bija je faca, legenda, kralj

Kako se približavamo samom kraju fudbalske sezone, dobijamo sve više novih-starih imena šampiona nacionalnih prvenstava, kao i ekipa koje će se sledeće godine preseliti u niže rangove takmičenja. U susret poslednjim mečevima ove godine, u koje spadaju dueli francuskog i španskog šampionata, kao i finala Lige šampiona koje će predstavljati krunu sezone, vreme je da se osvrnemo i na ostala dešavanja na evropskom tlu.

Siniša Civrić

Kada je već poznato da su Njukastl, Midlzbro i Vest Bromvič Albion od sledeće sezone u Čempionšipu, a Birmingem i Volverhempton u Premijer ligi, na repertoaru engleskog fudbala (pored finala FA Kupa) ostala je još jedna utakmica, i to ona sa najvećim ulogom. Na Vembliju su borbu za elitno takmičenje, i po nekim procenama oko 60 miliona funti zarade, meč godine odigrali fudbaleri Barnlija i Šefild junajteda, u finalu plej-ofa Čempionšipa, gde je samo jedna ekipa mogla da ima potpuno slavlje. Odabir Majkla Dina za glavnog sudiju na meču odmah je izazvao burnu reakciju menadžera Šefilda Kevina Blekvela, pošto je Din isključenjem Meta Kilgalona presudio gradski derbi između Vensdeja i Junajteda, a nakon ovog meča će Blekvelova osećanja ka ovom sudiji dobiti na intenzitetu.

Ako se sve sabere, Junajted je poslednji put poražen baš od Barnlija, kao i u prvom delu sezone, pa je tako Blekvelova ekipa tražila svojevrsni revanš, ali se nikako ne sme zaboraviti da na klupi protivnika sedi fenomenalni Oven Kojl. Barnli iza sebe ima sezonu iz snova, gde je drugi tim u celoj Engleskoj po broju odigranih mečeva, pošto je sa ovom utakmicom ta brojka došla do 61, dok je Mančester junajted jedini ispred njih, pošto će zaključno sa finalom Lige šampiona odigrati 66 mečeva, računajući sva takmičenja. Kojl je maestralno predvodio Barnli i u Liga kupu, gde su iza sebe ostavili Fulam, Čelsi i Arsenal, da bi tek u 118. minutu ispali od Totenhema golovima Pavličenka.

Nakon nervoznog početka oba tima, odluka pada u 12. minutu. Vejd Eliot kreće u akciju sa svoje polovine, zatim šalje dobru loptu ka Mekkenu, Kilgalon uspeva da odbije napad ali lopta stiže direkt na šut Eliotu, koji zatim postiže jedan od najlepših golova sezone ostavivši Padi Kenija zaleđenog na gol liniji za 1:0. U narednim minutima najstariji igrač na terenu, Grejem Aleksander, faulira u svom kaznenom prostoru igrača Junajteda Brajana Hauarda, ali Din pokazuje da nema govora o jedanaestercu, da bi isto to uradio u još četiri situacije u nastavku meča. Do poluvremena Barnli i dalje deluje mnogo opasnije, a najbolje šanse propuštaju Tomson glavom, i najbolji strelac Barnlija Martin Paterson, koji umalo da postigne još jedan fenomenalan gol, poput onoga kada je izbacio Riding iz trke za Premijer ligu.

Nastavak utakmice donosi još bolje prilike za Barnli, gde prvo Majkl Daf kasni na ubacivanje Tomsona, da bi onda još bolju priliku fulao slavljenik Gudjonson, kome je danas 29. rođendan, kada je samo pukom srećom lopta pogodila Montgomerija u petu, i zatim prošla pored stative nebranjenog gola Šefild junajteda. U narednim minutima odbrana Blekvelovog tima ispada još naivnije, kada je neuspela ofsajd zamka otvorila kontru Barnlija, a mladi Volker u poslednjem momentu uklizao i zaustavio pokušaj Robija Blejka, gde bi najverovatnije pao i drugi pogodak. Jedinu pravu šansu Šefild junajteda propušta igrač koji je ušao kao zamena, Džejmi Vord, koji je imao svojih pet minuta.

Nakon propuštene prilike Vord dobija prvi žuti karton nakon igranja rukom u 75. minutu meča, da bi četiri minuta kasnije istu situaciju ponovio u kaznenom prostoru Barnlija, a Dinu nije preostalo ništa drugo sem da mu pokaže crveni karton, pa je Barnli u finalni deo meča ušao sa igračem i golom više. Blekvelu ne preostaje ništa drugo sem da u igru gurne Artura Lupolija, i Lija Hendrija, ali do kraja meča najbolju priliku propušta Barnli. Nekadašnji igrač Mančester junajteda Igls kreće u odličnu seriju driblinga, da bi na kraju bio sebičan i pokvario priliku za novim pogotkom svoje ekipe, ali se to na kraju zaboravlja pošto se rezultat nije menjao, pa ovaj sjajni kolektiv, sa jednim od najmanjih budžeta u Čempionšipu, nakon 33 godine čekanja potpuno zasluženo odlazi u najjaču ligu Evrope

