Najnovije vesti
Vesti Društvo
PITANJE KOJE JE PODELILO SRBIJU Koliko su ustavni i rigorozni predlozi kazni za pijane vozače

PITANJE KOJE JE PODELILO SRBIJU Koliko su ustavni i rigorozni predlozi kazni za pijane vozače

Velika se polemika digla posle najave da će novi zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je predložen, omogućiti trajno oduzimanje vozila onima koji za volan sednu sa više od dva promila alkohola u krvi, ili bez položenog vozačkog ispita.

Policija kontrolise saobracaj_021015_RAS Foto Milorad Milankovic (18)_preview Foto: RAS Srbija
Policija kontrolise saobracaj_021015_RAS Foto Milorad Milankovic (18)_preview
Foto: RAS Srbija

Osnovno je pitanje ima li iko pravo da oduzme nečiju imovinu, odnosno da li se time krši Ustav. Mišljenja su podeljena. Deo pravnih stručnjaka ocenjuje da bi takve odredbe pale na Ustavnom sudu, jer zadiru u pravo privatne svojine, odnosno raspolaganja imovinom.

Zagovornici ovih oštrijih zakonskih mera, međutim, navode da već i sadašnji zakoni predviđaju mogućnost oduzimanja predmeta, čak i za učinjene prekršaje, a ne samo za počinjena krivična dela.

Profesor Zoran Tomić sa Pravnog fakulteta jedan je od onih koji veruje da bi ovakva zakonska odredba bila protivustavna, te da bi ona mogla da bude oborena na Ustavnom sudu.

On se, međutim, ograđuje, navodeći da ne može davati konkretniju ocenu, s obzirom da nije video pomenuti nacrt zakona.

Može li kažnjenik da kupi novo vozilo

- Stvari se ne mogu gledati crno-belo. Nesporan je javni interes kada je u pitanju bezbednost saobraćaja, jer je neko upravljao vozilom bez odgovarajuće obuke i na način koji je mimo zakonskih propisa. Ali sve to treba uskladiti sa ustavnim i zakonskim ograničenjima. Meni bi to oduzimanje vozila ličilo na odmazdu. Ima i drugih načina da se neko spreči da upravlja vozilom. Možete ga poslati u zatvor na 20 godina ili tako nešto. I šta znači oduzimanje vozila? Da li bi mu bilo onemogućeno i da ponovo kupi vozilo - pita se profesor Tomić.

Vožnja pod dejstvom alkohola je čest uzrok saobraćajnih nesreća
Foto: V. Živojinović / RAS Srbija
Vožnja pod dejstvom alkohola je čest uzrok saobraćajnih nesreća

Drugačije mišljenje ima profesor Vladan Petrov, koji ocenjuje da i Ustav i Zakon dopuštaju mogućnost oduzimanja vozila, ali ističe da postoje drugi problemi.

- Prvo pitanje je primena takvog zakona, odnosno koliko će to biti moguće primeniti. A druga stvar je što mislim da je ova mera možda suviše stroga, da ne kažem drakonska, u odnosu na počinjeni prekršaj - kaže Petrov za "Blic".

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, nema sumnje u pogledu toga ovakva odredba ne bi bila protivustavna, i ponavlja da oduzimanje predmeta predviđa i Zakon o prekršajima.

Šta kažu Ustav i zakoni

A šta kaže Ustav. U članu 58. piše: "Oduzimanje ili ograničenje imovine radi naplate poreza i drugih dažbina ili kazni, dozvoljeno je samo u skladu sa zakonom."

A Zakon o prekršajima u članu 54. navodi: "Predmeti koji su upotrebljeni ili su bili namenjeni za izvršenje prekršaja ili koji su nastali izvršenjem prekršaja mogu se oduzeti od učinioca prekršaja.

Sud koji je doneo presudu odrediće, u skladu sa posebnim propisima, da li će se oduzeti predmeti uništiti, prodati ili predati zainteresovanom organu, odnosno organizaciji.

Propisom kojim se određuje prekršaj može se predvideti obavezno izricanje zaštitne mere oduzimanja predmeta."

A upravo to bi moglo da se nađe u novom zakonu o bezbednosti u saobraćaju, koji bi precizirao za koje se prekršaje predviđa oduzimanje vozila.

Kome bi vozila bila oduzimana

Foto: D. Milenković / RAS Srbija

Prema poslednjem Nacrtu, na kojem radi MUP, ovoj sankciji bi podlegali:

- vozači uhvaćeni sa više od dva promila alkohola (potpuna alkoholisanost),

- vozači koji uopšte nemaju položen vozački ispit za bilo koju kategoriju, odnosno koji su uhvaćeni za volanom bez dozvole jer im je ona prethodno oduzeta zbog nesavesnog i nepropisnog načina upravljanja vozilom,

- vozač koji odbije da se podvrgne alko-testu, odnosno testu na prisustvo narkotika.

I predsednik Prekršajnog suda Milan Marinović, potvrđujući da Zakon o prekršajima otvara mogućnost oduzimanja automobila, navodi da bi u zakonu o bezbednosti u saobraćaju trebalo dodatno precizirati određene slučajeve. Šta se, naime dešava, ako je vozilo kojim je načinjen prekršaj u vlasništvu lizing kuće ili pravnog lica?

Okanović ima odgovor i na to.

Pri svakoj kontroli obavezan je alko-test
Foto: M. Milanković / RAS Srbija
Pri svakoj kontroli obavezan je alko-test

- Jednostavno, onaj kome je vozilo oduzeto nastaviće da ga otplaćuje lizing kući. A ako je vozilo vlasništvo firme, ona bi mogla da tuži vozača za naknadu štete - kaže on.

Oduzimanje vozila predviđa i Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju, u delu kojm je regulisan rad taki prevoznika. Naime, oni koji nelegalno taksiraju, ostaće bez vozila. A od januara 2010. godine do danas, doneta su 82 prvostepena rešenja kojima se oduzimaju vozila "divljim" taksistima. Od tog broja 54 rešenja su pravosnažna, a još 28 je ili u postupku uručenja rešenja ili su u procesu žalbe.