Aparat o kom ceo svet bruji: Kako respirator može da spasi život osobi koja ima korona virus?

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Mar.2020, 14:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aparat o kom ceo svet bruji: Kako respirator može da spasi život osobi koja ima korona virus?

Kod pacijenata koji su razvili težak oblik virusa Covid-19 respirator može da znači razliku između života i smrti

I dok će većina ljudi zaraženih virusom Covid-19 razviti blage simptome bolesti, oko 6 odsto obolelih će na svetu imati težu kliničku sliku i to su pacijenti kojima će biti potrebni respiratori.

Kod hroničnih bolesnika korona virus može da razvije opasno stanje pod nazivom sidrom >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << akutnog respiratornog distresa ili akutnog plućnog edema.

Uzrok javljanja može biti pneumonija, a klinička slika je tipična: javlja se tahipneja (ubrzano disanje) i dispneja (otežano disanje).

Vlasti širom sveta pokušavaju da pronađu načine kako da svoje bolnice opskrbe većim brojem respiratora, jer nedostatak istih može da ugrozi živote.

Respirator je aparat koji se koristi za podršku bolesnicima s teškim respiratornim stanjima koja pogađaju pluća, uključujući i upalu pluća.

Pre stavljanja pacijenta na respirator anesteziolozi sprovode postupak intubacije – to znači da će endotrahealna cev biti smeštena u ustima ili nosu i tako uvučena u disajne puteve. Cev je pričvršćena na respirator i tako pacijentu pruža vazduh. U nekim slučajevima neophodna je intubacija direktno kroz dušnik i ova tehnika se sprovodi kod težih pacijenata kod kojih je neophodna duža upotreba respiratora.

Cev za disanje se pričvršćuje na respirator, a medicinsko osoblje može da prilagodi jačinu kojom se potiskuje kiseonik u pluća i da prilagodi mešavinu kiseonika.

Pre svega treba utvrditi da postoji otežano disanje. Brzina disanja se povećava, ugljendioksid  u krvi pacijenta raste i on može postati zbunjen.

Normalno disanje podrazumeva oko 15 udisaja u minuti, a ako pređe 28 udisaja to je signal da je osobi potreban respirator.

Osobe kod kojih je Covid-19 razvio sidrom akutnog respiratornog distresa mogu ostati i nedeljama na respiratoru. Tada respirator treba da isporučuje manje količine vazduha i kiseonika, ali sa većom stopom.

Pacijenti koji su priključeni na respiratore nalaze se na odeljenima intezivne nege i pod stalnim su nadzorom lekara.

Medicinsko osoblje vodi računa o sprečavanju infekcije i iritacije sluzokože. Trake koje drže cev redovno se menjaju s jedne strane usta na drugu. Usta osoba na respiratoru su suva pa se često vlaže i čiste kako bi se zaštitili zubi i smanjile sve štetne bakterije koje bi mogle da dospeju do pluća i uzrokuju upalu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.