Društvo

MAŠTARIJE: Piramide su sagradili vanzemaljci i Atlantiđani?

Objavljeno: 23.11.2014 | 10:48Izvor: Kurir

Dugotrajnost građevina iz Doline kraljeva i iz Srednje Amerike zbunjuje vekovima, pa su mnogi smislili najneverovatnije teze o nastanku

Egipatske piramide već milenijumima ponosno prkose zubu vremena, a ništa manje grandiozne i izdržljive nisu ni mlađe piramide sagrađene u Srednjoj Americi ili one iz drugih delova sveta. Zato i nije čudno što ove strukture dugo zbunjuju ljude, te smišljaju najneverovatnije teorije o njihovom nastanku.

Tako je u poslednjih vek i po nastalo pravo brdo neverovatnih teza - od toga da je piramide gradio Noje i da su Egipćani imali tehnologiju koja je omogućavala levitaciju kamenih blokova, do toga da su ih sagradili vanzemaljci ili pripadnici civilizacije Atlantide.

Istorija jasna

Što se istorije tiče, nije mnogo toga nejasno kad je o izgradnji piramida reč. Egipatske piramide nastale su uglavnom u vreme Starog i Srednjeg kraljevstva, između 27. i 17. veka stare ere, i bile su grobnice faraona. 

Kako su naučnici više puta objasnili, gradile su ih desetine hiljada radnika, a za prebacivanje teških kamenih blokova korišćene su prilično napredne, ali ne i neverovatne tehnike.

Srednjeameričke piramide nastajale su u različitim periodima. Neke u vreme Maja, druge u doba Teotihuakana, treće u vreme Asteka. Zato su pojedine građevine stare oko 3.000 godina, a druge svega pet vekova. Za razliku od egipatskih, one nisu bile nekropole, već hramovi i skoro sve su na vrhu imale platformu s manjim hramom.

1 Indijanski hram... La Kvemada 2 Osumnjičeni za pomaganje... Vanzemaljci grade piramide 3 Veliki graditeljski podvig u Srednjoj Americi... Velika piramida u Čoluli1 Indijanski hram... La Kvemada 2 Osumnjičeni za pomaganje... Vanzemaljci grade piramide 3 Veliki graditeljski podvig u Srednjoj Americi... Velika piramida u Čoluli

Prve teorije

Uprkos brojnim izvorima o izgradnji, već dugo cvetaju najrazličitije teorije o nastanku piramida. Iako je pojedinih pogrešnih teorija bilo i u srednjem veku, kad su verovali da su piramide skladišta žita opisana u Bibliji, piramidologija kao pseudonauka rođena je 1859, kad je Džon Tejlor objavio knjigu „Velika piramida: 
Ko ju je sagradio i zašto“. On je zaključio da su graditelji piramida znali vrednost broja pi i da je to dokaz da je iza svega stajao bog. Zato je izašao s tezom da je spomenik napravio Noje.

- Onaj koji je sagradio barku bio je najkompetentniji da osmisli i sagradi Veliku piramidu - tvrdio je Tejlor.Njegove teorije su naučnici odmah ismejali.

Graditelji s Atlantide

Američki kongresmen Ignacije Lojola Doneli 1882. godine objavio je knjigu „Atlantida: Prepotopski svet“, u kojoj je tvrdio da postojanje Atlantide nije samo priča, već istina.

- Stanovnici Atlantide prvi su stvorili civilizaciju pre velikog potopa. Taj moćni narod imao je kolonije po celom svetu, a piramide koje su sagradili u tim kolonijama su najvidljiviji primer njihovog uticaja - napisao je on.

Iako su naučnici poput Keneta Federa objasnili da su egipatske i srednjoameričke piramide različite i po nameni i po stilu gradnje da nije moguće da ih je gradila ista civilizacija, teorija o Atlantiđanima je nastavila da cveta.

Astronauti

Ova teorija otvorila je vrata još smelijim tvrdnjama, da piramide nisu gradili pripadnici izgubljene civilizacije, već neko mnogo napredniji od njih - vanzemaljci.

Da li je slučajno to što kad se visina Keopsove piramide pomnoži s milion dobijamo približno rastojanje između Zemlje i Sunca? Da li je slučajno što meridijan koji prolazi kroz piramidu deli kontinente i okeane na dva jednaka dela? Teško. S brojem ljudi koji je živeo u Egiptu bilo bi potrebno najmanje 600 godina da se od dva i po miliona kamenih blokova napravi Keopsova piramida. Ova piramida je dokaz tehnike koju ne možemo da razumemo jer ni danas nijedan arhitekta ne bi mogao da napravi njenu kopiju - piše Erik von Daniken u knjizi „Kočije bogova“ i dodaje da su piramide, ali i Stounhendž ili glave s Uskršnjih ostrva stvorili antički astronauti, posetioci s drugih planeta.


Pratite najnovije vesti putem naše Facebook stranice, Twitter-a ili preko Android aplikcije na vašim telefonima.

  Facebook Komentari
Pratite nas na facebook-u