Bivši šef CIA Majer: Sedam teza o balkanskoj patologiji

Izvor: B92, 30.Avg.2018, 07:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bivši šef CIA Majer: Sedam teza o balkanskoj patologiji

Stiven Mejer, bivši šef CIA za Balkan, u autorskom tekstu za novi broj Nedeljnika opisao je sedam teza o "balkanskoj patologiji".

Već duže od godinu dana tenzije na Balkanu rastu. Iako ima mnogo pojedinačnih primera, najupečatljivija je patologija koja ih sve prožima. Posledica toga je što dobar deo Balkana prolazi kroz period ozbiljne stagnacije u ekonomskom razvoju, što ne postoji mogućnost razrešenja važnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << političkih pitanja, a tu su i sve slabija bezbednost i međudržavna trvenja.

Patologija je ono što definiše Balkan - sile, pritiske i okolnosti koje određuju modernu političku realnost na Balkanu.

"Uprkos propuštenoj šansi ranih devedesetih, akcije Rusije i Sjedinjenih Država osigurale su nastavak Hladnog rata. Sada se dobar deo tog Hladnog rata odigrava na Balkanu, a posebno u Srbiji. Moskva je osnovala humanitarni centar u Nišu, koji bi trebalo da pomaže u slučaju prirodnih katastrofa. I SAD i Rusija otvorile su diplomatski front na Balkanu. Amerika nameće Srbiji članstvo u NATO-u, a Rusija kontrira ugovorima o naoružanju. To sve podržavaju obaveštajni operativci. I Amerika i Rusija bore se obaveštajno jedna protiv druge na Balkanu. Mala trka za naoružanjem izbila je između Hrvatske, koju podržavaju SAD, i Srbije, kojoj leđa drži Rusija. Obe strane koriste medije na Balkanu da napadnu jedna drugu i da se dopadnu balkanskim vladama, ali i narodima", piše Mejer.

Odluka zapadnih sila o tome koja od "političkih zajednica" ima pravo da bude nezavisna bila je nepredvidiva, nestalna i nelogična. Crnoj Gori je "dozvoljeno" od Zapada da održi referendum o nezavisnosti 2006. On je jedva prošao, ali Crna Gora je dobila pravo da postane nezavisna. I Kosovo je priznato kao nezavisna država od većine zapadnih i drugih vlada. Ali bilo kakav napor Republike Srpske da se izbori za nezavisnost od Bosne odmah je odbačen u zapadnim centrima, piše Mejer, uz opasku da Zapad nikada nije shvatio etničko pitanje na Balkanu.

Lideri u regionu imaju naviku da pokušavaju da zadovolje velike sile, govoreći da su "preslabi i premali" da se sami staraju o sebi, i redovno govore glavnim silama ono što ove žele da čuju. To instalira psihologiju slabosti i nemoći i ostavlja prostor za sanjarenja o spoljnoj dominaciji. Tako balkanski lideri ne moraju da snose posledice svojih odluka i nemaju nikakvu odgovornost, navodi Mejer.

"Balkanski lideri prečesto se sakrivaju iza psiholoških ili institucionalnih slabosti, preplašeni da će napraviti greške i u stalnoj panici od toga da bi nekom zapadnom kolegi mogli da kažu 'ne'. Zato oni obećavaju mnogo, a ostvaruju malo; primorani su da odlažu odluke ili da ih nikada ne donose. Ne rizikuju, dogovaraju se van javnosti i oslanjaju se na koterije prijatelja i porodice. Možda je najgori primer tužni neuspeh srpskih lidera da preuzmu stvari u svoje ruke što se tiče Kosova, dozvolivši tako da se to odlaže iz godine u godinu. Posebno je bilo nesrećno što su predsednici Vučić i Tači saopštili da se nadaju da će Tramp i Putin rešiti pitanje Kosova kada su se sreli prošlog meseca u Finskoj. Taj stav Vučića i Tačija predstavljao je ukinuće njihove dužnosti -- Kosovo je njihova odgovornost", piše Stiven Mejer.

Cela analiza objavljena je u novom broju Nedeljnika.

- Veliko istraživanje: Sve o najavljenom vraćanju obaveznog služenja vojnog roka

- Uvodnik Veljka Lalića: Rado Srbin ide u vojnike

- Mihailo Medenica: Pismo iz armije jednog bogatog guštera

- 18 godina od ubistva Ivana Stambolića: Da li je on mogao nešto da promeni

- Izbori za Evropski parlament ovog puta nisu dosadni ni beznačajni

- Analiza Željka Pantelića: Predstoji referendum o Trampu

- Umesto In memoriam: Aleksandar Apostolovski o Željku Cvijanoviću

- Kolumna Ljiljane Smajlović: Čekajući 8. septembar

- Zoran Panović: Miki, Paja i druge neugode

- Ekonomska analiza Gorana Nikolića: Kako su nas okupirali besmisleni poslovi

- Intervju: Profesor Zoran Obradović

- Redovni dodatak u Nedeljniku, R Magazin: Zašto neki Rusi nisu voleli Dostojevskog

- Politizacija sporta i sportizacija politike: Za Nedeljnik piše Ivan Ergić, bivši reprezentativac Srbije u fudbalu

- Ramadani i fudbalsko botovanje: Šta se dešava sa nacionalnim timom

- Intervju: Filip Vujošević, dramaturg Bitefa

- Intervju s Nikolom Malovićem: Pogled na more je pitanje nacionalnog ponosa

- Intervju: Dragutin Mladenović, Arlemm

- Popkulturni fenomen: Celebrity sex tape

- Nastavak feljtona Čedomira Antića: Istorija 21. veka

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Bivši šef CIA za Balkan: Sedam teza o balkanskoj patologiji

Izvor: Vesti-online.com, 30.Avg.2018

Stiven Mejer, bivši šef CIA za Balkan, u autorskom tekstu za novi broj Nedeljnika opisao je sedam teza o "balkanskoj patologiji"...Već duže od godinu dana tenzije na Balkanu rastu. Iako ima mnogo pojedinačnih primera, najupečatljivija je patologija koja ih sve prožima. Posledica toga je što dobar...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.