Izvor: Radio 021, 19.Jan.2020, 08:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istinomer: Indijski radnici koji grade vijadukt u Čortanovcima štrajkuju jer kasne plate

Indijski državljani na privremenom radu u Srbiji mesecima su žrtve radne eksploatacije, i to radeći na najvećim državnim infrastrukturnim projektima, piše Istinomer.

Među tim projektima su izgradnja brze pruge između Beograda i Budimpešte, koju država sprovodi sa ruskim partnerima, kao i Koridora 11 koji iz kineskog kredita gradi kineska firma.

Istinomer piše da oko 70 državljana Indije, trenutno angažovanih na izgradnji vijadukta "Čortanovci", danima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << štrajkuju zbog uslova rada i hroničnog kašnjenja plata.

Smešteni su u kolektivnom radničkom smeštaju u Surčinu. U malim sobama od oko deset kvadratnih metara borave po četiri radnika, a poslodavac im je, pored smeštaja, obezbedio i tri obroka dnevno. Osnovna mesečna plata od 320 evra je duplo veća nego u njihovoj matičnoj zemlji. Sa prekovremenim satima, ona mesečno iznosi u proseku između 500 i 600 evra, pokazuju ugovori o radu i mesečni izvodi plata u koje je Istinomer imao uvid.

Inspekcija rada je prošle godine protiv poslodavca podnela dve krivične prijave - jednu zbog toga što neki od Indijaca nisu imali radne dozvole, a drugu zbog toga što poslodavac inspekciji rada nije pokazao svu potrebnu radno-pravnu dokumentaciju, piše Istinomer.

Radnici su formalno zaposleni u američkoj firmi "IDEA Capital LLC", sa sedištem u Majamiju. Ova firma, koja ima i srpski ogranak, suštinski je samo posrednik, jer je indijske državljane ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji pre godinu dana uputila na rad kod srpske firme "Nikolić doo" iz Kraljeva.

Ovo preduzeće je kao podizvođač dobilo posao na izgradnji vijadukta Čortanovci u okviru izgradnje brze pruge između Beograda i Budimpešte, kao i na nedavno završenoj deonici Surčin-Obrenovac na Koridoru 11.

Celu priču pročitajte OVDE.

Podsetimo, 31. oktobra prošle godine, na gradilištu tunela poginuli su turski državljani, dva mladića starosti 24 i 25 godina. Prema tadašnjim informacijama, oni su koristili čeličnu korpu, koja nije namenjena za podizanje ljudi, kako bi se popeli na stub konstrukcije.

Njih je na gradilištu brze pruge kod Čortanovaca angažovao podizvođač radova, turska kompanija "Rejl tek", a imali su ugovore o radu.

Ni tri meseca posle pogibije dvojice radnika na gradilištu tunela na trasi brze pruge Beograd-Novi Sad u Čortanovcima, nije poznato usled čega je došlo do nesreće i da li su postojali neki propusti u bezbednosnim procedurama. Iz Inspektorata za rad na pitanja 021 u vezi sa ovom nesrećom su krajem decembra naveli da je postupak inspekcijskog nadzora još uvek u toku. Više OVDE.

Autor: Istinomer, 021

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Štrajk

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Sindikat Sloga: Država saučesnik u ekspoataciji strane radne snage

Izvor: NoviMagazin.rs, 19.Jan.2020

Udruženi sindikati Srbije "Sloga" izrazili su međunarodnu radničku solidarnost sa indijskim radnicima u Surčinu koji su prema pisanju portala Istinomer.rs mesecima žrtve radne eksploatacije na najvećim državnim infrastrukturnim projektima..."Zahtevamo hitnu reakciju Vlade Srbije, jer je licimerno...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.