Srbija

Utorak, 13.10.2015.

13:04

Niže državne dnevnice - glavobolja privatnicima

Smanjenje dnevnica državnim službenicima sasvim neočekivano stvorilo je problem privatnom sektoru, koji će zbog toga imati dodatni trošak.

Izvor: B92, Jelena Stjepanović

Default images
Foto: Thinkstock

Vlada Srbije usvojila je prošle nedelje izmene Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, kojim je sprovela svoj naum da državnim činovnicima smanji dnevnice za putovanja u zemlji i inostranstvu.

I to ne bi bilo ništa sporno da, možda i nehotice, nije privatnom sektoru stvorio obavezu da plaća dodatni porez, ukoliko želi da svojim zaposlenima isplati dnevnice veće od onih koje je država propisala za svoje službenike.

Kako je do toga došlo?

Zakon o porezu na dohodak građana propisuje da se ne plaća porez na dohodak građana na "dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo do iznosa propisanog od strane nadležnog državnog organa".

Propis koji određuje "neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo" jeste upravo Uredba o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika.

U toj uredbi posle poslednjih izmena piše: "Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se troškovi ishrane i gradskog prevoza u mestu boravka u inostranstvu u iznosu od 15 evra na svaka 24 časa provedena u inostranstvu". Ne postoji više razlika u visini neoporezivog iznosa dnevnice za različite zemlje već samo jedna jedinstvena od 15 evra.

Zbog toga svi koji isplaćuju dnevnice koje premašuju neoporezivi deo moraju da plate porez od 10 odsto.

Vojvođanski IKT klaster pozvao je Vladu Srbije da meru ograničavanja dnevnica na 15 evra za putovanja u inostranstvo primeni samo u državnoj upravi i da privrednicima omogući da svojim zaposlenima i dalje plaćaju realne troškove u inostranstvu, bez dodatnog oporezivanja.

Vojvođanski IKT klaster je u saopštenju naveo da je uredbom kojom je maksimalni iznos dnevnica smanjen sa od 30 do 130 evra na 15 evra, drastično smanjena neoporeziva visina dnevnice za službena putovanja u inostranstvo.

"Ukoliko ćete ubuduće isplaćivati dnevnice za inostranstvo u iznosu većem od 15 evra, tada morate na iznos veći od 15 evra obračunati porez u visini od 10 odsto i tek po plaćanju tog poreza moguće je podići dnevnice u gotovini ili ih uplatiti na tekući račun radnika", objašnjava se u saopštenju.

Ocenjuje se da će takve mere dovesti do negativnih efekata po privredu, jer nema nikakve sumnje da će najviše biti pogođena preduzeća koja često šalju svoje zaposlene na službeni put u inostranstvo, a to su firme koje izvoze, imaju strane partnere i dobro posluju na stranim tržištima.

Šta kažu propisi?

Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to, između ostalog, za vreme provedeno na službenom putu u zemlji, kao i za vreme provedeno na službenom putu u inostranstvu.

Neoporezivi iznosi dnevnice za službeni put u zemlji i službeni put u inostranstvo uređeni su Zakonom o porezu na dohodak građana, kojim je propisano da se ne plaća porez na zarade na primanja zaposlenog po osnovu dnevnice za službeno putovanje u zemlji do iznosa od 2.168 dinara, odnosno dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo do iznosa propisanog od strane nadležnog državnog organa.

Kada je reč o visini neoporezivog iznosa dnevnice za službeni put u zemlji on je direktno propisan Zakonom u iznosu od 2.168 dinara, tako da je limitiranje iznosa dnevnice za službeni put u zemlji za državne službenike i nameštenike u Uredbi o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, bez uticaja na neoporezivi iznos koji je direktno propisan Zakonom.

Za razliku od dnevnice za put u zemlji, gde Zakon direktno propisuje visinu neoporezivog iznosa, kada je reč o visini neoporezivog iznosa za službeni put u inostranstvo Zakon upućuje na iznos koji je propisan od strane nadležnog državnog organa, a to je iznos koji je propisan Uredbom i glasi: "Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se troškovi ishrane i gradskog prevoza u mestu boravka u inostranstvu u iznosu od 15 evra na svaka 24 časa provedena u inostranstvu."

S obzirom da se ovde Zakon oslanja na iznos koji je propisan Uredbom, poslodavci koji nakon stupanja na snagu Uredbe o izmenama i dopunama Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika, odnosno od 14.10.2015. godine, budu isplaćivali dnevnice za službeni put u inostranstvo u iznosu većem od 15 evra na svaka 24 časa provedena u inostranstvu (ovaj iznos se primenjuje za sve države) moraće na razliku da plate porez na zarade u iznosu od 10 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Dobili su naređenje: Zatvarajte sve

Kanada je naredila da dve tehnološke kanadske kompanije Bluvec Technologies i Pegauni Technology obustave poslovanje, zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost, saopštilo je kanadsko ministarstvo za inovacije.

9:53

25.5.2024.

1 d

Svet

"Brže, gomilajte dok EU ne odreaguje"

Evropa gomila zalihe kafe kako bi izbegla teškoće koje bi mogle izbiti početkom naredne godine stupanjem na snagu uredbe Evropske unije o suzbijanju krčenja šuma, objavila je Međunarodna organizacija za kafu (ICO).

13:19

25.5.2024.

1 d

Podeli: