Kladionice u Srbiji dobro razrađen biznis (2): Sport u raljama kriminala

Izvor: Vesti-online.com, 30.Okt.2018, 04:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kladionice u Srbiji dobro razrađen biznis (2): Sport u raljama kriminala

Sa klađenjem na ishode fudbalskih utakmica usko su vezana i nameštanja. Na taj način se ostvaruje se značajan prihod, varaju se kladioničari, a mnogi pojedinci i klubovi žive od toga. Poslednja "afera" vezana je za meč PS Žermen - Crvena zvezda, ali je Evropu više uzdrmala akcija "Čiste ruke" koja je sprovedena na teritoriji Belgije i Srbije.

Jedan, ali važan segment je "štelovanje" rezultata u interesu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << klubova i "fudbalskih poslenika", ali ne treba smetnuti s uma da su ti mečevi bili u kladioničarskoj ponudi! Koliko je ljudi obmanuto i za koji novac?!

Kladionice su non-stop u stanju pripravnosti. Čim se "upali" crvena lampica, meč se skida iz ponude ili blokira. To je najsigurniji vid zaštite od enormnih gubitaka.

Kada se govori o nameštanju utakmica sve je uigrana šema i nije samo jedna zemlja u igri. Recimo, namesti se utakmica na Kipru i to se dojavi u Rumuniju gde se takođe "izabere" jedan duel, a onda i meč iz, recimo, Singapura. Kladioničarska mafija sa Kipra uplaćuje na meč u Rumuniji, Rumuni na onaj iz Singapura... i tako se zametne trag prljavog novca. Tako dolazimo u začarani krug.

Bivši predsednik Regulatornog tela za "onlajn" klađenje (ARJEL) Žan-Fransoa Vilote objasnio je mehanizme uplate velikog novca na utakmicu koja je pod budnim okom javnosti kakav je bio duel Zvezde i PSŽ. Tvrdi da ne postoji meč, u bilo kom sportu, koji je zaštićen od klađenja.

- Ne iznenađuje me, mada me svaki put zapanji - rekao je Vilote, aludirajući na sve učestalije slučajeve velikih uplata.

Dobro je upoznat gde, kako, koliko i u kom obimu se dešavaju uplate na sportske mečeve širom sveta.

- Jednostavno, moramo živeti sa time da ne postoji utakmica koja je zaštićena od manipulacije. Postoji veliki broj zemalja koje ne kontrolišu onlajn klađenje. U Kini, Hongkongu klađenje je zabranjeno, ali su takve aktivnosti tamo zapravo u zamahu. Mnoge evropske države, kao Malta, uopšte nemaju regulatorno telo za kontrolu onlajn klađenja. Postoje teritorije sa velikim slobodama u tom smislu, kao Delaver u SAD. Veoma je lako naći kladionice koje nisu kontrolisane.

Sve je više regulatornih tela u evropskim zemljama i u SAD. Veliki je zamah u tom pravcu. Na to utiče snažan interes sportskih organizacija da se svemu stane na put. Jasno je da ovakve manipulacije utiču na ekonomiju takmičenja. Azija je pravi raj. Tamo se kladi na sve i svašta: broj postignutih golova, kornera itd.

Prestonica kladioničarskog sveta je finansijska metropola Singapur. Ilegalne sportske kladionice u Aziji godišnje obrnu milijarde evra. Možda i stotine milijardi! Niko ne zna tačno koliko se novca uloži i zaradi/izgubi. Ta branša nije na glasu kao transparentna. Naprotiv, svetom klađenja vlada mafija. U Kini su ilegalne kladionice zabranjene. Svejedno, insajderi pričaju kako se samo u toj zemlji na opkladama okrene pravo bogatstvo.

- Često se kladim, odem u određeni bar i tamo uložim novac, a ponekad to činim i preko telefona i SMS - potvrđuje jedan 28-godišnjak iz Pekinga agenciji DPA.

Klađenje je prava pošast na Dalekom istoku. Državni mediji pišu da najmanje 10 miliona Kineza redovno ulaže novac na ishode fudbalskih utakmica. Često to čine i preko tamnih kanala, ilegalnih ponuđača na internetu.

Marko Krasić koji u Hongkongu igra za Sautern Distrikt kaže:

- Ima samo jedna javna, državna kladionica Jockedž club. U njoj možeš da igraš samo određene lige i trke konja. Nema poreza na dobit, a uplate su neograničene. Možeš da igraš i onlajn, ali samo mečeve koje ti ponude: sve engleske, prva i druga liga Španije, Francuske, Nemačke, samo prve lige Italije, Rusije, Lige šampiona Azije i Evrope i Kopa Libertadores.

Kladioničarska mafija, koja organizuje i kontroliše ilegalne kladionice, zadrži između 10% i 20% njegove dobiti. Bolji poznavaoci prilika u Kini, a i šire, tvrde da radi o klasičnoj "piramidi".

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.