Hrvati Srbima duguju 80 penzija

J. Ž. SKENDERIJA

28. 01. 2015. u 21:00

Državni fond susedne zemlje duguje krajiškim Srbima oko 80 penzionih čekova. Nijedan dogovor sa srpskom stranom nije ispoštovan

Хрвати Србима дугују 80 пензија

PREGOVORI između Srbije i Hrvatske o isplati zaostalih penzija Srbima iz ove bivše jugoslovenske republike ušli su u sedmu godinu. Pomaka čini se ni posle toliko vremena nema i svi su izgledi da će o dugu bivše domovine od oko, kako procenjuje Udruženje penzionera iz Hrvatske, 80 čekova, pregovarati i njihovi naslednici.

Povodom rešavanja navedenog pitanja, do sada je održano deset sastanaka, na kojima su prisustvovali predstavnici resornih ministarstava i penzionih fondova Srbije i Hrvatske, kao i Zavoda za socijalno osiguranje i Komesarijata za izbeglice. S obzirom da izneti problem traje predugo, na njegovom rešavanju insistirao je i ministar Aleksandar Vulin, kod svog hrvatskog kolege.

- Od početka razgovora, naša strana je zastupala stav da svi na koje se navedeni problem odnosi, treba da budu obeštećeni, dok su Hrvati isticali zakonska ograničenja u vezi sa mogućnošću isplate dospelih neisplaćenih penzija - kažu u Ministarstvu rada. - Hrvatska strana je najpre tvrdila, da nema informaciju o broju korisnika kojima je obustavljena penzija, ali su, ipak, došli do podatka.

Na poslednjem sastanku, održanom krajem 2013. u Beogradu, predstavnici Hrvatske su izneli brojku, da je identifikovano i pregledano 11.676 korisnika kod kojih je prekinuta isplata usled obustave platnog prometa. - Predstavnici Hrvatske tvrde da u okviru njihovih važećih pravnih propisa nije moguće isplatiti penzije za period duži od jedne godine unazad, pa su predložili da je rešenje jedino moguće izmenom postojećeg sporazuma o socijalnom osiguranju između dve države. Ovaj stav je prihvaćen, pa je dogovoreno da hrvatska strana pripremi i dostavi inicijativu i tekst predloga za izmenu tog sporazuma - naglašavaju nadležni.

ĆIRILICA PREMA podacima Udruženja penzionera iz Hrvatske, Hrvatski penzioni fond je odbijao zahteve Srba samo zato što su napisani ćirilicom, iako na to nije imao pravo.

Susedi, međutim, nisu postupili u skladu sa dogovorenim. U komunikaciji s nadležnim ministarstvom Hrvatske, predloženo je da se održi pripremni sastanak u Beogradu do kraja 2014, na kojem bi bili definisali stavovi o spornim pitanjima, kao i o načinu njihovog rešavanja, a naročito, da li će se izmene odnositi i na uređivanje pitanja dospelih neisplaćenih penzija. Ni to nije prihvaćeno, već je nastavljena prepiska između nadležnih ministarstava.

- Regionalni proces pregovaranja između četiri države započet je još 2008. - kaže Danijela Popović Roko, pomoćnik komesara za izbeglice. - Jedan od problema koji je stavljen na dnevni red su, osim imovine, obnove i stanarskog prava, bile i penzije. Njihova isplata prekinuta je u periodu od 1991. do 1996. godine obustavljanjem platnog prometa između dve zemlje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Milan Medic

28.01.2015. 21:46

Oduglovace ,smisljeno, da priroda ucini svoje . Hrvatska drzava je pazljivo pripremljen projekat koji je izuzetno efikasan protiv Srba , ali i mnogobrojnih , nepocudnih Hrvata ! Da nije "balansa" od vise stotina hiljada laznih boraca koji su , bukvalno, placeni po jedinci pariotizma , odavno ne bi bila " lijepa nasa", nego otisla u tri lepe !

realni

29.01.2015. 08:07

Ratovali protiv drzave ,nisu je priznavali, niti je danas priznaju, a traze penzije to samo Srbin moze

Logic

29.01.2015. 21:31

@realni - Realno si u pravu. Samo je Srbin mogao po završetku Velikog rata da zadrži u službi i ne ukine činove oficirima Hrvatske koji su itekako ratovali protiv Srba, da ih, štaviše, unapređuje i u više činove i, da im daje i penzije, i druge povlastice i njima i njihovim porodicama.Čudan stvor, taj Srbin.

Popaj

08.02.2015. 23:31

@realni - Nisu svi ratovali da jesu i da je u Srbiji sprovedena totalna mobilizacija ti bi sada pisao ćirilicom i slušao Bože pravde svako jutro.