Restitucija se završava za "pet do sedam godina"

Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju, rekao je da ta institucija nije vodila postupak restitucije u slučaju Kliničko-bolničkog centra Dragiša Mišović, koji očekuje sudske izvršitelje zbog duga od milion evra na ime restitucije.
Sekulić je, gostujući u Novom danu na N1, rekao da je slučaj KBC Dragiša Mišović posledica "nekih događanja od pre 20 ili 30 godina" kada se sa imovinom, kako kaže, raspolagalo nekontrolisano, što sada dolazi na naplatu.
 
Prema njegovim rečima, proces restitucije u Srbiji bi trebalo da se okonča za pet do sedam godina. Kako kaže, posao je ogroman, a iza svakog postupka vraćanja imovine vodi se složen postupak.
 
Kada je u pitanju imovina oduzeta Jevrejima tokom Drugog svetskog rata, Srbija je donela poseban zakon prema kojem tu imovinu može da potražuje Jevrejska opština u slučaju da nema naslednika prvobitnih vlasnika.
 
Haris Dajč, potpredsednik Jevrejske opštine Beograd, istakao je da je Srbija prva zemlja u Evropi koja je donela takav zakon, a da je sada na Savezu jevrejskih opština i jevrejskim opštinama pojedinačno da se pokažu kao odgovorne i punolete i uz pomoć države reše problem oduzete imovine.
 
On dodaje da će kao podrška ovom zakonu u Srbiju doputovati Robert Singer, predsednik Jevrejskog kongresa. Cilj njegove posete je da istakne i podrži ovaj zakon, pre svega zbog situacije u zemljama istočne Evrope, poput Mađarske i Poljske, gde je iza velike jevrejske zajednice ostala velika imovina.
 
Sekulić objašnjava da se u nekim ranijim pokušajima obeštećenja dogodilo da značajan broj Jevreja nije znao da može da ostvari svoje imovinsko pravo.
 
"Kada smo radili ovaj zakon, mi smo bili svesni toga i naši prijatelji iz Njujorka, kao i iz izraelske ambasde su to objasnili. Mi smo onda rekli da ćemo dati Jevrejskoj opštini pravo da podnese zahtev za restituciju, a ako se pojave naslednici mi ćemo im imovinu vratiti", objašnjava direktor Agencije za restituciju.
 
Mreža za restituciju upozorila je da je nelegitimno da se državne njive izdaju pre okončanja procesa restitucije. Sekulić kaže da se Ministarstvo poljoprivrede konsultovalo sa Agencijom po tom pitanju i da se svaki takav slučaj rešava pojedinačno.
 
Zakon, naime, predviđa da je zabranjena prodaja imovine koja je predmet restitucije, ali je zakup dozvoljen. Praksa Ministarstva poljoprivrede je da se njive, koje potražuju bivši vlasnici ili naslednici, ne daju u dugoročan zakup, a Sekulić kaže da očekuje da se ovaj problem i sistemski reši.
  • pera

    01.01.2018 20:55
    kosovo
    sta bi sa restitucijom za kosovo ,zasto srbija nevrati vlasnicima zemlju u mestu prebivalista gde sada stanuju a kojima je oduzeta imovina na kosovu

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija