Evropa nije bila spremna za pandemiju, tvrde eksperti; Medicinskim radnicima potrebno više opreme

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Mar.2020, 11:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropa nije bila spremna za pandemiju, tvrde eksperti; Medicinskim radnicima potrebno više opreme

Sve veći broj bolnica u Evropi bori se sa desetinama hiljada pacijenata zaraženih korona virusom, a kriza je pokazala iznenađujući paradoks - evropske zemlje, koje imaju najbolje zdravstvene sisteme i bolnice, nisu u stanju da se nose sa pandemijom korona virusa.

Epidemiolozi tvrde da je razlog za to organizacija zdravstvenog sistema u kojem centralno mesto zauzimaju bolnice, nedostatak epidemiološkog iskustva i neselektivno smeštanje pacijenata u bolnice, piše >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << danas AP.

Prošle nedelje zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije ukazali su na nedostatke evropskog pristupa pandemiji i istakli da je trebalo agresivnije reagovati dva meseca ranije i da je trebalo sprovesti obimnija testiranja i bolje mere nadgledanja.

Mnogi eksperti tvrde da je pristup evropskih zemalja borbi protiv korona virusa u početku bio opušten i da mu je nedostajala primena osnova epidemiologije kao što je praćenje kontakata, odnosno praćenje osoba sa kojima su zaraženi imali kontakt kako bi se nadgledalo širenje virusa.

Osim toga, zdravstveni radnici u Evropi imaju malo iskustva sa racionalizacijom u pružanju zdravstvene nege jer su evropske bolnice generalno jako dobro opremljene i to se sada pokazalo kao problem. Borba protiv epidemija se ne vodi u bolnicama, one se bave samo saniranjem posledica epidemije, ističu eksperti.

U zdravstvenim sistemima evropskih zemalja centralno mesto zauzima pacijent i pružanje zdravstvene nege pacijentu, ali epidemije zahtevaju promenu ove perspektive i stavljanje fokusa na zajednicu.

Takav model uglavnom postoji u Africi i nekim delovima Azije, gde su bolnice rezervisane za pacijente u najtežem stanju, dok se ostali pacijenti izoluju ili leče u drugim objektima, nalik terenskim bolnicama koje se sada prave širom Evrope.

Čak ni jaka mreža lekara opšte prakse u Evropi nije dovoljna za borbu protiv pandemije korona virusa.

U ovakvim uslovima efikasno je angažovanje ogromnog broja zdravstvenih radnika koji imaju manje iskustva od lekara ali koji su fokusirani na primenu mera za kontrolu epidemije.

Ovakvu radnu snagu uglavnom imaju zemlje u razvoju u kojima su uobičajene masovne zdravstvene intervencije poput vakcinacije.

Neki eksperti tvrde da su evropske zemlje pogrešile u proračunu svojih sposobnosti da se nose sa epidemijom i da je mnoge iznenadila činjenica koliko se ovaj novi virus brzo širi.

Medicinskim sestrama i tehničarima potrebno više opreme

U cilju zaštite medicinskih sestara i tehničara koji se širom sveta nalaze na prvoj liniji borbe protiv korona virusa i spasavaju ljudske živote, potrebno je obezbediti veće količine opreme, izjavio je danas u Ženevi predsednik Međunarodnog saveta medicinskih sestara i tehničara.

“Oni su heroji - mislim da ne postoji drugi način da se opiše to što oni rade u ovom trenutku”, rekao je predsednik te organizacije, britanski medicinski tehničar Hauard Katon.

Kako prenosi Rojters, on je istakao da je među medicinskim radnicima u Italiji i Španiji zabeležena stopa zaražavanja korona virusom od devet, odnosno 12-14 procenata, i da je u tim zemljama, kao i u Iranu i Indoneziji, bilo i smrtnih slučajeva među medicinskim sestrama i tehničarima.

“Po nama, nema sumnje da je stopa oboljevanja delom povezana sa nedostatkom lične zaštitne opreme”, rekao je Katon u izjavi za Rojters, datoj u sedištu Saveta u Ženevi.

“Postoji globalna nestašica opreme, medicinske sestre i tehničari su, očigledno, izloženi većem riziku ako se ima u vidu o kojim ljudima brinu”, dodao je on.

Savet zastupa interese 130 nacionalnih asocijacija i više od 20 miliona medicinskih sestara i tehničara u svetu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Eksperti tvrde: Evropa nije bila spremna za pandemiju

Izvor: Nezavisne Novine, 31.Mar.2020

LONDON - Sve veći broj bolnica u Evropi bori se sa desetinama hiljada pacijenata zaraženih virusom korona, a kriza je pokazala iznenađujući paradoks - evropske zemlje, koje imaju najbolje zdravstvene sisteme i bolnice, nisu u stanju da se nose s pandemijom virusa korona.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.