Najnovije vesti
Vesti Ekonomija
Sramotno: Ni ministarstva ne plaćaju poreze na vreme

Sramotno: Ni ministarstva ne plaćaju poreze na vreme

Vlada Srbije za dve nedelje razmatraće izmene Zakona o poreskom postupku, kojima će Poreskoj upravi biti dato ovlašćenje da obelodani imena najvećih dužnika državi na ime poreza i doprinosa, a kako „Blic“ saznaje, na listi dužnika se nalaze i ministarstva u Vladi Srbije i pojedine državne institucije.

U Ministarstvu finansija kažu za “Blic” da izmene Zakona o poreskom postupku i administraciji, kojima bi bila ukinuta zabrana objavljivanja imena dužnika, još nisu bile na Vladi, a da moraju da idu i u Skupštinu.

- Na izmenama se radi, treba da se usaglasimo i sa premijerom i očekujemo da se sve završi do kraja ove godine - kaže za “Blic” Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija.

Međutim, pre tačno mesec i po dana u Vladi Srbije su nam rekli da je nacrt izmena zakona spreman i da će ga ministri razmotriti do kraja oktobra. Ovaj rok biće probijen za najmanje mesec dana, jer su nam juče ponovo poručili da su izmene u proceduri i da bi trebalo da budu na Vladi za oko dve nedelje.

Prema najavama, Poreska uprava bi svakog meseca trebalo da objavljuje imena 100 najvećih dužnika za poreze i doprinose.

- Kod fizičkih lica otkrićemo ime i prezime i visinu duga, a kod pravnih naziv preduzeća ili institucije, ime vlasnika i dugovanje. Biće tu i imena poznatih privrednika, javnih preduzeća, te državnih institucija i ministarstava - kaže izvoz “Blica” iz Poreske uprave, i dodaje da se spisak dužnika svakodnevno produžava.

Prema najnovijim podacima, preduzeća za poreze i doprinose duguju oko 370 milijardi dinara, što je za 130 milijardi više nego u avgustu ove godine. To u Fondu PIO stvara sve veću rupu, koju krpi ionako plitka državna kasa, a neodrživost penzionog sistema sve je izvesnija, znajući podatak da za jednog penzionera radi nešto više od jednog radnika.

Mehanizme koji će naterati poslodavce da redovno uplaćuju doprinose pre dve godine je prvi obećao Mlađan Dinkić, tadašnji ministar ekonomije. Predlog da se imena dužnika objavljuju početkom 2011. dao je direktor Poreske uprave Dragutin Radosavljević.

- Ne treba nikoga štititi, a javno objavljivanje dužnika imaće i preventivnu ulogu u plaćanju poreza. Zakon bi trebalo da stupi na snagu do kraja ove godine - izjavio je Radosavljević nakon što je podneo inicijativu za objavljivanje imena poreskih dužnika sredinom jula ove godine.

U Poreskoj upravi polaze od toga da rukovodiocima javnih i privatnih preduzeća, a posebno ministarstvima, ne ide u prilog da budu na stubu srama. Smatraju čak da bi obelodanjivanje dužnika bilo efektnije od dosadašnjih mera.

Poreska uprava je za prvih devet meseci 2011. podnela 1.700 krivičnih prijava i oko 50.000 prekršajnih zbog neplaćanja. Kazne po ovim prijavama nisu male, od 100.000 dinara do milion dinara za pravno lice i od 5.000 do 50.000 za odgovorno u preduzeću. Koliko je, međutim, poslodavaca i platilo novčanu kaznu, znaju samo sudovi, gde postupci u proseku traju i dve godine.

Izvor “Blica” iz Poreske uprave tvrdi da će otkrivanje imena dužnika biti prvi korak u boljoj naplati doprinosa, a da efekte drugog poteza treba očekivati od početka 2012. godine.

- Uplatu doprinosa tada će početi da kontrolišu banke. Poslodavac praktično ne bi mogao da isplati zaradu a da pre toga ne izmiri obavezu prema državi i radnicima. Ovakav predlog Poreske uprave je prihvatilo Ministarstvo finansija i očekujemo da bude unet u Zakon o poreskoj administraciji do kraja ove godine. Tada je na potezu Narodna banka Srbije - kaže naš izvor.

Poreska uprava bankama će obezbediti softver pomoću koga će bankari moći da uđu u poresku bazu i vide kako je poslodavac plaćao doprinose. Ovakvo rešenje je najsličnije onome što je nekada radila Služba društvenog knjigovodstva SDK.