Tadić: EU celovita samo integracijom Srbije i Balkana

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jun.2009, 20:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: EU celovita samo integracijom Srbije i Balkana

NOVI SAD - Govorom predsednika Srbije Borisa Tadića u Novom Sadu počeo je zvanični deo 16. Samita predsednika država centralne Evrope. Predsednik Srbije izjavio je da će Evropska unija samo punom integracijom Zapadnog Balkana, sa Srbijom u centru, postati celovita, i prostor istinske bezbednosti i stabilnosti.

Tadić je, otvarajući u Novom Sadu samit predsednika država centralne Evrope, istakao da će ukidanje viza za građane Srbije biti najjasniji simbolički i konkretan >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dokaz da su zemlje Balkana dobrodošle u EU.

Predsednici podržali viznu liberalizaciju

"Došao je trenutak da se i poslednje sankcije prema građanima i državama regionan ukinu", poručio je Tadić, i dodao da je Srbija ohrabrena preporukom Saveta ministara EU da za sve zemlje koje su ispunile uslove bude uspostavljena potpuna vizna liberalizacija.

Predsednici 14 država Centralne Evrope podržali su danas na samitu u Novom Sadu proces vizne liberalizacije za zemlje Zapadnog Balkana, saopštio je predsednik Srbije Boris Tadić.

Tadić je rekao da su svi predsednici dali podršku za ukidanje viza za sve zemlje koje to žele.

"Svi su se složili da i ta poslednja sankcija prema građanima Zapadnog Balkana treba konačno da se skine", naveo je Tadić.

On je dodao da su učesnici samita podržali i ideju o solidarnom nastupu i izradi regionalnog plana, kako bi se otklonila energetska zavisnost, koja predstavlja veliku prepreku za razvoj zemalja.

Tadić je rekao i da su se predsednici saglasili da sporovi oko razgraničenja između pojedinih država treba da budu tretirani kao bilateralni sporovi, a ne kao prepreke na putu ka EU.

Predsednik Srbije je poručio da je Zapadni Balkan "neodvojivi deo Evrope, ishodište Evrope i početak njenog identiteta".

"Zato je svako naše napredovanje ka EU zapravo zaokruživanje jedne prirodne celine. Mi smo voljni da doprinosimo razvoju, stabilnosti i miru u Evropi, a toga nema bez saradnje", kazao je Tadić.

Prema njegovim rečima, svaki korak u povezivanju građana Zapadnog Balkana sa EU predstavlja fundamentalni napredak i zaokruživanje prirodne celine, budući da je Balkan jedan od ključnih činilaca istorije i suštine Evrope.

Deo EU

"Želimo da postanemo deo EU ne samo zbog centralnog geostrateškog položaja na Balkanskom poluostrvu i ekonomskog prosperiteta naše zemlje, već i zbog zajedničkih vrednosti koje delimo sa ostalim narodima Evrope. Na tim vrednostima danas se temelje i naša demokratija i naše društvo", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije je poručio da EU ne može biti celovita dok god u njenom sastavu ne budu i zemlje Zapadnog Balkana, i ocenio da zemlje aspiranti za članstvo u EU trenutno usporavanje procesa proširenja unije treba da iskoriste za unutrašnje reforme.

Srbija je, prema njegovim rečima, u poslednjih deset godina postala nezaobilazni faktor stabilnosti u regionu i zemlja koja se bez upotrebe sile i isključivo mirnim putem bori za očuvanje svog teritorijalnog integriteta, doprinoseći na taj način "debalkanizaciji Balkana".

"Na ovaj način Srbija čitavom svetu pokazuje kako se jedno izuzetno važno i bolno pitanje na Balkanu rešava nenasilnim sredstvima. Tako nešto dešava se po prvi put u našoj istoriji prebogatoj sukobima, ratovima i mržnjom", rekao je Tadić.

Tadić: Zapadni Balkan deo Evrope

Zapadni Balkan je neodvojivi deo Evrope, istakao je Boris Tadić i poručio da svaki napredak i približavanje tog regiona u procesu evropskih integracija predstavlja zaokruživanje prirodne celine i fundamentalni politički napredak.

"Danas, nekoliko dana nakon odluka evropskih institucija da se ide u pravcu potpune vizne liberalizacije, bili smo u prilici da pozdravimo takvu odluku, očekujući da će određeni politički problemi i potresi koji su posledica svetske finansijske krize ubrzo biti prošlost i za EU i da će se brzina evropskih integracija na prostoru Zapadnog Balkana vratiti na onaj nivo koji smo imali do prošle godine", naglasio je Tadić na konferenciji za novinare na 16. Samitu šefova država centralne Evrope.

"Ovo je bila prilika da stvorimo jedan novi, dinamički potencijal saradnje među državama centralne Evrope", rekao je Tadić i naglasio da bez saradnje u tom regionu nema mira i stabilnosti, a bez uspostavljanja mira i stabilnosti čitavog regiona srednje Evrope nema ni stabilnosti same EU.

Tadić je poručio da ideja centralnoevropskog partnerstva ima fundamentalni značaj za Evropu i definisanje njenog identiteta i njenih interesa.

Prema oceni Tadića, ključne teme samita - ekonomija, energetika i proširenje EU, predstavljaju povezane celine.

