Dečji dodaci na proveri

J. Ž. SKENDERIJA

12. 06. 2015. u 15:26

Najavljene izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici. Studija Unicefa pokazala je da samo polovina mališana koji primaju dečji dodatak živi u najsiromašnijim porodicama

Дечји додаци на провери

Niko nije proveravao treba li pomoć porodicama koje su je dobijale

IZMENE Zakona o finansijskoj podršci porodici, pod čiju ingerenciju spadaju dečji i roditeljski dodaci, pomoć i nega drugih lica, trebalo bi da budu usvojene do kraja godine, saznaju "Novosti" u Ministarstvu rada.

Zloupotrebe prilikom podnošenja dokumenata za primanje dečjeg dodatka u Srbiji su višedecenijska praksa roditelja i niko se nikada nije bavio njihovom proverom. Na taj način kakvu-takvu nezasluženu finansijsku korist sticali su oni kojima to nije bilo neophodno i uzimali novac ne od države već od dece kojima je taj dodatak zaista potreban....

Nedavna studija Unicefa i Republičkog zavoda za statistiku, koja je rađena na reprezentativnom uzorku od 7.500 domaćinstava i 2.000 domaćinstava u romskim naseljima, pokazala je da samo polovina mališana koji primaju dečji dodatak živi u najsiromašnijim porodicama i da oni najteže ostvaruju svoja zakonom zagarantovana prava.

Prema rečima Aleksandra Vulina, ministra za rad, Zakon o finansijskoj podršci porodici je "težak" 52 milijarde dinara i normalno je da ne može da se radi na brzinu.

UNICEF - Svako deseto dete koje od države dobija novac živi u najbogatijim porodicama u Srbiji - kažu u Unicefu. - Uzroci ovih nepravilnosti mogu biti raznovrsni, od neprijavljivanja onih koji po zakonu imaju pravo do administrativnih grešaka u službama za dečje dodatke.

- Da bismo napravili promene, mora da proradi centralni registar - smatra Vulin. - Ovih dana razgovaramo s rukovodstvom kako da omogućimo direktnu uplatu. Da bi planirana rešenja imala efekta, nekoliko važnih ministarstava mora da se objedini. On reformiše čitavu državnu upravu. Tu pre svega mislim na odeljenja za dečju zaštitu pri lokalnim samoupravama, centre za socijalni rad, centralni registar, ministarstva finansija i zdravlja. Takođe i nekoliko zakona mora da se prilagodi tome. Bolje da ja nisam u pravu i pogrešim, nego da zakon bude loš.

Prava iz ove oblasti, tvrde u Ministarstvu rada, neće se umanjivati, ali biće precizirana. Više neće biti dozvoljeno "pumpanje proseka" za, na primer, porodiljska odsustva, jer je cilj da novac ide u prave ruke. Posle stupanja na snagu najavljenih izmena, proveravaće se imovinsko stanje porodica kako bi se utvrdilo da li im je zaista potrebna pomoć države za dete.

- Ovim izmenama omogućiće se da se finansira odgovorno roditeljstvo, kao i da roditelji imaju obavezu da dete redovno ide u školu - kaže Vulin. - Do sada niko nije kontrolisao ni da li dete uredno ide u školu i da li je dečji dodatak neophodan porodicama koje su ga i dobijale.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Младен

13.06.2015. 13:26

У Србији је дечји додатак врло мали и не задовољава потребе једног детета од рођења па до пунолетства. Са друге стране да би се право на дечји додатак могло да оствари потребно је да родитељи прибаве низ докумената и да утроше пуно времена па кад предају захтев онда се као услов поставља страшно минимални цензус за приходе које остварује породица,што није добро и што не доприноси повећању наталитета у нашој земљи,зато би требало ово питање још више либерализовати,ако желимо повећање деце.

sale

16.06.2015. 08:41

Ceo sistem se zasniva na fori da kao drzava mnogo brine o deci i strasno joj je stalo do toga a sa druge strane sve cini da taj isti mizerni deciji dodatak od par hiljada dinara mesecno dobije sto manji broj dece a kao izgovor lupetaju da dobrostojeci roditelji konstantno apliciraju za isti. Samo pogledajte koliko je mali cenzus za ostvarivanje ovog prava i sve ce vam biti jasno a uz put vam traze gomilu bespotrebnih dokumenata dok vecina roditelja sama ne odustane od istog toliko o birokratiji

rade

20.06.2015. 11:41

ovo je besmisleno trabunjanje političara,jer dobrostojeći roditelji neće nikad da se bakću sa birokratijom za par hiljada dinara