Struju ćemo dobijati od otpada iz Vinče

V. R. - M. T. K.

19. 06. 2017. u 21:00

Za uređenje deponije u Vinči zainteresovano pet firmi. U trci najveće svetske kompanije koje se bave upravljanjem otpadom

Струју ћемо добијати од отпада из Винче

Deponija u Vični je najcrnja ekološka tačka u Evropi / Foto N. Skenderija

POSLE tri godine priprema, sledećeg meseca konačno počinje da se rešava najveći ekološki problem u Evropi - deponija Vinča. Na adresu gradske uprave stiglo je pet ponuda za javno-privatno partnerstvo. Otvaranje koverata biće 13. jula, i tada će se znati koja strana firma će o svom trošku sanirati i zatvoriti vinčansku deponiju, a od nove otpad pretvarati u električnu i toplotnu energiju.

- Od prvobitno 11 prijavljenih, priznate su kvalifikacije za pet kompanija, od čega očekujemo ponude iz najmanje tri, a možda i svih pet. To su FCC, Suez, Veolia, Urbaser... One važe za najveće firme na svetu koje se bave upravljanjem otpadom. U pitanju je proces sa kojim ovde nije bilo iskustva jer oni donose nove tehnologije. Za nas je to dobro, jer ćemo moći nešto da naučimo i da kasnije iskoristimo to znanje - otkriva za "Novosti" gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

Prema njegovim rečima, procenjena vrednost za kapitalna ulaganja u deponiju je oko 300 miliona evra, a kompletan iznos obezbediće privatni partner. Prethodnih godina, za Vinču i njene kapacitete interesovalo se oko stotinu specijalizovanih kompanija i konzorcijuma. Izazov je veliki. Deponija se punila 40 godina.

Nova postrojenja koja će se izgraditi pokrenuće proizvodnju. Od otpada praviće se električna i toplotna energija. Ugovor o javno-privatnom partnerstvu je takav da će posle 20 ili 25 godina te fabrike ostati u rukama grada. Kompanija partner će samo na određeno vreme upravljati deponijom, a prestonica će zadržati pravo da određuje visinu komunalnih naknada i da ih naplaćuje od građana.

- Deponija će biti zatvorena i sanirana i neće se koristiti istorijski, postojeći, već novi, generisani otpad. Kada će fabrika biti izgrađena zavisi od svakog pojedinačnog ponuđača. U slučaju da neka ponuda podrazumeva tehnički najkomplikovanija rešenja, period izgradnje postrojenja bi bio tri godine. Ovo je veoma ozbiljan posao kojim se decenijama niko nije bavio, a koji mi sad pokušavamo da uradimo u poslednje dve i po godine - kaže Mali.

Projekti se navode kao ekološki i estetski standardizovani, a veoma okvirna predviđanja su da će novo postrojenje proizvoditi oko 30 megavata električne, odnosno 100 megavata toplotne energije, u zavisnosti od toga koliko se novog, generisanog otpada prikupi.

NOVA RADNA MESTA PREMA rečima gradonačelnika Siniše Malog, novo postrojenje podrazumevaće i na stotine radnih mesta u svim pogonima. Tačan broj znaće se već za koji mesec. Gradske vlasti očekuju da će se, sa izgradnjom proizvodnih pogona, pojaviti potreba da se otvaraju hiljade direktnih i indirektnih radnih mesta.

Deponija u Vinči izgrađena je pre četiri decenije i ne samo da ne zadovoljava standarde današnjice, već je označena kao najcrnja tačka u Evropi. Povodom toga, gradonačelnik Mali osvrnuo se i na veliki problem koji u ovom trenutku zadaje glavobolju - požar u dubini deponije, koji tinja od 18. maja. Vetar širi dim, a građani su zabrinuti.

- Sa deponije u Vinči nema sivog dima, već samo belog metanskog koji se pretvara u vodonik i on nije opasan i štetan po zdravlje. Borimo se svakog dana. Gasimo i zatrpavamo. Na nekim mestima u deponiji visina smeća je 50, 60 ili 70 metara - zaključuje Mali.



NASLAGE SMEĆA do 70 METARA

U PRETHODNE četiri decenije smeće se u Vinči taložilo i dostiglo visinu od 50 do 70 metara. To predstavlja glavni problem jer se vatra širila na velikim dubinama, pa je i gašenje bilo nemoguće, već se postojeće đubre zatrpavalo zemljom. A dosta su pomogle i atmosferske padavine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

naranca

19.06.2017. 22:21

@Dove - od djubreta se ne dobija rak!!!!!!!!!Moze samo da te mehanicki ugusi ako ti dodje do grla.Rak se dobija of NATOvog osiromasenog Uranijuma.Jeftino,jeftino.

Dove

20.06.2017. 08:39

@Dove - Ako nisi dovoljno pratilo/la situaciju na deponiji Vinca u zadnjih mesec-dva, na njoj je izbio veliki pozar koji ne moze u potpunosti da se ugasi, a slicno je i sa drugim deponijama u Srbiji. Takodje u nehigijenskim naseljima koja su nam u komsiluku spaljuje se non-stop. Mozda ne znas, izlozenost emisijama iz spaljenog otpada (plastika, guma, elektronski otoad, itd.), moze dovesti do pojave kancera i mutacija kod ljudi.

ranko75

19.06.2017. 22:10

Sta je ta Vinca tako dobro napravila da mi treba da trpimo njene otpade?Koliku je korist donela a koliko para potrosila? Kada je Tito trazio da naprave atomsku bombu da niko vise ne bi mogao da nas ucenjuje nisu umeli.Izgleda da samo umeju da se dobro uhljebe.Pakistan i I(ndija umeli da naprave atomsku bombu a nasa Vinca nije.Na mestu Tita ja bih ih onda odmah rasformirao pa en bi bilo ni otpada.

Стева из провинције

19.06.2017. 23:32

@ranko75 - Ово није отпад Института у Винчи, већ отпад свих домаћинстава у Београду. Пажљивије прочитајте чланак, па ћете разумети да нема никаве везе са Институтом.

Mister Berns

19.06.2017. 23:49

Najstarije naselje u Evropi umesto da se sredi i pretvori u istorijsko-turisticki lokalitet, ovde ce da se pravi nova deponija. Para vrti gde burgija, gde burgija nece. Novcanice. Turbo Suki.