G DATA: Svakog minuta se otkrije 12 novih malvera

Vesti, 26.10.2015, 01:00 AM

G DATA: Svakog minuta se otkrije 12 novih malvera

Svakog minuta u proseku se registruje 12 novih malvera. Stručnjaci nemačkog proizvođača antivirusa kažu da je broj novootkrivenih malvera porastao za 64,8% u odnosu na prvu polovinu prošle godine i da se očekuje da ukupan broj malvera ove godine bude znatno iznad onog koji je zabeležen prošle godine. Samo u prvoj polovini 2015. otkriveno je 3 045 722 novih malvera.

SAD, Kina i Francuska su zemlje koje hostuju najviše zlonamernih i lažnih web sajtova, kažu iz G DATA. Ukrajina je prvi put među 10 zemalja koje hostuju najviše malicioznih web sajtova, i nalazi se na četvrtom mestu ove liste.

Po prvi put, web sajtovi iz oblasti zdravstva su najčešće svrstavani u zlonamerne (26,6%), dok su sajtovi koji su u vezi telekomunikacija i tehnologija na drugom mestu. Novitet na “Top 10” listi u ovoj kategoriji su sajtovi koji su svrstani u kategoriju “lični oglasi i upoznavanje”. Sajtovi iz ove kategorije nude instalaciju premium servisa ili su odgovorni za skupe telefonske pozive.

Na “Top 10” listi sprečenih napada malvera dominiraju adware i potencijalno neželjeni programi (PUP, Potentially Unwanted Programs). Deaply i Graftor preovladavaju među ovim malicioznim programima.

Istraživači iz G DATA kažu da je novo i to što se sada exploiti za bezbednosne propuste dodaju exploit alatima u roku od nekoliko dana. Zbog toga korisnici koji ne ažuriraju svoje sisteme vrlo lako mogu postati žrtve sajber kriminalaca. Hakeri koriste exploit alate uz pomoć kojih krišom proveravaju računare tražeći neki od velikog broja bezbednosnih propusta koji mogu biti iskorišćeni za nevidljivu i automasku infekciju (drive-by infekciju) računara.

Bezbednosni propusti u Adobe Flash su najčešće korišćeni za nevidljive i automatizovane napade i kompromitovanje računara. Exploiti za propuste u Java se sada retko koriste zbog toga što većina popularnih browsera koristi “click to play” funkciju.

Kada je reč o bankarskim malverima, Swatbanker je najčešće viđena familija malvera u prvih šest meseci ove godine, a za njom sledi poznata familija bankarskih trojanaca ZeuS.

“Oko tri četvrtine korisnika interneta obavlja novčane transakcije online, pa su sajber kriminalci prepoznali ogromne mogućnosti za napade”, kaže Endi Hojter iz G DATA. “Zbog toga nije iznenađenje to što vidimo značajan porast u napadima bankarskih Trojanaca po prvi put od 2012. godine.”


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje