Capital.ba

Samo osam zahtjeva za legalizaciju objekata u Srebrenici

09.02.2015. / 17:15

srebrenicaSREBRENICA, Zamjenik načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove u opštini Srebrenica Nermin Alivuković rekao je da je slabo interesovanje vlasnika bespravno izgrađenih objekata sa područja ove opštine za njihovu legalizaciju, i da je do sada podneseno svega osam zahtjeva.

Zakon o uređenju prostora i građenju Republike Srpske nalaže da do 24. maja vlasnici svih nelegalno izgrađenih objekata u Srpskoj podnesu zahtjeve opštinskim organima za legalizaciju.

Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske upozoravaju da neće biti produžavanja roka za podnošenje zahtjeva za legalizovanje objekata.

Alivuković je pozvao sve stanovnike ove opštine koji imaju takve objekte da podnesu zahtjeve u datom roku, i dodao da su ovo najpovoljniji uslovi za legalizaciju, te da se ovaj zakon odnosi i na objekte u seoskim područjima.

On ističe da je nadležno opštinsko odjeljenje pripremilo obrasce i pokrenulo aktivnost za legalizaciju stambenih i drugih objekata koji su nelegalno izgrađeni i uputilo poziv vlasnicima takvih objekata da popune osam potrebnih obrazaca i predaju ih na opštinski protokol za legalizaciju tih objekata.

“Na osnovu primljenih zahtjeva nadležna opštinska služba će u roku 30 dana obaviti uviđaj na licu mjesta i pristupiti izdavanju rješenja o legalizaciji”, kaže Alivuković.

Prema njegovim riječima, u ovoj opštini, kao i u većini drugih, nemaju podatke o broju nelegalnih objekata.

“Objekti koji su izgrađeni do 1980. godine kada je obavljeno avionsko snimanje područja Srebrenice su legalizovani, dok se za ostale koji su izgrađeni bez građevinske dozvole moraju podnijeti zahtjevi za legalizaciju”, pojasnio je Alivuković.

Nekoliko hiljada objekata u srebreničkoj opštini u ratu je izgorjelo i uništeno, a nakon rata su građeni novi za koje vlasnici nisu prikupljali potrebnu dokumentaciju i takvih objekata je, prema procjenama opštinskih službi, nekoliko hiljada, od kojih je 2.500 stambenih.

Alivuković kaže da su osnovni razlozi zbog kojih vlasnici ne podnose zahtjeve za legalizaciju objekata neriješeni imovinsko-pravni odnosi u vezi sa vlasništvom zemljišta, gdje su objekti izgrađeni, zatim loše materijalno stanje koje onemogućava vlasnike da izdvoje sredstva za legalizaciju, kao i stvorene loše navike kod mnogih građana da izbjegavaju plaćati bilo kakve obaveze čekajući da im neko subvecioniše, otpiše ili barem reprogramira dugove.

On je upozorio vlasnike nelegalnih objekata da treba da podnesu zahtjeve za legalizaciju i ako nemaju riješene imovinsko-pravne odnose, jer u suprotnom može doći do uklanjanja nelegalnih objekata nakon isteka roka za legalizaciju. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!