Belgija

Nakon što su Standard i Anderleht sezonu završili sa po 77 bodova, bilo je jasno da će prvi plej-of nakon 23 godine, što se tiče prve lige, odlučiti pitanje šampiona. U prvom duelu gde je Anderleht bio domaćin oba tima su postigli po jedan gol, pa je tako jučerašnji meč bio presudan. Pred oko 30.000 gledalaca Standard je uzeo ulogu domaćina, a samim tim i favorita, ali prvu pravu šansu propuštaju gosti, nakon što je defanzivac Van Dam glavom šutirao preko gola. Momenat odluke je vezan za 37. minut meča, pošto Viktor Benitez ruši igrača domaćih Mbokanija u kaznenom prostoru, a sudija pokazuje na belu tačku. Svu odgovornost na sebe preuzima Aksel Vicel, i tako postavlja konačnih 1:0, pa je Standard uspeo da odbrani šampionsku titulu, a ujedno ovo je bio i 10. trofej nacionalnog prvaka za tim Lasla Bolonjija, pa će se naredne sezone naći direktno u grupama Lige šampiona, dok će Anderleht morati u treću rundu kvalifikacija.

"Zaslužili smo ovu titulu. Razlika između Standarda i Anderlehta je svakako kvalitet, a sada nam treba veliki odmor nakon naporne sezone. Plasirali smo se direktno u Ligu šampiona, a to je ono što smo svi želeli. Sada je na redu veliko slavlje, pa me probudite tek u ponedeljak ujutro", rekao je nakon meča kapiten šampiona Stiven Defor.

Škotska

U Škotskoj ligi Glazgov Rendžers prekida seriju Seltika, i trijumfom na gostovanju kod Dandi junajteda stiže do prve šampionske titule nakon 2005. godine. Kako su u poslednje kolo plavci ušli sa dva boda više od ljutog rivala, obe ekipe su imale imperativ pobede. Rendžers stiže do prednosti već nakon šest minuta igre pogotkom Kajla Lafertija, da bi krajem prvog poluvremena Pedro Mendeš duplirao prednost šampiona. Kris Bojd pogotkom u 52. minutu stavlja tačku na ovaj šampionat Škotske, postavivši tako konačnih 0:3, kojim Glazgov Rendžers stiže do 86 bodova na tabeli, četiri više od drugoplasiranog Seltika.

Sa druge strane, Seltik je kao domaćin odigrao samo 0:0 sa ekipom Hartsa, mada im ni pobeda u ovom meču ne bi mnogo pomogla. Golman gostiju Kelo zabeležio je velike odbrane u ovom meču, da bi na kraju Kalum Eliot imao priliku i da donese sva tri boda fudbalerima Hartsa, ali njegov pokušaj sa gol linije čisti Geri Kaldvel. Kao epilog ovakvog raspleta u prvenstvu Seltik je ostao i bez trenera, pošto je Gordon Stračan dao otkaz nakon što nije uspeo da donese i četvrtu uzastopnu titulu, uz tri nacionalna kupa, koliko je uspeo da osvoji za četiri godine na klupi ovog tima, a kao njegova sledeća destinacija najavljuje se premijerligaš Sanderlend. Kao najverovatnije rešenje stalno rešenje za Seltik sada se javlja Roj Kin, koji je vodio baš Sanderlend, a ujedno je i igrao za Seltik u Strečenovoj eri.

Francuska

Lider na tabeli Bordo stigao je do minimalne pobede nad gostujućim Monakom, pa tako kolo pre kraja ima tri boda prednosti u odnosu na drugoplasirani Olimpik iz Marseja, i sada im je dovoljan i bod na gostovanju kod Kana 30. maja, ekipe koja se grčevito bori za opstanak u ligi. U utakmici bez mnogo šansi gol odluke postiže Marokanac Čamah u 35. minutu meča, i tako stiže do svog srećnog 13. gola u sezoni, da bi u poslednjim trenucima meča Monako ostao bez Harune, koji je dobio drugi žuti karton nakon koškanja sa Kavenagijem.

Da sve ne bude skroz rešeno pre poslednjeg kola, pobrinuli su se fudbaleri Olimpika koji su slavili na gostovanju kod Nansija rezultatom 1:2. Tim Erika Gereca dolazi u vođstvo golom Bonarta u 33. minutu, da bi nakon deset minuta igre u drugom delu Brandao povisio na 0:2. Ipak, u 88. minutu N'Guemo smanjuje prednost gostiju koji na kraju stižu do pobede. Marsej će u poslednjem kolu dočekati Ren koji se bori za četvrtu poziciju koja vodi u Ligu Evrope, a na kraju će se kao ključni meč pokazati onaj poraz od Liona na Velodromu, u kome je Olimpik mogao ostati lider na tabeli, i lagano dočekati finiš prvenstva.

U borbi za četvrtu poziciju Tuluz je golovima prvog strelca lige Ginjaka savladao domaću Nicu, i tako iskoristio kiks Pari Sen-Žermena, koji je sa 2:1 poražen od Valensijena, pa je zbog slabije gol razlike pao na petu poziciju, iako se do nedavno borio i za titulu. I na dnu tabele predstoji opasna trka u poslednjem kolu, pošto je Sent Etjen porazom na gostovanju kod Oksera ponovo pao u zonu ispadanja, sa istim brojem bodova kao 17. Kan, a u zadnjoj utakmici sezone igraće kao domaćini protiv Valensijena, dok je i Nant skoro siguran drugoligaš nakon poraza od Sošoa, pa sada ima čak tri boda manje od Kana, a Le Avr se već odavno oprostio od prve lige Francuske.

Nastavak na e-Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta e-Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta e-Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.