Još 20 domova za stare je pred zabranom rada

J. Ž. S.

28. 07. 2016. u 17:38

Pojedine socijalne ustanove nisu na vreme podnele zahtev za licencu. Očekuje se da nadležne službe izađu na teren. Biće još kontrola

Још 20 домова за старе је пред забраном рада

Shutterstock

DVADESETAK privatnih domova za stare koji su do sada imali dozvolu za rad nadležnih institucija, nije do predviđenog roka predalo zahtev za ponovno licenciranje. To znači da je njihov rad praktično ilegalan i da će morati da zatvore vrata za korisnike čim službe Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja potpišu nova rešenja.

Kako nam je kazala Biljana Zekavica, načelnica inspekcijskog nadzora pri Ministarstvu, trenutno se upoređuju liste podnetih zahteva sa spiskom dosadašnjih dozvola i vrlo brzo će i zvanično biti doneta rešenja o zabrani rada.

- Najveći broj ovih domova je kapaciteta od 10 do 50 mesta - kaže Zekavica. - Što se nas tiče, oni i sad rade ilegalno, ali im ne možemo zabraniti rad dok ne izađemo na teren, a to će se dogoditi u najskorije vreme. Tu se priča ne završava, pošto ćemo i naknadno kontrolisati da li su nastavili sa radom.

Zekavica kaže da je većina socijalnih ustanova u Srbiji “konkurisala” za licence do 23. maja, kada je bio krajnji rok. Uočeno je, međutim, da neki zahtevi nisu kompletni, a najčešći nedostatak je nepostojanje protivpožarne zaštite u objektima.

- Kada se uoči nedostatak, postupak se prekida dok ustanove ne dostave potrebna dokumenta - kaže ona. - Među domovima koji imaju nekompletnu dokumentaciju ima i onih u državnom vlasništvu. Propisi su jednaki za sve i svi moraju da kompletiraju papire i ispune uslove.

Zekavica naglašava da je samo u maju, kada je isticao rok za licenciranje, u njihovu službu stiglo čak 200 zahteva, iako je za protekle tri godine izdato oko 160 licenci. Većina ustanova, privatnih i državnih, čekala je poslednji trenutak da se prijavi. Procedura nalaže da inspekcija mora da izađe na teren i na licu mesta utvrdi ono što je navedeno u papirima. Za nadzor jednog doma neophodan je najmanje jedan, a nekada i dva dana, kod ustanova većih kapaciteta i sa krupnijim nedostacima. To praktično znači da će nadležnima za izdavanje licenci biti neophodno najmanje 200 dana.

POJAČAN NADZOR

OD uvođenja sistema licenciranja u maju 2013. do početka maja ove godine izdato je ukupno 160 licenci, dok ih je u prethodne dve godine bilo 104, kažu u Ministarstvu. Inspektori socijalne zaštite su stalno na terenu, a rezultati su naročito značajni u poslednje dve godine. Kako navode nadležni, dok se prosečan broj inspekcija u ranijem periodu kretao oko 80 godišnje, u 2014. ih je bilo 172, a u 2015. godini čak 192.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

starac

28.07.2016. 18:01

Bolje bi bilo da drzava izgradi po jos jedan dom u vecim gradovima i Beogradu!ZIDAJU SE NOVI HOTEL-ZATVORI, a domovi za stare ne! Koliko naseg naroda ima para za privatne domove?VULINE, STARAS LI SE O STARIMA???'

Mila

29.07.2016. 12:18

@starac - ...moje pitanje nije upućeno Vulinu,već deci,naslednicima tih staraca: Brinete li o svojim roditeljima?...ili ste navikli da roditelji brinu o vama do četrdesete,pa čim više ne mogu,suvišni su...grubo zvuči,ali gorka istina u Srbiji...a roditeljsko srce sve prašta...imate primera koliko hoćete...

smb

28.07.2016. 18:17

kod nas u CH na 8 miliona stanovnika ima 1200 starackih domova, kreveta ima od 15 do vise stotina zavisno od zgrade odnosno zgrada, i nesto vise od hiljadu gradjana starijih od 100 godina. svako selo ima sa nekim domom u blizini ugovor za starije sugradjane gde da se zbrinu ako zatreba i to se dosta unapred odnosno svake godine planira. nadzor vrse svi, odn. lokalna inspekcija, ako je nesto trenutnog karaktera tada se zove policija koja pise prijavu. to se zove odgovornost. pozdrav.

Sasa

28.07.2016. 19:15

i gde ce taj narod,sto ih drzava ne pruzme u njihove domove,nemaju,a ovi privatni ne valjaju,sramota,uzeli ste im penzije, a sada ce biti i na ulici,stici ce vas bozja kazna