≫ 

JEZIVE PROGNOZE ZA DECU U SRBIJI: Ubijaju se burgerima i masnim picama, prete im opasni tumori

Deca idu za trendovima i jedu ono što im se plasira. A, deca kada osete slast nezdrave hrane, retko koje će posle toga pojesti brokoli

  • 14
Foto: Profimedia/ImageSource

Foto: Profimedia/ImageSource

 

Svako treće dete u Srbiji uzrasta od sedam do 14 godina  je gojazno, veoma mali broj dece doručkuje i jede voće i povrće dok sa druge strane, visok procenat mališana jede beli, a ni pet odsto integralni hleb i žitarice kaže Zorica Jovanovski, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanovic Batut”. Ona napominje da gojazna deca imaju veće predispozicije za maligne bolesti.

 

Svako drugo dete u Srbiji ne može da se popne uz stepenice! Da li je potrebno još nešto da vam kažemo? (STATISTIKA)

 

Pravilna ishrana i fizička aktivnost – put kojim se u Srbiji ređe ide!

 

Ovi podaci isplivali su iz istraživanja o zdravlju stanovništva u 2013. godini, koje na svakih sedam godina radi "Batut", a problem je što svako novo istraživanje pokazuje veći procenat gojazne dece u odnosu na prethodno.

 

- Poslednje istraživanje je pokazalo da u Srbiji ima 13,5 odsto gojazne dece što je porast u odnosu na 2006. godinu kada je taj procenat iznosio 8,5. Kada tome dodamo i podatak od 14,5 odsto prekomerno uhranjene dece, dolazimo do podatka da je svako treće dete u Srbiji gojazno - navodi dr Jovanovski.

 

Prema njenim rečima, u odnosu na prethodno istraživanje popravile su se navike u vezi sa doručkom, međutim i dalje malo dece jede voće i povrće.

 

- Voće jede 51 odsto dece uzrasta od sedam do 14

 

- Povrće jede 55 odsto dece istog uzrasta

 

Jovanovski kaže i da samo 3,2 odsto dece jede integralni hleb i žitarice.

 

Foto-ilustracija: Profimedia

Foto-ilustracija: Profimedia

ALARMANTNE BOLESTI PRETE NAJMLAĐIMA

 

Ona napominje da gojaznost i te kako utiče na zdravlje, i da reperkusija gojaznosti dolazi tek u kasnijem životnom dobu. Navodi da gojazna deca imamju holesterol, trigleciride, da ta deca hrču i upozorava na bolesti koje kasnije mogu da nastanu kao posledice prekomerne uhranjenosti. To su:

 

- kožna oboljenja,

 

- masna jestra,

 

- kamen u žučnoj kesi

 

- problemi sa želucem.

 

 

Gojaznost je prema njenim rečima i uzročnik mnogo težih bolesti:

 

- Takva deca imaju veće predispozicije za maligne bolesti - upozorava Jovanovski.

 

Foto-ilustracija: Profimedia

Foto-ilustracija: Profimedia

DECA JEDU TREND HRENU, ONO ŠTO IM SE NUDI

 

Nutricionista Ana Todorović primećuje da problemi sa kilažom kod dece nastaju kada oni pođu u školu.

 

- Pogotovo u onim razredima kada prestaje organizovana ishrana. Deca idu za trendovima i jedu ono što im se plasira. A, deca kada osete slast nezdrave hrane, retko koje će posle toga pojesti brokoli - kaže dr Todorović.

 

 

 

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

 

Ona primećuje i da su deca koja nose užinu od kuće predmet podsmeha:

 

Foto-ilustracija: AP/Tanjug

Foto-ilustracija: AP/Tanjug

 

- Kada roditelj napravi sendvič detetu, koliko god on lepo izgledao, nađe se neko drugo dete koje će mu reći: "Šta ti je to".

 

Đaci osnovnih škola u Beogradu, inače, imaju na raspolaganju nutritivno izbalansiran i hranljiv obrok koji će doprineti njihovoj pravilnijoj ishrani i razvoju. Reč je o “Super-ručku” koji je kompanija Delez Srbija razvila uz pomoć nutricionista i u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

 

Telegraf.rs je pre dva meseca objavio frapantne podatke Centra za zdravlje, vežbanje i sportske nauke, takođe, o ishrani dece. Osim neadekvatne i loše ishrane, njihovi podaci pokazuju i da se 60 odsto dece ne bavi nikakvim fizičkim aktivnostima. S tim u vezi, više od polovine dece, odnosno svako drugo, ne može da se popne uz stepenice bez zamora. 

 

Foto: Promo

Foto: Promo

 

Molim vas da nam pišete sa kakvim se sve problemima suočavate kada je ishrana dece u pitanju. Pišite nam šta se sve vašoj deci servira od hrane u blizini škola, koliko se vaša deca hrane zdravo, bave fizičkom aktivnošću... Na mejl ili broj telefona redakcije 011/ 209 - 6847 sugerište nam kako da ovoj opasnoj pojavi stanemo zajedno na put i spasemo zdravlje nacije.

 

Daljinac baner

 

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • neko iz mase

    20. april 2017 | 16:40

    Ja bi rado da svoja dva skolarca upisem na neki sport(fudbal,kosarka,plivanje i dr)ali nazalost nema se para,pozz!!!

  • Jedu

    20. april 2017 | 16:32

    deca čiji roditelji imaju para,siromašni jedu kupus ,šargarepu i krompir.

  • svasta

    20. april 2017 | 19:06

    Jabuke 80+, kruske 100+, banane 150+, limun 180+, narandze 90+ ... bas me cudi sto ne jedu voce - jagode, breskve, kajsije, maline da ne pominjem. Sport van gradova mozete da zaboravite - deca i fizicko u skoli, u sred zime, imaju napolju ili u najboljem slucaju, hladnoj ucionici! Nekog bi bilo sramota, ali ne i nase vladare - njima je dobro, u skuostinskom restoranu za 2000 dinara imate tri obroka dnevno (carska) pet dana u nedelji!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA