Notari umesto sudova i opština

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ

08. 08. 2014. u 21:15

Javni beležnici na dužnosti od 1. septembra, prva 94 položila zakletvu. Očekivani efekat - znatno ubrzanje ostavinskih rasprava

PRVA 94 javna beležnika položila su juče zakletvu pred ministrom pravde Nikolom Selakovićem, u Skupštini Srbije. Oni su izabrani za područja 32 osnovna suda i počeće da rade 1. septembra. Ovo, međutim, nije konačan broj. Planirano je da ih bude skoro 371, odnosno po jedan na 25.000 stanovnika.

Na prvom konkursu za imenovanje beležnika prijavilo se 178 kandidata, od čega 103 za javnobeležnička mesta u Beogradu. U pet opština (Gornji Milanovac, Vrbas, Aranđelovac, Kikinda i Požega) bio je raspisan konkurs, ali se niko nije prijavio.

- Uvođenje notarijata doprineće rasterećivanju sudova, bržem odvijanju pravnog prometa i sigurnom ostvarivanju zaštite prava i interesa građanja - istakao je Selaković, i izrazio očekivanje da će notari posao obavljati stručno, profesionalno i odgovorno.

Oni će preuzeti mnoge poslove koje su do sada obavljali sudovi i lokalne uprave. Tako, kupci i prodavci kuća i imanja neće više ići u sud da overe potpise na kupoprodajnim ugovorima, već će to raditi kod beležnika. Kod njega će ići i kupac koji podiže kredit da bi došao do stana, da mu ovaj overi potpis na ugovoru o hipoteci, kao i maturant koji konkuriše za upis na fakultet da overi prepis svedočanstva. Penzioneri će se obraćati beležnicima zbog izdavanja potvrde da su u životu, da bi nastavili da ostvaruju pravo na penziju, a notar će sprovoditi i postupak za raspravljanje zaostavštine posle nečije smrti. On će od naslednika uzimati nasledne izjave i donositi ostavinsko rešenje.

Pored sastavljanja isprava i poslova overe, koji će biti u isključivoj nadležnosti javnih beležnika, notarima može biti poveren i značajan deo nadležnosti sudova, pre svega iz vanparnične materije. U Srbiji, u kojoj je ostavinske poslove dosad obavljao sud, procenat nerešenih predmeta kreće se između 30 i 40 odsto. U Hrvatskoj, u kojoj je to prebačeno na notare, između 13 i 16 odsto!

Prema rečima Selakovića, javno beležništvo je služba od javnog poverenja, a beležnik obavlja tu delatnost kao isključivo i stalno zanimanje. Njegov pečat u stvarima iz beležnikovog delokruga zamenjuje pečat suda. Ministar je notarima poručio da u obaljanju posla budu samostalani i nezavisani, i najavio je da će se nastaviti raspisivanje konkursa i održavanje ispita za javne beležnike dok ne bude popunjen broj.


KOMORA

SKUPŠTINA beležnika biće održana 15. avgusta i na njoj će biti formirana Komora javnih beležnika i njeni organi, biće usvojen Statut, Javnobeležnički poslovnik i Poslovnik o radu Skupštine. Do 1. septembra biće usvojene i mnoge zakonske izmene da bi se stekli uslovi za nesmetan početak rada notara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Cica Glisa

09.08.2014. 07:34

U Crnoj Gori je, objavljena knjiga "OSTAVINSKI POSTUPAK" u kojoj je na jednostavan nacin, razumljivo i laicima, prikazano koja su prava svih naslednika u ostavinskom postupku! Dakle, doslo je vreme da i kod nas, (pojedini) advokati vise ne budu "najveci naslednici" tudje imovine!!! Eto prilike da se vise nikada ne dogadjaju svadje, razmirice i preganjanja po sudovima oko nasledja.

Mik

09.08.2014. 13:43

Sve je to super,notari su vrlo korisni. Samo je problem što je većina izabrana preko veze jer se tu vrte velike pare,pa su zbog toga mnogi ostavili i advokaturu i mnoge druge poslove,kako bi postali notari. Negde sam pročitao da je jedan notar u Ljubljani imao zaradu skoro milion eura na godišnjem nivou,pa vi vidite zašto su se jurile veze i vezice.