Ćirilični stil u kosi

J. Pejović

14. 08. 2016. u 08:15

Poznati podgorički frizer Zoran Vukčević novom radnjom i u Crnoj Gori zaboravljenim pismom ulepšao glavnu ulicu. Damama prisustvo u berbernici nije dozvoljeno

Ћирилични стил у коси

Barber šopovi su trend u svetu. Imaju ih i Beograd i Sarajevo, a od pre nekoliko dana i Podgorica. U Ulici slobode, na dva koraka od hotela "Hilton", koji se uzdiže na mestu srušenog hotela "Crna Gora", ćirilički natpis "Frizer - berberin", ali i Barber shop - haircuts & shaves. Tu je i poruka vlasnika salona Zorana Vukčevića: "Stil je u kosi. Snaga je u bradi".

Ispred salona su klupa i bure koje predstavlja sto. To je mesto za osveženje nakon ulepšavanja, za one koji čekaju, pre svih za dame, kojima prisustvo u berbernici nije dozvoljeno!

- To smo pravilo postavili u znak očuvanja, odnosno vraćanja, starih običaja i duha našeg grada, što je zapravo i razlog otvaranja ovakve radnje - pojašnjava vlasnik Zoran Vukčević.

- U berbernice su ljudi nekada dolazili ne samo zbog brijanja i šišanja, već i druženja, tu su se pričale razne priče, prepričavale dogodovštine, koje nisu za ženske uši. Nadam se da nam dame neće zameriti zbog toga.

Zoran Vukčević je uspešan poslovan čovek, ima više frizerskih salona u glavnom gradu, svaki ima ime napisano latinicom. On i njegovi frizeri okićeni su brojnim nagradama na međunarodnim takmičenjima. Došlo je vreme za nešto novo, a zapravo staro!

- Oduvek sam voleo ćirilicu. Pišem i potpisujem se ćirilicom, ali dok sam bio mlad, razvijao posao, latinica se jednostavno nametnula, uklapali smo se zbog imidža. Sad sam malo "došao sebi" i uradio nešto za svoj merak. Vratio se u vreme kad sam počinjao da učim zanat. Muškarci su se kod berberina osećali "slobodnim" od svojih žena, šalili se se, družili i hteo sam da na neki način pokušam da, ako ne vratim, a onda da ih podsetim na to vreme, koje jeste bilo lepo na svoj način. Izazvala je radnja simpatije građana, pogotovo Podgoričana koji pamte ta vremena o kojima pričam. Ukrasio sam radnju fotografijama starih Podgoričana - frizera, sportista, drugih zanatlija, pa slikama stare Podgorice, čak i iz vremena bombardovanja u Drugom svetskom ratu. Tu su i rekviziti i inventar iz starih berberskih radnji kojih više nema: pokojnog čika Bima Dervanovića, nekadašnje Zadrugarske radnje, zatim starih radnji Mirkovića, Lekića...

Doneo je Zoran iz inostranstva berbersku stolicu iz 1921. godine, najstariji fen iz Beograda, koji je u funkciji, biće toga još, obećava naš sagovornik.

MUŠTERIJA

NA izlazu iz radnje zatičemo mušteriju Dragana Batrićevića, kojeg je upravo ćirilički natpis pozvao u radnju.

- Poslednjih godina, nasilno ili spontano, ćiriličko pismo iščezava iz javne upotrebe u Podgorici. Latinicom su obeleženi nazivi gotovo svih državnih službi, firmi, restorana, radnji. Zato, prolazeći pored tek otvorenog salona nisam mogao da verujem očima, niti da odolim da uđem u sredim frizuru.



UŽIVANjE ZA SVA ČULA



ŠIŠANjE u ovom salonu košta osam evra, brijanje četiri, trimovanje brade, takođe četiri, a za hedonističko brijanje, koje podrazumeva tretiranje kože toplim peškirom te masaža lica glave i vrata, koje traje 20-30 minuta košta sedam evra. Uz to sledi i posluženje: viski, kafa, sok, voda.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije