Vozači, koliko će poskupeti gorivo? Za rezervoar već dajete 500 dinara više, a Srbiji sledi novo poskupljenje

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Avg.2020, 08:44

Vozači, koliko će poskupeti gorivo? Za rezervoar već dajete 500 dinara više, a Srbiji sledi novo poskupljenje

Cene goriva u Srbiji u proseku su veće za oko 10 dinara po litru u odnosu na period od pre mesec i po dana

Posle nekoliko meseci tokom kojih je gorivo u Srbiji bilo sve jeftinije, da bi u jednom trenutku cena čak dostigla i najniži nivo u proteklih pet godina, vozači su od početka jula naišli na obrnut trend.

Naime, benzin i dizel su za nešto više od mesec dana poskupeli za desetak dinara po litru, a poznavaoci prilika tvrde da je jedan od razloga to što >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << su potrošene zalihe jeftine nafte, koje su kompanije tokom prvog udara korona krize kupile na globalnom tržištu po izuzetno niskim cenama.

Dodatni razlog je i povećanje akcize na gorivo, koje se primenjuje od 1. jula.

Ipak, analitičari tvrde da je nezahvalno prognozirati dalje kretanje cena do kraja godine, jer bismo, u slučaju da dođe do drugog talasa pandemije i eventualnog ponovnog zastoja privrede, ali i svakodnevne potrošnje, mogli očekivati da benzin i dizel ponovo pojeftine.

Tome bi svakako doprinelo vraćanje na situaciju u kojoj postoje velike zalihe nafte i mala potražnja i potrošnja naftnih derivata.

Na srpskim pumpama ovih dana benzin se može kupiti za 134 dinara, a dizel za oko 143 dinara. Da podsetimo, krajem juna benzin je koštao 123 dinara, a litar dizela oko 132 dinara.

Dakle, vozači u proseku za jedan litar moraju da izdvoje desetak dinara više, a za pun rezervoar od 50 litara, to je trošak uvećan za 500 dinara.

Praktično, ako se ovih dana uputite automobilom na odmor negde u Srbiji, što većina ljudi i radi zbog trenutne situacije sa korona virusom, trebaće vam nešto veći budžet za gorivo. Na primer, ako iz Beograda krenete do Zlatibora ili okolnih mesta u Zapadnoj Srbiji, za put dug oko 250 kilometara, u zavisnosti od automobila, načina vožnje i uslova na putu, trebaće vam oko 300 dinara više nego krajem juna.

Za put do Stare planine i nazad platićete 400 dinara više, a ako krenete na sever do Palića računajte na 150-200 dinara više.

Nebojša Atanacković, suvlasnik jedne naftne kompanije, kaže da smanjenje zaliha jeftine nafte verovatno jeste jedan od razloga poskupljenja goriva u prethodnom periodu. On objašnjava da je bilo i nekih turbulencija na globalnom tržištu koje su izazvale variranje cena na pumpama, ali da je možda najbolje napraviti poređenje sa cenama u okruženju.

- U Hrvatskoj i Crnoj Gori država određuje cene naftnih derivata na 15 dana i ta cena važi na svim benzinskim pumpama. Ona se formira prvenstveno na osnovu dešavanja na berzi, dok je kod nas u maloprodajnoj ceni veliki udeo dažbina koje nemaju veze sa cenom nafte – akciza, naknade, PDV, markiranje goriva... - ističe Atanacković.

Tokom prošle nedelje najskuplje gorivo u regionu točili su vozači u Hrvatskoj, gde je bezolovni benzin od 98 oktana koštao oko 1,28 evra (150 dinara), dok je najskuplji dizel bio u Srbiji.

Petar Stanojević, profesor na Fakultetu za bezbednost i bivši državni sekretar u Ministarstvu energetike, tvrdi da bi u nekom srednjoročnom periodu ponuda i potražnja nafte trebalo da se izbalansiraju, vođeni kombinacijom smanjenja proizvodnje OPEC+, bankrotom malih proizvođača, posebno u SAD, i mnogo manjim investicijama u istraživanje širom sveta.

- Realna očekivana cena će biti u opsegu od 40 do 50 dolara po barelu do kraja godine, što bi trebalo da dovede do blažeg poskupljenja derivata u Srbiji, ali svakako ne do nivoa od pre korone - zaključuje on.

Inače, cene nafte i dalje variraju, pa su tako u utorak skliznule jer trgovci strahuju da će novi talas infekcija virusom Kovid-19 i pooštravanje mera zatvaranja zemalja ukočiti oporavak svetske tražnje za ovim energentom. Tako je cena fjučersa američke WTI nafte pala za 1,7 odsto, na 40,33 dolara za barel, dok je cena Brenta na terminskom trgovanju potonula za 72 centa ili 1,7 procenata, na 43,43 dolara po barelu.

Do pada je došlo nakon rasta cena WTI nafte za 1,8 odsto, a Brenta za 1,5 procenata u ponedeljak, podstaknutog boljim pokazateljima ekonomske aktivnosti u Aziji, Evropi i SAD nego što se očekivalo.
Pogledaj vesti o: Cena goriva

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Povezane vesti

PAPRENO: Gorivo poskupelo 10 dinara za mesec dana!

Izvor: Kurir, 06.Avg.2020, 07:15

Za pun rezervoar sada je potrebno 500 dinara više, a veće cene na pumpama posledica su rasta vrednosti crnog zlata na berzama, ocenjuju upućeni

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.