07. januar  2016. 12.50  →  13.25 | Izvor: RTV, Tanjug, Beta

Bajatović: Godina bez poskupljenja gasa

BANATSKI DVOR -

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da u tekućoj godini neće biti povećanje cene gasa, a da i međunarodne procene za naredne tri godine predviđaju ostanak cene gasa na aktuelnom nivou.

video icon

Bajatović je, u izjavi novinarima tokom posete ministra energetike i rudarstva Aleksandra Antića podzemnom skladištu gasa u Banatskom dvoru, rekao da je prosečna cena gasa na ukrajinsko-mađarskoj granici, gde ga mi, preuzimamo, 170 dolara.

"Ako ne bude velikih oscilacija kursa dolara neće biti promene cene gasa. Gas neće poskupeti, ali ni značajno pojeftiniti", naglasio je Bajatović, navodeći da ne očekuje da će kurs dolara previše oscilirati, bez obzira na izmene na finansijskom tržištu.

Ova godina će, prema njegovim rečima, biti cenovno ugodna za potrošače.

Bajatović ističe da se ne očekuju velike oscilacije cene gasa ni u prvoj polovini iduće godine, kao i da su procene Svetske banke i međunarodnih kompanija da neće biti većeg rasta cene nafte u naredne tri godine, tako da će i cena gasa ostati na ovom nivou.

Srbijagas nema dug prema Gaspromu

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da to preduzeće nema nikakvih dugova prema ruskom Gaspromu i da se i ono što je reprogramiramo redovno prati.

On je najavio da će Srbija u narednom periodu biti uredno snabdevena gasom, naglasivši da postoji strateško partnerstvo između Srbijagasa i ruskog Gasproma, kao i da Rusi u svakom momentu garantuju isporuku tog energenta Srbiji.

"Nismo ugroženi ni količinama, ni ugovorno, ni finansijski", kazao je Bajatović.

Prema njegovim rečima, Srbija nikada nije plaćala penale za nepovučene količine gasa, dok veće količine tog energenta uvek povlači po istim cenama koje su predviđene ugovorom, a takve uslove nema niko u Evropi.

Bajatović je dodao i da ne postoji nijedan razlog za suspenziju međudržavnog sporazuma sa Rusijom kada je u pitanju gas i da je Srbija uvek imala sa ruske strane fleksibilne isporuke gasa.

On je kazao da je počelo restrukturiranje Srbijagasa i najavio da će uskoro biti sprovedeno i organizaciono restrukturiranje u smislu podele na preduzeća - Transportgas Srbija i Distribucijagas Srbija, uz matičnu kompaniju Srbijagas.

Bajatović je rekao da su u toku radni sastanci oko izgradnje druge faze podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor kako bi kapacitet bio do jedne milijarde kubnih metara gasa, a investicije u to proširenje se procenjuju na oko 70 miliona evra bez gasovoda.

"Kada posedujete skladište u svom dvorištu, velike su uštede jer se onda pojeftinjuju mnogi troškovi, a ujedno mogu da se i lako peglaju pikovi potrošnje na domaćem tržištu", kazao je on.

Antić: Energetska situacija potpuno stabilna

Energetska situacija u Srbiji je potpuno stabilna, jer je proizvodnja električne energije potpuno pouzdana, a snabdevanje gasom je uredno, izjavio je danas ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

On je, posle obilaska podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru, kazao da se tu trenutno skladišti oko 420 miliona kubnih metara gasa, što, kada je u pitanju gas, obezbedjuje apsolutnu energetsku bezbednost Srbije.

Antić je dodao da je iz tog skladišta prethodnih dana gradjanima, privredi i daljinskim sistemima grejanja dnevno isporučivano izmedju 10 i 12 miliona kubnih metara gasa.

Ministar je rekao da su se kompanije koje se baƒve distribucijom i prenosom električne energije bolje pripremile ove godine i da je broj kvarova i potrošača bez struje daleko manji nego prethodnih godina.

"U ovom momentu nemamo većih problema, jedini problem je u brdsko-planinskim zaseocima u opštini Knjaževac, ali se nadam da će ekipe (Elektroprivrede Srbije i Elektromreže Srbije) u toku dana i taj problem rešiti", kazao je Antić novinarima u Banatskom dvoru.

Antić je danas čestitao Božić svim gradjanima koji slave i zahvalio zaposlenima u energetskom sektoru, jer je, danas, njih oko 15.000, na dežurstvu i oko 5.000 u pripravnosti, kako bi se snabdevanje energentima odvijalo uredno i nesmetano.

 

Tagovi
Srodne vesti

Broj komentara: 1

Daba  07. 01. 2016. | 18:17
Konačno da se kaže cena na granici. Kada se te cene uporede sa maloprodajnom cenom kod nas, 100 % više, gas i zbog kalorične moći ne bi trebao da poskupi bar 3 godine za redovne platiše. Drugo, tražim formulu da i moja potrošnja bude pridodata ostalom dugu i skupština donese adekvatnu odluku.Takođe za struju donesite tarifni sistem EU pa je poskupljujte i usklađujte koliko vam volja. Sa važećim tarfnim sistemom, kod nas je struja za potrošače skuplja nego u EU. Šta vi to pokazujete MMF-u, koje cene, kada traži poskupljenje struje???