"Evropska unija ne može ići u pravcu vlastitog proširenja, ukoliko se ne reše izazovi ekonomske krize, kao ni što stabilnost ekonomskog proširenja nije moguća bez trajnog obezbeđivanja energetske sigurnosti", rekao je Tadić.

On je naglasio da je energetska stabilnost pretpostavka rešavanja ekonomske krize.

Tadić je naglasio da energetska politika nije privilegija nacionalnih država, već svaka država, rešavajući svoj sopstveni energetski problem, mora da doprinese energetskoj stabilnosti čitave Evrope.

"Samo je na taj način moguće obezbediti održivi razvoj i samo tako naše ekonomije mogu napredovati", ocenio je Tadić.

Pitanje Kosova

"Izmeštanjem pitanja Kosova sa političkog na pravni teren, pred Međunarodni sud pravde, posredstvom Generalne skupštine UN, dokazujemo da želimo mir i pravdu u našem regionu", rekao je Tadić.

Kako je istakao, Srbija isto tako podržava integritet i suverenitet svake druge države članice UN, pa i Bosne i Hercegovine, čije je unutrašnje uređenje definisano Dejtonskim sporazumom.

"Smatramo da ono može da se promeni jedino odlukom sva tri konstitutivna naroda, dakle demokratskim dijalogom unutar same BiH, a nikako nametanjem rešenja", poručio je Tadić.

Kako je konferencija u Novom Sadu, osim evrointegracijama, posvećena ekonomskoj i energetskoj saradnji, Tadić se osvrnuo i na značaj izgradnje gasovoda Južni tok, koji će, prema njegovim rečima, doprineti energetskoj stabilnosti EU.

Srbija će, kako je istakao, realizacijom Južnog toka, učešćem u projektu panevropskog naftovoda Konstanca-Pančevo-Trst, kao i proširenjem svojih kapaciteta za skladištenje gasa postati važan faktor u kontekstu regionalne i evropske energetske stabilnosti.

"Razvoj našeg elektro-energetskog sektora trebalo bi da prati i omogući razvoj privrede čitavog regiona i Srbiju učini čvorištem u proizvodnji i transportu električne energije", rekao je Tadić.

Integracija

"I zato je integracija našeg regiona u EU garant našeg mira, stabilnosti i razvoja, ali i sigurnosti same EU. Dakle, EU ne sme da odustane od integracija Zapadnog Balkana jer bi time učinila nenadoknadivu štetu samoj sebi", poručio je Tadić.

Predsednik Srbije istakao je značaj regionalne solidarnosti u rešavanju ekonomskih i energetskih problema u uslovima svetske krize.

"Ekonomija, energija i integracija, tri su teme koje će oblikovati našu zajedničku budućnost. Ne možemo da dozvolimo da one budu izvor naših podela, posebno ne u periodu krize. Obavezani smo pred građanima naših zemalja da budemo odlučni, kreativni i ujedinjeni kako bi im obezbedili realni prosperitet i budućnost", zaključio je Tadić.

Samit centralne Evrope najveći je multilateralni skup koji se u Srbiji održava u protekle dve decenije, i okupio je predsednike 14 država.

Predsednik Srbije je, u uvodnom govoru, istakao da je Novi Sad simbolično odobran kao domaćin samita, budući da se nalazi na Dunavu, reci koja povezuje Balkan i države centralne Evrope, ali je i glavni grad Vojvodine, koja predstavlja primer kako se uslovima multietničnosti i različitosti ostvaruju miran suživot i dobri komšijski odnosi u skladu sa najboljim vrednostima i praksom EU.

Ukrajina podržava evropski put Srbije

Predsednik Republike Boris Tadić izjavio je danas da Ukrajina podržava ulazak Srbije u Evropsku uniju i Svetsku trgovinsku organizaciju.

Tadić je novinarima, posle sastanka sa predsednikom Ukrajine Viktorom Juščenkom na 16. samitu šefova država centralne Evrope, rekao da su razgovarali o bliskim vezama dva naroda, o statusu ukrajinske manjine i ukrajinske kulture u Srbiji i Vojvodini.

"Podržavamo jedni druge u našim procesima integracija, pre svega u Evropskoj uniji. Govorili smo i o nameri Srbije da postane članica Svetske trgovinske organizacije. Dobili smo podršku Ukrajine u tom smislu i zaključili da je neophodno već na jesen organizovati zvaničnu posetu Ukrajini", rekao je Tadić.

U toj delegaciji, koju će predvoditi predsednik Tadić, biće poslovni ljudi i predstavnici ukrajinske nacionalne zajednice u Srbiji.

"Tom prilikom želimo da potpišemo seriju sporazuma, a pre svega, Sporazum o slobodnoj trgovini koji bi naša tržišta i ljude povezao još bliže u ekonomskom smislu", rekao je predsednik Srbije.

Državnici centralne Evrope će oko 19.30 časova prošetati centrom Novog Sada.

Tadić je sinoć razgovarao sa predsednicima Makedonije Đorđem Ivanovim, Hrvatske Stjepanom Mesićem i Italije Đorđem Napolitanom.

Najviši zvanični skup evropskih državnika ikad održan u Srbiji biće završen sutra, posetom manastiru Krušedol na Fruškoj gori, kao i obilaskom Sremskih Karlovaca i obližnje Kapele mira.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.