29. jun  2016. 08.32  | Izvor: Tanjug

Keri: Britanija možda uopšte ne izađe iz EU

VAŠINGTON -

Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je sinoć da odluka Britanaca na referendumu 23. juna da njihova zemlja izađe iz Evropske unije možda nikad ne bude realizovana i da zvanični London ne žuri da napusti taj blok.

Keri je, dan nakon što je razgovarao sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, rekao da se odlazeći britanski lider oseća "nespreman" da pregovara o Bregzitu, kojeg uopšte ni ne želi, prenela je agencija AFP.

"Ovo je jedan veoma komplikovan razvod", rekao je Keri na festivalu "Aspen Ideas", govoreći o razlazu Britanije i EU nakon prošlonedeljnog referenduma, na kojem je 52 odsto Britanaca glasalo za izlazak iz Unije.

Keri, koji je u ponedeljak posetio London, rekao je da je Kameron veoma nevoljan da aktivira član 50 Lisabonskog sporazuma, čime se pokreće proces izlaska iz EU, za koji je predviđen rok od dve godine.

Britanski premijer, navodi Keri, "oseća se nemoćno, što je i razumljivo, da bi započeo pregovore o nečemu u šta ne veruje i nema pojma kako će to uraditi".

"A pojma nema ni većina ljudi koja je glasala za izlazak", istakao je američki državni sekretar.

Na pitanje moderatora panela da li to znači da odluka o Bregzitu može da bude povučena i, ako može, kako, Keri je odgovorio: "Mislim da ima više načina".

"Ja ih, kao državni sekretar, ne bih izbacio odmah danas. Mislim da bi to bila greška. Ali ima više načina da se odluka ne realizuje", rekao je Keri.

Zvanični Vašington već dugo podržava snažnu ulogu svojih britanskih saveznika u EU, pa ga je odluka na referendumu u Britaniji iznenadila.

Tagovi
Srodne vesti

Broj komentara: 3

Zlatan  29. 06. 2016. | 15:24
Na kraju će biti "džaba ste krečili"... Ionako su "Bregzit" izglasali većinom engleski i velški ruralni besposličari, frustrirani (s pravom) luzeri globalizacije (nalik našim balkanskim luzerima tranzicije) kojima je đavo (u ovom slučaju: imigracija) kriv... Dotični se ni najmanje nisu obazirali na upozorenja o berzanskim turbulencijama (koje su se desile), budući da sami nemaju šta da izgube, te su u referendumu videli svoju poslednju priliku da najzad pokažu establišmentu srednji prst. I na kraju, referendum po britanskom ustavu ionako nema obavezujuću snagu, već o izlasku/ostanku odlučuje isključivo parlament - toliko o tome. U Engleskoj je London ubedljivo bio za ostanak, ali je unutrašnjost većinom bila za "Bregzit". Takođe, i u Velsu je Kardif (glavni grad) ubedljivo bio za ostanak u EU, nasuprot unutrašnjosti koja je bila za izlazak. Međutim, u Škotskoj i Severnoj Irskoj su i glavni gradovi i unutrašnjost većinski bili za ostanak u EU.
gerila  30. 06. 2016. | 14:20
@Zlatan Dobro se vratio Zlatane.Zalosno je nazivati luzerima,u nasem slucaju, sve one koji su u tranziciji i globalizaciji ostali bez sredstava za zivot,a radi se o milionima ljudi,ciji su zivoti tezi i gori nego u 80-im.Nista nam novo nisi rekao ,vec smo to culi.A mogao si konstatovati da su vladajuci Konzervativci i opozicioni Laburisti bili protiv izlaska iz EU,odluku je doneo narod oko 52% Britanaca"luzera",besposlicara,seljaka,koji nisu imali sta izgubiti.Zar to sto nisu imali sta izgubiti ne govori da su vec sve izgubili,da nista nisu dobili da bi bili zadovoljni postojecim.Porucuju iz SAD da je glupo izlaziti iz jedne velike i jake "organizacije" ,nije im to bilo pravilo 90-ih u slucaju SFRJ,kad su podsticali separatizam,razbijali veliku i jaku i stvarali male i slabe drzava.Nece se raspasti EU jer to SAD nece dozvoliti,treba im ujedinjena Evropa pod njihovom kontrolom,iz ekonomskih i vojnih razloga.Zalosno je sto "demokratija" ne postuje volju naroda,jer referendum nema pravnu snagu.
0
0
gerila  29. 06. 2016. | 23:31
Cini mi se da ce V.Britanija ,ili samo Engleska ,uskoro morati poceti borbu za nezavisnost od SAD.